Святошинський райсуд Києва залишив колишнього голову Макарівського райсуду Олексія Тандира під вартою до кінця червня 2025 року. Адвокати заявляють про незаконні обшуки у свідків і можливий тиск з боку ДБР, що, на їхню думку, може вплинути на хід розгляду резонансної справи про смертельну ДТП
Святошинський районний суд столиці 1 травня ухвалив рішення про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою для колишнього судді Олексія Тандира. Він залишиться в СІЗО щонайменше до 29 червня 2025 року. Екссуддю обвинувачують у тому, що він, перебуваючи напідпитку, скоїв смертельну ДТП 26 травня 2023 року - тоді загинув військовослужбовець Нацгвардії Вадим Бондаренко.
Про хід судового засідання повідомила журналістка "Суспільного", яка була присутня у залі. У засіданні взяли участь усі сторони процесу, а також прибув свідок Станіслав Таранічєв - один із небагатьох, хто ще не був допитаний.
За словами прокурора Михайла Доманіцького, у справі заявлено щонайменше 32 свідки. Один із них зник безвісти, ще один має бути допитаний, хоча його участь також під питанням. Прокуратура просила продовжити запобіжний захід, аргументуючи це загрозами впливу Тандира на свідків та експертів, а також ризиком втечі від правосуддя. Адвокат родини загиблого, Павло Теслюк, підтримав це клопотання.
"На моє переконання, існує ризик, що обвинувачений може впливати на потерпілих у зв'язку з заявленими ними цивільними позовами щодо стягнення з Тандира матеріальної компенсації. Тому вплив може бути з метою відмовитися від заявлених цивільних вимог. Крім того процесуаьна поведінка з початку подій трагічних, на моє переконання, свідчила про бажання уникнути відповідальності", - заявив Теслюк.
Натомість адвокати Тандира наполягають: рішення суду продовжити арешт є упередженим і повторює аргументи обвинувачення, які, за їхніми словами, вже неодноразово спростовували. Більше того, представник захисту Олег Юрченко заявив, що на деяких свідків здійснював тиск не Тандир, а представники ДБР. За його словами, з 14 березня відбувалися обшуки у свідків, свідчення яких, імовірно, не влаштовували обвинувачення.
"Із зазначеними свідками проведені профілактичні бесіди, що супроводжувалися погрозами, щоб змінили показання. Останні обшуки взагалі мали місце 29.04. Тобто позавчора. Більш того зазначений вплив є тривалим. Їх викликали у ДБР. Є інформація, що заплановано обшуки і в нас - у адвокатів Тандира. Вочевидь такі бесіди були проведені і з іншими. Тим не менш на фоні наведеної форми роботи ДБР, жоден зі свідків не засвідчив про тиск з боку Тандира", - повідомив Юрченко.
Водночас Державне бюро розслідувань, як зазначає "Суспільне", поки не прокоментувало ці заяви. Відповідь відомства очікується.
Попри заперечення захисту, суд продовжив арешт. Вже 27 травня виповниться два роки, як Тандир перебуває під вартою. Наразі справа перебуває на етапі допиту свідків, який триває вже півтора року. Допитано 30 осіб. Свідчення Таранічєва журналісти не почули, оскільки деяких свідків, зокрема військових, допитують у закритому режимі. Очікується, що 6 травня суд ухвалить рішення, чи переходити до вивчення письмових доказів, чи продовжити допити.
Нагадаємо, що у ніч на 26 травня 2023 року на блокпосту при в’їзді в Київ суддя Макарівського райсуду Олексій Тандир, за кермом свого авто, збив строковика Нацгвардії Вадима Бондаренка - той загинув на місці. За даними Нацгвардії, загиблий був родом з Черкаської області.
Тандир відмовився здавати біоматеріали для перевірки на алкоголь та наркотики, тож за клопотанням прокурора аналізи було відібрано примусово. Експертиза згодом підтвердила - суддя перебував у стані алкогольного сп’яніння. 27 травня йому оголосили підозру, а згодом обрали запобіжний захід - арешт без права застави. Протягом кількох місяців цей запобіжний захід неодноразово подовжували.
У серпні 2023 року справу передали до суду. Адвокати загиблого подали цивільний позов на 40 мільйонів гривень. Також окремий позов на мільйон подав батько Вадима Бондаренка. У квітні 2024 року захист Тандира звертався до суду з клопотанням про звільнення обвинуваченого для проходження військової служби - його не задовольнили.
6 серпня 2024 року Вища рада правосуддя звільнила Тандира з посади. Як з’ясувало видання "Факти", після аварії Тандир намагався приховати стан алкогольного сп’яніння, використовуючи свої юридичні знання. У ДБР зазначили, що тривають завершальні експертизи, які мають підтвердити ці обставини.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.