Цього року світ пережив багато потрясінь
Рік, що минає, навряд чи можна записати до активу вдалих для України та світу вцілому. Ще до настання пандемії, на початку року, Україну вразила новина про збитий пасажирський літак в Ірані. Надалі, з початком весни - перші випадки коронавірусу в країні та повний локдаун. Незабаром світ захлеснула глобальна економічна криза, але на цьому все не обмежилося. Інформатор підводить підсумки 2020 року і згадує головні його події.
Уже в перший день після Різдва, 8 січня, Україну вразила новина про збитий пасажирський літак "Міжнародних авіаліній України", який летів з Тегерану до Києва. Літак збили іранські військові, прийнявши його за ворожу ціль. Тоді відносини між Іраном і США сильно загострилися через вбивство іранського воєначальника Касема Сулеймані, яке організували американські спецслужби.
Тегеран згодом визнав свою провину і навіть погодився сплатити компенсації, але переговори тривають й донині. Літак впав на землю у 15 кілометрах від аеропорту вильоту. На його борту знаходилися 176 осіб - 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, всі вони загинули.
Перші новини щодо тоді ще невідомої хвороби почали з'являтися в українських ЗМІ в грудні 2019 року. Коронавірус вперше з'явився у китайському місті Ухань. 30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила глобальну пандемію, а країни потроху почали закривати свої кордони та впроваджувати карантин.
В Україні перший випадок COVID-19 підтвердили 3 березня. Заразився чоловік з Чернівців, який повернувся з Італії, яка на той момент була епіцентром поширення хвороби в Європі. Вже 11 березня уряд України запровадив локдаун, який тривав до кінця травня. Таких обмежень у нашій країні не було ніколи раніше - зупинений транспорт, кафе і ресторани, торгові центри, стало неможливо подорожувати за кордон тощо. Люди втратили звичний уклад життя.
Наприкінці травня карантин зробили "адаптивним", що дозволило повернутися до більш-менш колишнього життя. Але при цьому кількість тих, хто захворів, зростала кожного дня, а економічний збиток від таких обмежень обчислювався мільярдами гривень. Багато хто закрили свій бізнес, позбулися роботи, а країна занурилася в атмосферу песимізму. Між іншим, вдвічі зросла кількість випадків домашнього насильства . Економіка України має втратити до 6% у 2020 році замість зростання на 3,5%, який очікувався. За різними оцінками, повернутися до "доковідного" рівня країна зможе тільки у 2023 році.
За даними на кінець 2020 року, в світі на коронавірус офіційно захворіли більше ніж 80 мільйонів осіб. Хвороба забрала життя 1,7 мільйона осіб. Україна до кінця року переступила позначку в один мільйон офіційних випадків COVID-19, майже 18 тисяч людей померли.
Екологічна ситуація в світі трохи покращилася навесні. Це сталося на тлі карантину, впровадженого по всьому світові, який частково зупинив виробництво, негативно впливає на екологію. Але ближче до літа світ знову охопили катаклізми, які багато в чому є наслідком впливу людини на природу.
Крім масштабних пожеж в Каліфорнії і Австралії, влітку захід України буквально залило. В регіоні практично кожного дня йшов дощ, як результат,і затопленими виявилися 349 населених пунктів. Паводки зруйнували дороги та іншу інфраструктуру. У липні природа потроху перестала вирувати і регіон вийшов зі стану стихійного лиха.
З протилежного боку України, в Луганській області, влітку розпочалися масштабні пожежі, які знищили десятки будинків. Жертвами пожеж стали щонайменше 11 осіб. В цілому за 2020 рік у пожежах загинули і постраждали більше 2 тисяч осіб, згідно з даними ДСНС .
У останній місяць літа в столиці Лівану Бейруті стався один з найпотужніших неядерних вибухів в історії. Виною всьому - 2 750 тонн аміачної селітри, конфіскованої з судна "Rhosus". З 2013 року вона зберігалася в портовій зоні.
Від вибуху загинули близько 200 та отримали поранення близько 6 тисяч осіб. У місті відбулися серйозні пошкодження будівель, залишилися без житла приблизно 300 тисяч жителів. І це при тому, що Ліван і так переживав не найкращі часи. Відмовившись від боргових зобов'язань перед іноземними кредиторами, економіка країни почала стрімко падати, а разом з нею доходи населення. Вибух "добив" близькосхідну країну, відновлення займе роки.
З початком пандемії коронавірусу країни і фармацевтичні компанії приступили до розробки вакцини. Експерти ВООЗ і фахівці в галузі охорони здоров'я були стриманими в оцінках і в цілому скептично ставилися до ідеї створення вакцини в короткі терміни. Очікувалося, що перші результати будуть тільки на початку 2021року мови про масову вакцинацію і зовсім не йшло.
Але мільярдні інвестиції і глобальне співробітництво вчених по всьому світові дозволило створити кілька вакцин ще у 2020 році.Країни з розвиненою економікою вже розпочали масову вакцинацію, хоча деякі фахівці побоюються, тому що невідомо про довгострокові наслідки після застосування вакцин від коронавірусу.
Влада країн "першого світу" планує покінчити з карантином у найближчі місяці. Що стосується України, то ситуація поки неоднозначна. вакцинація повинна розпочатися в лютому-березні,але відкритим залишається питання закупівлі необхідної кількості щеплень для придбання "колективного імунітету". Поки в бюджеті закладено 3 млрд гривень на ці цілі, але цих грошей може виявитися недостатньо.
Британія до кінця року повинна була остаточно розірвати зв'язки з Європейським союзом після перехідного періоду. Сторони мали намір укласти торговельну угоду, але робота була пророблена в кращих традиціях лінивих студентів, під кінець 2020 року.
Угода заснована на тому, що сторони зберігають безвізовий режим, а також не вводитимуть квоти і тарифи в торговельній сфері. Вона повинна набрати чинності на початку січня.
Наприкінці травня США охопили заворушення, які спалахнули як реакція на загибель в Міннеаполісі афроамериканця Джорджа Флойда. Поліцейський задушив його під час затримання, майже дев'ять хвилин притискаючи шию чоловіка коліном до асфальту. Протести швидко поширилися країною, супроводжуючись спалахами насильства і мародерством. У червні вони пройшли більш ніж 2 000 містами у 60 країнах світу. А антирасистський рух Black Lives Matter, в рамках якого проходили протести, став найбільшим в американській історії: на піку червневих акцій в ньому взяли участь від 15 до 26 млн американців.
Олександр Лукашенко роками сприймався як беззмінний лідер Білорусі. Але чудовий 2020 рік вніс корективи і в його становище в країні, якою він править вже 26 років. У серпні на президентських виборах, де Лукашенко продовжує отримувати 80+ відсотків підтримки, все вийшло, як і в попередні роки. Чинного президента знову підтримали нібито більше 80% виборців. Це викликало хвилю обурення серед білоруського народу. Як результат, люди вийшли на вулиці, а силовики взялися придушувати протести насильством і побиттям.
Євросоюз і сусідні країни, в числі яких Україна, не визнали підсумків виборів в Білорусі. Відносини між нашими країнами зіпсувалися, багато в чому завдяки висловлюванням Лукашенка. Мітинги в Білорусі тривають, люди не збираються миритися з тим, що відбувається. Президент Лукашенко, очевидно, втратив легітимність в очах народу, але своє місце у владі віддавати не бажає, хоча говорить про зворотне. Розв'язку ми отримаємо, швидше за все, вже у 2021 році.
Між Вірменією та Азербайджаном 27 вересня спалахнув найкривавіший конфлікт з 1994 року. Баку мав намір відвоювати територію Нагірного Карабаху, яку контролювали сепаратисти, підтримувані Вірменією. Варто відзначити, що більшість країн світу визнають Нагірний Карабах азербайджанською територією.
Бої тривали до 10 листопада, поки не було підписано мирну угоду, посередником у якому виступила Росія. Як результат, Азербайджану вдалося встановити контроль на більшою частиною території Карабаху. Вірменія в цьому конфлікті виявилася стороною. Після укладення миру в країні спалахнули протести - люди були не згодні з результатом нетривалої війни і вимагали відставки прем'єр-міністра Нікола Пашиняна. В країні досі неспокійно.
За різними оцінками, жертвами конфлікту з обох сторін стали від 5 до 12 тисяч осіб.
Вперше з 1993 року американський президент не зміг переобратися на другий термін. Це вдалося Біллу Клінтону, Джорджу Бушу-молодшому, Бараку Обамі, але не республіканцеві Дональду Трампу. Його змінить на посаді демократ Джо Байден. До слова, Трамп вперто відмовлявся визнавати поразку, що не властиво американським президентам. Він заявляв про масові фальсифікації і критикував голосування поштою. У підсумку результат не вдалося оскаржити - вибори визнали чесними.
В Україні перші особи держави не приховували своєї задоволеності результатом американських виборів і розраховують, що відносини з США зміцнюватися.
Для чинної влади місцеві вибори стали тривожним сигналом. Незважаючи на те, що відповідно до агрегованого рейтингу,"Слуга народу" все-таки взяла перше місце на місцевих виборах, розрив з партіями "євро солідарності" та "ОПЗЖ" скоротився до мінімуму. В останніх опитуваннях українців саме ці три партії мають найбільшу підтримку. У разі дострокових парламентських виборів, партія Зеленського може розраховувати максимум на 25% підтримки, а результат у 43%, як це було у 2019 році, навряд чи вдасться повторити.
У той же час основні конкуренти у вигляді п'ятого президента Петра Порошенка, кума Путіна Віктора Медведчука і Юрія Бойка нарощують силу. В країні витають настрої дострокових парламентських виборів, що в інтересах опозиції. При цьому Зеленський все ще вірить в монобольшінстб "Слуги народу" і не хоче дострокових виборів. Чим далі, тим веселіше.