Стрілянина між Таджикистаном і Киргизстаном: як на це впливає війна в Україні

Читать на русском

Росія подає приклад вирішення проблем силовим методом

Читать на русском
Стрілянина між Таджикистаном і Киргизстаном: як на це впливає війна в Україні

Росія подає приклад вирішення проблем силовим методом

14 вересня на киргизо-таджицькому кордоні сталася стрілянина. Напередодні військова сутичка відбулася між Вірменією та Азербайджаном. Чи є в цьому слід росії та як війна в Україні впливає на ескалацію конфліктів - пояснив політолог Володимир Фесенко. 

Що сталося

Радіо Аззатик посилається на киргизьку сторону конфлікту і повідомляє, що наряд Прикордонної служби Киргизстану виявив прикордонний наряд Таджикистану, які зайняли “бойові позиції” в Баткенському районі. Він проігнорував вимогу залишити територію Киргизстану, а потім відкрив вогонь. Киргизькі прикордонники застосували зброю у відповідь. 

Таджицька сторона повідомляє, що прикордонники Баткенського загону Киргизстану зробили 4 мінометних постріли в бік прикордонної застави Таджикистану, а також використовували вогнепальну зброю. Про постраждалих з боку Киргизстану не повідомляється. Водночас ЗМІ Таджикистану пишуть про одного загиблого та двох поранених своєї країни. 

Які причини є для конфлікту

За словами політолога Володимира Фесенка, прикордонні конфлікти між Киргизстаном і Таджикистаном були й раніше. Це пов’язано з тим, що кордони в колишньому Радянському Союзі були достатньо умовні, адміністративні, а тепер вони - міждержавні. Окрім того, триває боротьба за контроль над джерелами води, дорогами та контрабандою. Тому це давні протиріччя, які зараз загострюються тому, що накладаються ще й етнічні протиріччя. Це об’єктивні причини для конфлікту. 

Причому тут росія

Експерт пояснив, що прямого відношення рф до конфлікту немає. Однак вона демонструє дурний приклад того, що ті чи інші проблеми можна вирішувати силовим способом. 

"Ось ця практика на превеликий жаль - як вірус. Як хвороба, яка передається. І ми бачимо, що спроби саме силовим чином вирішувати проблеми, вони простежуються на Західних Балканах - конфлікт навколо Косово, Вірменії і Азербайджані, Центральній Азії, інших країнах", - сказав Володимир Фесенко. 

За словами політолога, для країни-агресора ця ситуація також  проблемою, адже вона є провідною в ОДКБ - Організації держав колективної безпеки. Вона об’єднала деякі пострадянські країни ще в 90-х. Саме ОДКБ вводила сили безпеки в Казахстан в січні цього року, коли там були заворушення. Проблема в тому, що в країнах цього блоку є протиріччя серйозні та виникають такі зіткнення. Фактично, бої в прикордонних масштабах. 

Нагадаємо і про те, що трапилось на кордоні між Вірменією і Азербайджаном. 13 вересня, вночі, там зчинилася стрілянина. В міністерстві оборони Азербайджану повідомили про диверсію з боку вірменських прикордонників. Водночас Міністерство оборони Вірменії звинуватило у провокаціях Азербайджан, а вірменський Прем’єр-міністр Нікол Пашинян звернувся до росії, Франції та США. Вже о 9 годині ранку Вірменія та Азербайджан домовились про припинення вогню. Експерт Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов вважає, що у майбутньому ймовірність повторення прикордонних сутичок між Вірменією та Азербайджаном досить велика. І чим більше поразок буде зазнавати росія, тим більша ймовірність миру на Південному Кавказі. Росії, за словами Данілова, конфлікт цих країн йде на користь, адже дозволяє впливати на Азербайджан. Зазначимо, що з ним межує Республіка Дагестан. 

Як на ескалацію конфліктів вплине поразка росії у війні проти України

Прямого впливу немає, вважає Володимир Фесенко. Але суттєвим стане те, як саме закінчиться війна. Якщо поразку зафіксують міжнародні правові домовленості, які визнають відповідальність росіїї за агресію проти України, злочини, покарання для винних в цьому і фінансову компенсацію, тоді ризики виникнення конфліктів зменшаться. Адже країни будуть думати перед тим, як розпочати їх, - чим це закінчиться, чи не призведе до негативних наслідків. Може бути інший сценарій - завершення війни, а не конфлікту. 

“Якщо це не просто завершення війни, коли росіяни будуть змушені піти з України, а конфлікт залишиться. Може бути розтягування конфлікту на багато років і стабілізація лінії фронту. Такі ситуації будуть негативно впливати тому, що вони не дадуть остаточного завершення цього конфлікту. І спокуса робити теж саме, що робила росія, буде дуже великою”, - відзначив Володимир Фесенко. 

Що цьому передувало

Ескалація конфлікту в цьому регіоні дійсно відбувається не вперше. У квітні 2021 року на киргизсько-таджицькому кордоні сталася стрілянина. Причиною цьому став відеоконтроль за водороподільним пунктом який встановили таджики. Вони звинуватили Киргизстан у спробі незаконного захоплення водорозподільного пункту». Обидві сторони конфлікту захопили прикордонні застави противників, але в той же день країни домовились про припинення вогню

Раніше ми писали про те, що росія може використати конфлікт між Вірменією та Азербайджаном для відвернення уваги від України

Софія Єлагіна

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.