США збили турецький бойовий дрон в Сирії: що трапилося між союзниками

Читать на русском

В Пентагоні вже принесли вибачення за інцидент і стверджують, що БПЛА йшов атакувати військові об'єкти

Читать на русском
США збили БПЛА ВС Туреччини в Сирії
А от Анкара запевняла, що то не їхній дрон

В Пентагоні вже принесли вибачення за інцидент і стверджують, що БПЛА йшов атакувати військові об'єкти

У четвер, 5 жовтня, американські військові в Сирії знищили дрон, яким керували турецькі збройні сили. Вашингтон заявив, що БПЛА виконував бойове завдання в їхній зоні проведення військової операції. Що цікаво, в самій Анкарі спростовували цей факт і казали, що дрон не їхній.

Про це повідомляє видання Reuters. Зазначається, що в Пентагоні вже принесли вибачення за цей "сумний інцидент". 

Подія трапилася вдень 5 жовтня. Невідомий безпілотник, який, як виявилося пізніше, був керований турецькими військами, залетів в район розташування збройних сил Сполучених Штатів. 

Після цього в повітря були підняті два винищувачі F-16. Американці відстежували повітряну ціль, паралельно звертаючись по спецзв'язку до своїх турецьких союзників. Кілька разів вояки американської армії попередили, що дрон, судячи з усього, йде саме на бойове завдання, причому робить це на території, де діє військова операція США.

Врешті було прийнято рішення збивати повітряну ціль. Що й було успішно зроблено, після чого винищувачі повернулися на базу. 

Американці конфліктують з Туреччиною в Сирії?

Якщо коротко - ні. Вони є союзниками, однак з деякими нюансами.

Нагадаємо, що в Сирії вже другий десяток років йде кровопролитна війна. Вона починался зі спроби повстання проти режиму Башара Асада. До нього країною десятки років керував його батько Хафез Асад. Всього клан Асадів керує Сирією вже понад 50 років - природньо, що місцеве населення від цього, кажучи дипломатично, дещо втомилося.

Врешті в країні розпочалася громадянська війна. Однак станом на 2023 рік в Сирії, власне, воюють усі проти всіх. В країні знаходяться військові контингенти одразу кількох іноземних коаліцій, які є антагоністами між собою. На піку бойових дій в м'ясорубці в тій чи іншій мірі брали участь понад 60 (!) держав світу. Через це окремі дослідники називали сирійській конфлікт "репетицією Третьої світової".

Що ж до США, то вони в Сирії очолюють так звану "антиасадівську коаліцію". Формально ж американці перш за все боряться з терористами ІДІЛ - яких, втім, в Сирії вже давно не залишилося як хоча б більш-менш вагомої військової загрози. А от рф, наприклад, прямо підтримує режим Асада.

В західну коаліцію входить і Туреччина, яка формально є союзницею Америки по НАТО. Однак не варто думати, що вони такі вже й друзі: насправді кожна зі сторін переслідує в сирійській війні свої власні цілі. В Туреччини це, зокрема, розширення свого геополітичного впливу, боротьба з курдами та встановлення контролю над деякими важлививи транспортно-логістичними коридорами. 

Тим не менш, це перший випадок, коли американські сили збили літальний апарат Туреччини, яка все ж таки залишається союзником по НАТО. Ще цікавіше, що в турецькому міністерстві оборони заявляли, що збитий дрон не був їхнім

Втім, подібні випадки вже траплялися раніше. Зокрема, ще в 2019 році військова база США потрапила під обстріл. Тоді Вашингтон звинуватив в цьому турецькі сили. Анкара ж в свою чергу заявила, що вона не робила цього, а била по військовим формуванням курдів. 

Що коїться між союзниками в Сирії?

Насправді - нічого надзвичайного. Сирія - це досить маленька країна. Її площа в три з гаком рази менша, ніж площа України. І от на цій невеликій території без якихось-значних географічних особливостей (пустелі та гори) вже 12 років воюють десятки світових держав та незчисленна кількість різного роду військових та/або терористичних угруповань. 

Тож природньо, що іноді трапляються певні інциденти. Власне кажучи, вони не можуть не траплятися при такій концентрації військових та інтенсивності бойових дій. Скоріше за все, турецький безпілотник справді залетів у зону американської операції. Поки вдалося налагодити комунікацію, поки все узгоджувалося та обговорювалося між штабами союзників - пілоти про всяк випадок знищили повітряну ціль. Після чого в США принесли вибачення

"Це, безумовно, сумний інцидент... Ми вжили відповідних заходів, виходячи з ситуації на місці. Це був озброєний безпілотник, який завдав ударів... Немає жодних ознак того, що Туреччина навмисно націлилася на сили США", - заявили в Пентагоні.

Власне, це й все. На цьому інцидент можна вважати вичерпаним. Саме інцидент, адже на війні трапляється всяке, і friendly fire ("дружній вогонь") можливий навіть за участі декількох мобільних груп, які можуть не зорієнтуватися на місцевості. Що вже казати про величезні військові контингенти на досить малій території?

На жаль, кінця-краю в сирійській війні не видно. А отже слід розуміти, що подібні інциденти будуть траплятися і в подальшому. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.