Наводимо ключові тези із відповіді союзників
Минулого тижня США та НАТО передали письмову відповідь Росії щодо так званих гарантій безпеки, які Кремль висунув раніше. Іспанське видання El Pais стверджує, що їм вдалося отримати у розпорядження цей документ.
Про це повідомляє Інформатор із посиланням на El Pais.
Усього відповідь містить два документи, які опубліковані на сайті видання.
Обидва документи англійською мовою. Відповідь Вашингтона займає п'ять сторінок, відповідь альянсу — чотири. У текстах згадуються пропозиції, які вже звучали на офіційному рівні, або про них уже писали ЗМІ з посиланням на джерела. Зокрема, це пропозиції домовитися про обмеження ядерних озброєнь та масштабів військових навчань.
«З огляду на суттєве, неспровоковане, невиправдане і тривале нарощування російської військової могутності в Україні та навколо неї, а також у Білорусі, ми закликаємо Росію негайно деескалувати ситуацію, своєчасним і міцним чином, що піддається перевірці», — йдеться у заяві НАТО.
«Позиція уряду Сполучених Штатів полягає в тому, що прогресу в цих питаннях можна досягти лише в умовах деескалації загрозливих дій Росії щодо України», — попереджає Вашингтон.
Один документ під назвою «Конфіденційно/Стосовно Росії» складається зі вступу, семи пунктів та кількох коротких висновків з боку Вашингтона. Другий йде під заголовком «НАТО – Росія для обмеженого доступу» (з 12 розділами) від Атлантичного альянсу. Тексти значною мірою відображають — хоча й у більш докладній формі — повідомлення, які західні лідери публічно передавали Кремлю. США та НАТО погодили свої відповіді, які доповнюють одна одну, але містять деякі відмінності.
Головна відмінність обох текстів у тому, що Вашингтон готовий обговорювати концепцію «неподільності безпеки». Москва посилається на цей принцип і вважає, що можливий вступ України до НАТО вплине на її безпеку. У тексті США попереджають, що не поділяють думку Росії, і зазначають, що концепцію неподільності безпеки «не можна розглядати ізольовано». І в ньому зазначається, що «Сполучені Штати та Росія також підтвердили невіддільне право кожної держави-учасниці вільно обирати чи змінювати свої механізми безпеки, включаючи договори про союз».
«Росія порушила свої зобов'язання щодо Будапештського меморандуму, в рамках якого вона, зокрема, зобов'язалася «поважати незалежність та суверенітет та існуючі кордони України» та «утримуватися від загрози силою та від її застосування проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України», – йдеться у відповіді США
У документі з Вашингтона від самого початку чітко зазначено, що США «продовжують твердо підтримувати політику відкритих дверей НАТО», і тому не виключають у майбутньому приєднання України чи Грузії до Альянсу. Відповідь НАТО також зміцнює політику відчинених дверей і підкреслює право всіх держав вибирати свої угоди з точки зору безпеки, «вільної від втручання ззовні». Щодо України адміністрація Байдена пропонує Росії «умовні взаємні заходи прозорості», відповідно до яких Росія та США домовляться «утримуватися від розміщення наступальних ракетних комплексів наземного базування та постійних сил із бойовим завданням на території України». Для цього Вашингтон пропонує проконсультуватись із Києвом.
У документі США йдеться, що вони «готові працювати над досягненням взаєморозуміння з Росією, а також з нашими трансатлантичними союзниками та партнерами з питань безпеки, що цікавлять». І в ньому викладено низку питань, з яких він «готовий обговорити взаємні зобов'язання чи дії», та форуми, на яких вони мають бути розглянуті. США заявляють, що готові займатися цим процесом «сумлінно», при цьому дорікаючи Путіну за розміщення понад 100 тисяч солдатів на кордоні з Україною, в окупації Кримського півострова та заохоченні конфлікту на Донбасі.
Крім того, США попередили, що подальше нарощування Росією своїх військових сил або агресія проти України призведе до кроків у відповідь з боку Вашингтона та його союзників. НАТО у своїй відповіді заявила, що не хоче конфронтації з Росією, але не піде на компроміс за принципами, на яких ґрунтується альянс. У тексті організації наголошується, що всі держави мають право обирати угоди щодо безпеки «без зовнішнього втручання».
Вашингтон заявив, що готовий розпочати двосторонні переговори з Росією щодо контролю над ракетами малої та середньої дальності, та їх пусковими установками. Уряд США підтверджує свою прихильність до Нового договору щодо скорочення наступальних озброєнь по міжконтинентальних ракетах, який діє до 2026 року, але пропонує включити до нього нові пускові установки, нестратегічні озброєння та нерозгорнуті ядерні боєголовки.
Однією з новаторських пропозицій є пропозиція Росії «механізму транспарентності» для перевірки відсутності крилатих ракет «Томагавк», здатних досягти території Росії, на базах протиракетного щита НАТО в Румунії та Болгарії. Натомість Вашингтон закликає до такого ж підходу — перевірити дві бази на території Росії на власний розсуд.
Раніше ми повідомляли, що над Кримом помітили два військово-транспортні літаки РФ.
Також писали про те, що у Києві заходить на посадку військово-транспортний літак ВПС Туреччини.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.