Україну перетворюють з олігархічної на транснаціональну: це буде означати втрату командою Зеленського монополії на владу
У понеділок, 25 вересня, Посольство США в Україні зробило заяву про те, що у рамках діалогу, що триває з Україною та сторонами, зацікавленими у майбутньому успіху України, Сполучені Штати надали запропонований перелік пріоритетних реформ для обговорення та зворотного зв’язку на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України у Брюсселі. Інформатор розбирається, що означають ці вимоги та що станеться, якщо вони не будуть виконані.
«Цей перелік був наданий як основа для консультацій з урядом України та ключовими партнерами в рамках нашої незмінної підтримки України та її зусиль з інтеграції в Європу – мети, яку Сполучені Штати рішуче підтримують. Метою цих зусиль є визначення пріоритетів і консолідація кроків з реформування разом з Україною і ключовими зацікавленими сторонами», - йдеться у заяві посольства США в Україні.
У документі наводять слова президента Байдена під час зустрічі в Білому домі з президентом Зеленським:
«Так само, як ми прагнемо допомогти українському народу захистити себе зараз, ми також прагнемо допомогти йому відновитися і відбудуватися для майбутнього, включаючи підтримку реформ, спрямованих на боротьбу з корупцією, створення середовища, в якому бізнес зможе процвітати, а американські та європейські компанії захочуть інвестувати».
У Переліку на п’яти аркушах прописані кроки, які «пропонують» зробити Україні негайно, на протязі трьох, шести, дванадцяти та вісімнадцяти місяців. Зміни пропонується здійснити у сферах Наглядових рад Державних підприємств.
Наприклад, у питаннях щодо Наглядових рад від України чекають передачу ОГТСУ у власність Міністерства енергетики, прийняття нового Статуту компанії та обрання нової незалежної Наглядової ради. Також зміни стосуються антикорупційних органів (САП, НАБУ, НАЗК), Вищої ради правосуддя, загалом судової гілки влади. Наприклад, є пункти про створення Служби дисциплінарних інспекторів за безпосередньої та конструктивної участі незалежних експертів. Також від ВРУ чекаює прийняття закону щодо створення нового спеціалізованого суду з розгляду адміністративних справ проти національних державних органів.
Серед іншого Верховній Раді пропонують прийняти законопроєкт № 8071, який відновлює обов'язкове декларування активів для всіх державних службовців та суддів, включаючи всі декларації за 2021 та 2022 роки, відновити розкриття інформації про фінансову діяльність політичних партій.
Зміни плануються в роботі Національного антимонопольного комітету України, Рахункової палати України, Державної аудиторської служби України, Міністерства оборони України, Бюро економічної безпеки України, СБУ, Державної прикордонної служби України, Нацполіції, Офісу Генерального прокурора, Державної митної служби тощо.
В той же час навіть не рекомендованими чи пріоритетними, а обов’язковими моментами з боку наших партнерів є питання, пов’язані з енергетикою та ресурсами. І це викликає особливу увагу тих, хто звик бачити між строк документів.
«Впровадити план дій спрямований на лібералізацію тарифів на газ та електроенергію для кращого забезпечення енергозбереження та фінансової стійкості компаній та операторів, одночасно розробити схеми цільової підтримки для вразливих споживачів у контексті реформування системи субсидій на електроенергію», - зазначено у документі.
А першим пунктом документу є вказівка, за якою Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг повинна «затвердити порядок, обсяг та періодичність подання інформації про торгівлю оптовими енергетичними продуктами, пов'язаної із законодавством щодо забезпечення доброчесності та прозорості оптового ринку електричної енергії».
«Фактично, буде перерозподіл, реструктуризація від олігархів до великих американських транснаціональних інвесторів. Скоріше за все, до інших рук, в першу чергу, перейдуть активи олігархів, які експортували сировину, або в енергетичній галузі. Таким чином США прискорять перехід від олігархічної України до країни, яка буде значною мірою контролюватися транснаціоналами», - розповів Інформатору Політолог, керівник центру «Третій сектор» Андрій Золотарьов.
За його оцінками, завдання Україні поставлене дуже загальне. Є такі речі, які потрібно було зробити десять років тому. Ну, наприклад, не чекати не протязі восьми років можливості надати НАБУ права на прослуховування.
Андрій Золотарьов називає документ результатом поїздки Володимира Зеленського на Генеральну Асамблею. Зазначає, що певний час значний вплив на Україну мала Британія. Ми пам’ятаємо візит Джонсона у квітні минулого року та його вплив. Фактично дуже велику грошову та військову допомогу надавали Сполучені Штати. Але Банкова в значній мірі орієнтувалася на поради з Лондону.
«Тепер цей період дуалізму закінчився. США заявляють: якщо ми даємо гроші – то маємо й контролювати, куди та на що вони йдуть, як витрачаються. І як тут проходять політичні, економічні та фінансові питання», - каже експерт.
Він впевнений, що Сполучені Штати будуть брати економічну, фінансову і військову діяльність в Україні під більш жорсткий контроль. І це зрозуміло з того боку, що у 2024 році в США вибори. І дуже часто постає питання української корупції – що гроші Сполучених Штатів підгодовують українську корупцію і працюють не на користь демократії. Вказують і на ознаки диктаторського режиму.
І тут головне не демократія, а те, що тінь української корупції падає й на американських демократів. Якщо хтось краде, то ті, хто дають гроші, є спільниками. І це дуже велика проблема для команди Байдена. Тут слід згадати скандал навколо Гантера Байдена. Все це змушує Сполучені Штати висувати більш жорсткі умови. В першу чергу, будуть займатися моніторінгом того, як Україна виконує своє домашнє завдання.
«Фактично, це означає і кінець монополії команди Зеленського на владу – у той чи інший спосіб. І недаремно у переліку присутня судова реформа. Серед вимог, щоб судова система не була зав’язана на Банкову. Щоб за рахунок громадських активістів наші партнери, які дають гроші, мали вплив на діяльність судової системи. Сполучені Штати працюють стратегічно. Їх менше цікавлять тактичні речі, але від своїх стратегічних завдань не відхиляються», - підкреслює політолог.
Те, щоб Україна намагалася вкластися у заявлені терміни виконання пунктів Переліку, буде регулюватися, скоріше за все, наданням фінансової допомоги. У експерта немає впевненості, що ці завдання в указані терміни будуть виконані. Бо вже не раз нам вказували на необхідність в конкретні терміни виконувати перше, друге, третє. Але це завжди відкладалося. Або відбувалося по формі наче й так, а по сутності – щось інше.
«Гадаю, що і цього разу щось буде виконано, але значною мірою виконано не буде. Саме тому, що влада і олігархи будуть цьому опиратися. Люди з нашого «олігархічного кооперативу» дуже добро розуміють, що влада значною мірою втратить монополію і буде більш контрольованою. Фактично, пришвидшується їх кінець», - впевнений Андрій Золотарьов.
На думку Андрія Золотарьова, американці – прагматики за своєю сутністю. І вкладати гроші неефективно, у чиїсь кишені, збагачуючи окремих, вони не будуть. Тому Бортнік гадає, що завдяки посиленню контролю зміцніє й безпекова система України. Це об’єктивний процес.
«Також повинні запрацювати правила, а не беззаконня. Для пересічного громадянина у десятирічній перспективі це може означати те, що в країни таки зайдуть гроші інвесторів. І це може відбитися й на їхньому житті – але це буде не скоро. А в найближчий перспективі для українців позитивно це ніяк не відіб’ється», - констатує експерт.
Ще з часів Соломону добре відомо: боржник залежить від позикодавця. І треба розуміти, що, маючи такі борги, ми вже не можемо бути абсолютно незалежними. Але чи думала над цим українська влада? Навряд, бо замість того, щоб займатися реальними справами у сферах економіки та права, боротися з корупцією та вирішити питання з «кооперативом олігархів» законодавча та виконавча гілки займалися як не обмеженням ставок за кредитами, так віджиманням у громад податків. Що ж, тепер так званій політичній еліті доведеться міняти свої звички.
Ігор ТЕМИН
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.