США в односторонньому порядку визначили кордон шельфу, американські експерти вважають, що це може спричинити гнів інших країн
Сполучені Штати оголосили свої претензії на сповнені ресурсами океанське дно й територію континентального шельфу в Арктиці та Беринговому морі. Так Вашингтон намагається зберегти запаси корисних копалин, що є визначальними для розвитку майбутніх технологій. На цю стратегічну зону також претендують Канада та росія.
Про це повідомляє Bloomberg. Так званий "розширений континентальний шельф" охоплює близько 1 мільйона квадратних кілометрів (386 100 квадратних миль), переважно в Арктиці та Беринговому морі. Крім того, США окреслили кордони шельфу в Атлантиці, Тихому океані й Мексиканській затоці.
Держдеп опублікував карту, на якій нанесено зовнішні межі континентального шельфу США, сухопутної території країни під морем. Згідно з міжнародним правом, країни мають економічні права на природні ресурси на морському дні та під ним у межах своїх континентальних шельфів.
Заяви про претензії на території з’явилися на тлі того, що Вашингтон прагне розширити доступ до так званих критичних мінералів, необхідних для акумуляторів електромобілів та проєктів з відновлюваної енергетики - галузей, які адміністрація Байдена позначила як ключові для національної безпеки. Континентальний шельф США вміщує 50 твердих корисних копалин, зокрема літій і телур, а також 16 рідкоземельних елементів.
Згідно з останньою оцінкою Геологічної служби США, яку проводили за у 2008 році, за Полярним колом залягають близько 90 млрд барелів нерозвіданих покладів нафти й 1,670 трлн кубічних футів газу, а також необхідні для електрифікації критичні метали. Водночас більша частина цих оцінок ґрунтується на дослідженнях на суші, а потенціал шельфу майже не вивчений.
До слова, конвенція ООН з морського права 1982 року, яку США досі не ратифікували, регулює морські зони навколо країн. Згідно з документом, держави мають право на будь-які ресурси в морі або на морському дні у межах своїх так званих "виключних економічних зон", що можуть простягатися на відстань до 200 морських миль від узбережжя.
Проте замість подання позову до міжнародної комісії, США в односторонньому порядку визначили кордон шельфу. Американські експерти вважають, що це може спричинити гнів інших країн.
На рішення США вже відреагували у рф. Перший заступник голови комітету Ради федерації росії з міжнародних справ Володимир Джабаров заявив, що рф також претендує на цю частину шельфу й готова відстоювати свої інтереси.
"Росія повинна реагувати досить жорстко. Тому що всі країни, які мають відношення до регіону Арктики, повинні мати рівні права. Ми їм (США - ред.) і так свого часу (в 1990-му році) поступилися великим шельфом, завдяки бездумному рішенню Шеварнадзе (Едуард Шеварнадзе, міністр закордонних справ СРСР з 1985 по 1990 роки - ред.). Апетит приходить під час їжі. Байдуже, на що вони претендують. У росії точно такі ж права, як і в американців, якщо не більше", - заявив Джабаров.
Також Bloomberg звертався до влади Канади з проханням прокоментувати претензії США. Міністерство закордонних справ Канади не відповіло на запит про коментар.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.