США намагаються втягнути РФ у новий формат переговорів - через Раду Росія-НАТО

Вашингтон запропонував Москві відновити роботу Ради Росія-НАТО, сподіваючись схилити Кремль до припинення бойових дій в Україні. Ідея з'явилася на тлі небажання Росії погоджуватись на замороження конфлікту та зростаючого тиску на союзників України напередодні саміту НАТО

Дональд Трамп з Володимиром Путіним
США натякнули на повернення до Ради Росія-НАТО. Колаж: Інформатор-Україна

Вашингтон розглядає можливість відновлення роботи Ради Росія-НАТО як одну зі складових мирного врегулювання війни в Україні. Йдеться про спробу зацікавити Москву у переговорах, що могли б передбачати припинення вогню та певне "замороження" конфлікту. При цьому Україна ризикує залишитися за бортом ключових дискусій на червневому саміті НАТО в Гаазі.

За інформацією агентства Bloomberg, посилаючись на джерела в західній дипломатії, американська сторона запропонувала Кремлю нову ініціативу, до якої входить відновлення діалогу з безпекових питань у форматі Ради Росія-НАТО. Це механізм, який де-факто не функціонує з 2022 року, після початку широкомасштабної агресії Росії проти України.

Водночас Москва не поспішає реагувати на цю ініціативу, оскільки, за даними Bloomberg, вона супроводжується низкою умов, включно з припиненням вогню, визнанням окупованого Криму частиною Росії, а також частковим скасуванням санкцій. Такий підхід може бути неприйнятним для Києва, який неодноразово заявляв про відмову від будь-яких компромісів за рахунок суверенітету.

Зеленський у Туреччині, Путін - не приїхав: що відомо про зрив прямих переговорів

15 травня президент України Володимир Зеленський прибув до Анкари для перемовин із президентом Туреччини Реджепом Ердоганом. Очікувалося, що до переговорів міг би долучитися і Володимир Путін, проте, за повідомленнями російських медіа, очільник Кремля особисто до Туреччини не прибуде - замість нього до Стамбула направлена делегація.

При цьому попри очікування низки європейських країн, президент України Володимир Зеленський, імовірно, не буде запрошений на ключову сесію саміту НАТО, що відбудеться 24-26 червня в Гаазі. Про це повідомило видання Euractiv, посилаючись на джерела всередині Альянсу. У програмі заходу наразі передбачена лише одна сесія, у якій візьмуть участь виключно лідери 32 країн-членів НАТО.

Це рішення фактично означає відмову від формату, який був встановлений після повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році, коли Зеленський брав участь у кожному великому саміті Альянсу. За деякими даними, така зміна викликана небажанням провокувати напруження у відносинах із Дональдом Трампом - президентом США, якому намагаються "забезпечити усмішку на спільному фото".

Водночас міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Велдкам заявив, що Гаага хотіла б бачити Зеленського серед гостей. А також наголосив, що союзники мають посилити підтримку України. Для безпеки саміту планується тимчасове закриття повітряного і морського простору, зокрема й обмеження роботи аеропорту Схіпхол.

Незважаючи на дипломатичні спроби поновити діалог, Путін загострює риторику. Наприклад, під час так званої прямої лінії у грудні 2024 року він вкотре звинуватив НАТО у війні проти Росії й фактично запропонував ракетну дуель на території Києва. Вочевидь, на це Трамп також вирішив закрити очі, як і на сьгодняшній демарш Путіна зі Стамбулом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube