Раніше Росія звернулася до Китаю за допомогою, хоча заперечує це
14 березня високопоставлений китайський дипломат Ян Цзечі зустрівся у Римі з радником США з національної безпеки Джейком Салліваном. За підсумками зустрічі Китай підтвердив, що вона відбулася, а The Financial Times з посиланням на дипломатичний злив повідомили, що США заявили союзникам, що Китай висловив готовність надати військову допомогу Росії для підтримки вторгнення в Україну.
Далі видання пише, що телеграми, які Держдепартамент США розіслав союзникам у Європі та Азії, не містили конкретних відомостей про рівень або терміни будь-якої допомоги, яка може бути надана.
Зрозуміло, що українці одразу дуже напружилися із цього приводу. Тому що допомога Піднебесної пошарпаній російській армії здатна сильно ускладнити життя ЗСУ.
Financial Times нагадала, що Росія звернулася до Китаю з проханням допомогти в якийсь момент після початку тритижневих бойових дій. Все це викликало невдоволення у Білому домі. Офіційні особи США вважають, що Китай намагається допомогти Росії, тоді як його вищі офіційні особи публічно закликають до дипломатичного рішення війни. Напередодні зустрічі Саллівана і Янга адміністрація Байдена попросила європейських союзників передати Китаю, що Пекін не повинен допомагати Росії в обході санкцій.
Посольство Китаю в США в неділю заявило, що йому нічого не відомо про який-небудь російський запит або позитивну китайську відповідь Москві. Росія у понеділок також заперечувала будь-які запити до Китаю.
Високопоставлений представник міністерства оборони США відмовився повідомити, чи Китай надав військову підтримку після запиту Росії, але сказав, що Пентагон «дуже уважно стежить за ситуацією». "Якщо Китай дійсно вирішить матеріально підтримати Росію в цій війні, це, ймовірно, матиме наслідки для Китаю", - сказав представник міністерства оборони.
Чиновник додав: «Ми бачили, як Китай здебільшого мовчазно схвалював те, що робить Росія, відмовляючись приєднатися до санкцій, звинувачуючи Захід та Сполучені Штати у допомозі, яку ми надаємо Україні та заявляючи, що вони хотіли б бачити мирний результат, але фактично, нічого не роблячи для її досягнення».
Перед від'їздом з Вашингтона до Риму на зустріч із Яном Салліван сказав, що попередить китайців, щоб вони не намагалися «виручити» Росію, зокрема допомогти їй пережити жорсткі санкції з боку Заходу. "Ми подбаємо про те, щоб ні Китай, ані будь-хто інший не змогли компенсувати Росії ці втрати", - заявив Салліван телеканалу NBC у неділю. «Щодо конкретних способів зробити це, знову ж таки, я не збираюся викладати все це публічно, але ми повідомимо про це Китаю приватно».
Зважаючи на все, між Китаєм та США йдуть серйозні закулісні торги. А зливи в пресу без імен та конкретики – це ще одна карта у цій грі, яка зараз у самому розпалі.
Експерт Українського Інституту майбутнього Ілля Куса так прокоментував розклад сил: “Після вторгнення Росії Китай отримав золоту акцію як одна з найбільших країн, яка не приєдналася до санкцій Заходу, і отримує важелі впливу, а значить можливість торгуватися з іншими. Не знаю, чи китайці прогнозували повномасштабну війну. Думаю, для Китаю, як і для Заходу, вона також була несподіваною. Судячи з публічних заяв, Китай не підтримав вторгнення Росії до України. Китайці поводилися максимально нейтрально і відсторонено. Єдине, у чому вони погодилися з Росією, так це в тому, що США та НАТО – це зло, повторивши ті тези, які Путін та Сі Цзіньпін підписав на Олімпіаді в Пекіні. У цій декларації йшлося про глобальну політику та протистояння із США. На цьому спільні інтереси закінчуються.
Якщо говорити про вторгнення, як спосіб вирішення своїх проблем Росією, то тут китайці мають іншу позицію. Вони не можуть підтримати вторгнення, тому що західні країни тільки й чекають на те, щоб поширити санкції, оголошені Росії, на Китай. І вже США розгортають цей дискурс. Незважаючи на війну в Україні, для США центральним питанням залишається протистояння із Китаєм. У Китаї все це чудово розуміють, тому не поспішають нікого підтримувати, а тим більше російське військове вторгнення. Вони розуміють ризики, вміють рахувати і не хочуть отримати те, що отримала Росія.
Я думаю, ідея, що Китай допоможе Росії – це спроба у самій Росії видавати бажане за дійсне. Я і раніше був скептичним щодо китайсько-російської дружби, враховуючи, що на початку 2000-х китайська загроза стояла в топі з погляду російських еліт. Після 2014 року у Росії стався перелом, коли вона сконцентрувалася на протидії Заходу, а китайська загроза пішла на другий план. Росія намагалася розіграти золоту акцію, бути джокером між американцями та китайцями. Непогано розігрували, доки не вирішили вторгнутися в Україну, що, як на мене, обнулило всі ці спроби.
У Китаї ніхто не планував впрягатися за Росію, допомагати їй. Максимум, що вони можуть запропонувати – це неприєднання до санкцій. Що вони і зробили. Як і багато інших незахідних країн. Санкції запровадили США та Європа, а також їхні союзники в Азії (Японія, Південна Корея), Австралія, Нова Зеландія. А незахідні країни (Латинська Америка, Африка, Південно-Східна Азія, Близький Схід) не приєдналися до санкцій.
Не приєднавшись до санкцій, Китай може стати віддушиною для деяких російських підприємств, зокрема для експорту енергоносіїв. І все. Я думаю, жодної військово-політичної допомоги Китай Росії не надасть, щоб не ризикувати за інтереси росіян в Україні.
Зараз Китай може вести серйозні переговори із США та впливати на перебіг війни, на її тривалість та на потенціал Росії на виході з війни. У разі західної ізоляції Росії важливо переорієнтувати хоча б частину свого експорту на азіатські ринки. Без Китаю це важко. Китайці зараз торгуються з росіянами щодо постачання запчастин для цивільної авіації. Тут чітко проглядається китайський інтерес.
Вони розуміють, що війна послаблюватиме Росію. Послаблення Росії тягне за собою можливості для експансії Китаю на російський ринок, зокрема придбання підприємств, що опинилися на межі банкрутства внаслідок західних санкцій. Китайці вже публічно говорили про бажання викупити 40% Газпрому.
У Китаю розв'язані руки. Вони можуть призначити цікаву їм ціну за авіадеталі або сказати, що не отримували від Росії жодних прохань про допомогу. Це також елемент торгу з Москвою щодо майбутньої ролі Росії у світі. Китай бачить її як молодшого партнера.
Росія не була готова до цієї ролі, росіян це ображало. У Москві не хотіли бути використаними Китаєм. Але війна, яку вони розв'язали в Україні, дає Китаю можливість за фактом зробити з Росії молодшого партнера, якщо Росія і Захід у якийсь момент не домовляться. Але я поки що не бачу такого вікна можливостей.
У цьому полягає золота акція Китаю. І вони торгуватимуть нею із США. Китай стає однією з небагатьох країн, які отримали реальні важелі економічного та фінансового впливу на Росію. Але тільки економічні та фінансові.
Якщо ми виходимо з того, що у рішенні Путіна вторгнутися в Україну було щось ідеологічне, а воно було, то Китай безсилий. Він може впливати лише на речі, пов'язані з економікою. Але навряд чи Сі Цзіньпін зателефонує Путіну і скаже: перестань! І той перестане.
Китай не зацікавлений у тривалій війні в Україні. Чим довше триває війна, тим слабкішою стає Росія, тим більше виникає можливостей глибокої кризи в Росії, якою можуть скористатися західні країни для зміни влади на лояльнішу до себе, чого Китаю не треба. А якщо справа дійде до внутрішньої дестабілізації Росії, це створить Китаю потенційні проблеми у сфері безпеки біля кордонів. Їм би не хотілося, щоб Росія ослабла так, що її не можна було б використовувати навіть як буфер із Заходом.
Китайці закликають до переговорів та компромісів. Їм цікаво, щоб війна закінчилася ослабленням Росії, але при цьому Росія встояла і Китай зміг би на цьому фоні посилити свій вплив на Росію та розширити свій ринок. І при цьому щоб і Захід залишився на своїх позиціях і не завдав критичного удару по російському флангу китайської зовнішньої політики”.
Співзасновник Інституту майбутнього Юрій Романенко вважає, що відповідь на питання, чи надасть Китай військову допомогу Росії, зображена на цій картинці. "У ній вся суть наслідків такого рішення для Китаю, який дуже не любить зливати в унітаз плоди 40 років модернізації через одного божевільного на чолі божевільних", - написав він.
За даними Bloomberg, 14 березня став найгіршим днем для акцій китайських компаній, що торгуються на біржі в Гонконгу, з листопада 2008 року. Інвестори побоюються західних санкцій щодо Китаю, який зближується із Росією.
Про те, які преференції може здобути Китай після перемоги України у війні з Росією, Інформатор писав тут.
Ольга Палій