США хочуть обговорити з КНР її виробництво ядерної зброї напередодні зустрічі Байдена з Сі - Bloomberg

Читать на русском

У Вашингтоні занепокоєні тим, що Пекін створює ракети значно швидше, ніж очікувалося

Читать на русском
Зустріч Байдена та Сі
Америка не прагне зменшити китайський арсенал, а лише хоче знати плани керівництва країни

У Вашингтоні занепокоєні тим, що Пекін створює ракети значно швидше, ніж очікувалося

Перед зустріччю президента США Джо Байдена та голови КНР Сі Цзіньпіна представники обох країн проведуть переговори щодо контролю над ядерною зброєю. Американьска адміністрація занепокоєна тим, що Китай виробляє свої ракети значно швидше, аніж цього очікували в Пентагоні. Лише після цього зможуть зустрітися Байден та Сі

Про це повідомляє видання Bloomberg з посиланням на джерела. Зазначається, що Вашингтон не має на меті змусити Китай припинити створення боєголовок, а лише прагне дізнатися про його плани. 

Так, вже незабаром має відбутися саміт Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС). Цей захід проходитиме в Сан-Франциско (США) впродовж 11-17 листопада. 

Головна зустріч, яка планується на полях саміту - президента Байдена та голови КНР Сі Цзіньпіна. Однак перед тим, як обидва лідери зможуть поговорити, їхні чиновники проведуть власні переговори, які стосуватимуться китайської ядерної програми.

Остання, як зазначає Bloomberg, дуже непокоїть Сполучені Штати. Аналітики Пентагону, розраховуючи час, потрібний Китаю для створення значної кількості зброї масового ураження, допустили серйозні прорахунки. У підсумку Пекін сьогодні виробляє ракети значно швидше, аніж того очікували за океаном. 

Станом на травень поточного року Китай, за даними США, вже має на озброєнні близько 500 боєголовок. Ще рік тому їх було близько 400. Зазначимо, що йдеться, скоріше за все, про тактичну зброю. Судячи з відкритих джерел, стратегічних ядерних ракет КНР поки що не має. Однак матиме, якщо продовжить розвиватися такими ж темпами, вже до 2035 року, вважають в Пентагоні. 

Тож Вашингтон хоче дізнатися в Пекіну його плани щодо розробки ракет. Природньо, що коли велика та потужна країна починає активно нарощувати свій ядерний потенціал - це непокоїть інші світові держави. Зазначимо, що востаннє такий діалог був за часів президентства Барака Обами.

Ядерна програма КНР: навіщо Китаю стільки зброї 

Нагадаємо, що Китай увійшов у так званий "Ядерний клуб" ще в 1964 році. Тоді він вперше випробував ядерну бомбу. Це зробило країну п'ятою в списку світових ядерних держав. 

При цьому офіційно Пекін декларує мирну політику. Зокрема, саме КНР стала першою в світі країною, яка ратифікувала Договір про нерозповсюдження ядерної зброї. Сам Китай обіцяє ніколи не застосовувати такі ракети першим, а також ніколи не бити їми по країнах, які самі не мають ядерної зброї. 

Однак ще на початку нульових, коли головою КНР був Ху Цзиньтао, Пекін почав масштабне переозброєння армії. Реформування збройних сил було продовжене та значно посилене після того, як очільником країни став чинний голова Сі Цзіньпін. Китайці мислять глобально та стратегічно, і даний процес запланований ще на десятиліття вперед. Китай планує стати найсильнішою армією світу десь у 40-50-х роках XXI сторіччя, а ближче до 70-х-80-х - офіційно стати найвпливовішою державою планети та зайняти місце США. 

Це реформування, зокрема, стосується й ядерного арсеналу країни. Довгий час Китай, хоча й був членом "Ядерного клубу", та все ж сильно відставав від США, СРСР (потім росії), Британії тощо. Відстає він, власне, і зараз - однак скорочує це відставання семимильними кроками. 

Зазначимо, що Китай при цьому аж ніяк не можна назвати мирною державою. Ні, звичайно, він не починає агресивних загарбницьких воєн, як це робить путінська росія. Однак Пекін має територіальні претензії до сусідів, здійснює експансіоністську політику в Південно-Китайському морі, декларує наміри повернути Тайвань (який, втім, за міжнародними законами переважно вважається законною територією КНР) тощо. Не варто забувати й про величезні розміри китайського народу: для подальшого розвитку їм просто фізично необхідні нові ресурси та новий "життєвий простір".

Все це дає приводи досить песимістично дивитися на потенційні майбутні дії комуністичного Китаю. Величезна та геть не мирна в суті своїй держава активно нарощує ядерний потенціал та вже близько 20 років переозброює армію, збираючись продовжувати цю політику ще не одне десятиліття. Вона висуває територіальні претензії до сусідів та офіційно претендує на світову гегемонію - хоча й каже це іншими словами. Нарешті, китайські аналітики вважаються одними з найсистемніших в світі: їхні програми реформування країни та стратегічного планування розтягуються на десятки років та реалізуються досить успішно. На цьому фоні дуже швидке, навіть поспішне збільшення кількості ядерних ракет аж ніяк не натякає на те, що китайці роблять просто так, "аби було". 

Втім, не варто й надто згущувати фарби. КНР, повторимося, не є мирною країною - однак і не є (поки що) справжнім безкомпромісним агресором, як рф. Та й варіанти, коли Пекін першим запускає по комусь ядерну зброю, наразі виглядають дуже малоймовірними та відверто нереалістичними.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.