Процес зриву угоди про постачання продовольства з України був розподілений на декілька етапів - Новини України
Українська розвідка оприлюднила доповідь для вищого воєнно-політичного керівництва рф про навмисне та поетапне перешкоджання дії "зернової угоди".
Відповідні документи були опубліковані ГУР МО у вівторок, 25 липня.
Згідно доповіді, російський "спільний координаційний центр" бачив своє головне завдання у максимальному зменшенні обсягу зерна, що вивозилося в межах зернової угоди.
"Якісна перевірка суден також була одним з ключових елементів стримування безконтрольного зростання експорту зерна з українських портів. При цьому діяльність російських інспекторів була побудована в суворій відповідності із розробленими методичними документами з організації проведення інспекції суден. За результатами проведених інспекцій буле обмежено участь в Ініціативі для 46 суден і обмежені в русі 303 судна на загальний строк 342 доби", - йдеться в документі.
Процес зриву зернової угоди був розподілений на декілька етапів. Спершу, за ініціативою російського президента володимира путіна, рф припинила участь у зерновій угоді з 29 жовтня 2022 року по 3 листопада 2022 року, що призвело до зменшення обсягів вивезення зерна з 4,2 млн тонн у жовтні до 2,6 млн тонн у листопаді. Наступні заходи включали обмеження допуску суден у порт Південний, зменшення кількості інспекційних команд (не більше двох) та зупинку реєстрації зерновозів. Завдяки цим заходам, росіяни зуміли обмежити кількість суден, що направлялися до українських портів, і значно скоротити об’єм вивезення продовольства з України, що в результаті призвело до неможливості експортувати близько 20 млн тонн вантажів.
Найменша кількість продовольства, що експортувалась з українських портів, припала на третій етап ініціативи, який тривав з 19 березня до 17 липня 2023 року.
Окремою темою було розглянуто зрив поставок зерна за програмою Всесвітньої продовольчої програми. У звіті зазначалося, що спроби українців використати чорноморську ініціативу для продовження програми "Зерно з України" із залученням суден, зафрахтованих за лінією Всесвітньої продовольчої програми, були припинені. Реєстрація таких суден дозволялась тільки після представлення письмових зобов’язань про неучасть в подібних акціях.
Автори доповіді наголошували, що накопичений архів знань буде цінним ресурсом для ефективного реагування на подібні ситуації в майбутньому. В разі продовження зернової угоди, росіяни планують використовувати накопичений досвід для ефективного розриву домовленостей.
Як зазначили в ГУР, документ свідчить про те, що всі дії, спрямовані на зрив зернової угоди, є частиною попередньо розробленого плану, а обстріл української портової інфраструктури є лише одним із кроків в його реалізації.
24 липня генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш закликав росію повернутися до зернової угоди на основі пропозицій, викладених ним у листі до президента рф володимира путіна.
Зокрема очільник організації пропонував для продовження зернової угоди підключити до системи розрахунків SWIFT "дочку" Россільгоспбанку ("Россельхозбанк"), чого раніше й вимагала рф. Банк був відключений від банківської системи влітку 2022 року.
Гутерреш також вказував, що поки що розрахунки можна проводити через механізм, створений за участю американського банку JPMorgan. У росії заявляли, що перепідключенню Россільгоспбанку немає альтернатив, а запропоновані Гутеррішем заходи є недостатніми.
Минулого тижня президент країни-агресорки путін зробив заяву щодо зернової угоди. Диктатор заявив, що росія повернеться в цю угоду, якщо Захід виконає певні умови. Зокрема, йдеться про низку санкцій, які запроваджували проти рф через війну в Україні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.