Спецоперація "Щур": в СБУ розповіли, як вистежили зрадника і яка інформація від нього цікавила Росію

Через Дмитра Козюру Служба безпеки передавала ворогу великий масив дезінформації, йому обмежили доступ до дійсно важливих даних

сбу щур
Козюра працював на РФ не лише з ідейних, але і з фінансових мотивів

Спецслужба розкрила деталі затримання керівника Штабу Антитерористичного центру СБУ, який працював на ФСБ. Спецоперація отримала назву "Щур". Топпосадовець був завербований ще з 2018 року. Він почав активно діяти з грудня 2024 року. "Щуру" загрожує довічне та конфіскація майна.

Про це повідомила пресслужба СБУ. Правоохоронці не вказують ім'я затриманого, втім йдеться про полковника Дмитра Козюру.

"Зрадник уже тривалий час знаходився у розробці співробітників внутрішньої безпеки СБУ. Ми фактично оточили його з усіх боків, цілодобово контролювали кожен крок "щура" - контакти, спілкування, переписки, буквально "жили" в його телефоні, він постійно перебував під аудіо- та відеоспостереженням. Нейтралізація такого зрадника - без перебільшення історична спецоперація, зважаючи на рівень агента, його професійну підготовку і той масштаб шкоди, який він потенційно міг би завдати державній безпеці під час війни. Справа перебувала під моїм особистим контролем", - зазначив очільник СБУ Василь Малюк.

Козюра та Малюк
Козюра та Малюк

СБУ не тільки викрила агента ФСБ, але й використала його у контррозвідувальній грі. Через Козюру Служба безпеки насичувала ворога великим масивом дезінформації. Також йому обмежили доступ до дійсно важливих даних.

Задокументували 14 епізодів, коли Козюра шпигував на користь росіян. Усі деталі СБУ не розкриває через таємність інформації.

Росію цікавили дані у сфері оборони, зокрема, наскільки добре Україна знає про місця дислокації та переміщення окупантів на фронті. Також ворога цікавила таємна та службова інформація про озброєння ЗСУ, стан обʼєктів критичної інфраструктури, результати ворожих ракетних обстрілів по цілях в Україні, дані щодо вищого військово-політичного керівництва держави, роботу державних реєстрів після ворожої кібератаки в грудні 2024 року та інше.

Затримання "щура"
Затримання "щура"

"У матеріалах кримінальної справи фігурують і близькі родичі зрадника - зокрема, батько та матір, які виправдовують російську агресію, вихваляють Путіна та, судячи з аудіоперехоплень, знають про роботу свого сина на ФСБ. Батькам планується оголосити про підозру за ст. 436-2 ККУ (виправдовування агресії РФ проти України)", - йдеться в повідомленні.

Затриманий СБУ посадовець працював на ворога не лише з ідейних, але і з фінансових мотивів. За даними слідства, зрадника завербували ще у 2018 році у Відні. Протягом певного часу фігурант із міркувань безпеки був "законсервований" російськими кураторами та не здійснював активної шпигунської діяльності. Однак наприкінці грудня минулого року ФСБ поновила з ним контакти, які також перебували під оперативним контролем співробітників внутрішньої безпеки СБУ. Його куратором з ФСБ є Юрій Шаталов, який координував діяльність агентурної мережі.

 

"Для зв’язку з резидентом ворожої спецслужби "щур" використовував конспіративну квартиру в Києві. Він отримав спеціальний мобільний телефон, WiFiроутер та сім-карту, за допомогою яких і здійснював приховану передачу зібраної для ФСБ РФ інформації, у тому числі документів, що становлять державну таємницю", - кажуть в СБУ.

Наразі слідство має у своєму розпорядженні багато беззаперечних доказів злочинної діяльності фігурантів справи. Серед них - матеріали, здобуті в процесі складних оперативно-технічних заходів, перехоплення, переданої ворогу інформації, аудіо та відео, переписка тощо. Затриманому посадовцю оголосили про підозру за ст. 111 (державна зрада) Кримінального кодексу України. Йому загрожує довічне позбавлення волі з конфіскацією майна.

Хто такий Дмитро Козюра

12 лютого 2025 Служба безпеки України затримала високопоставленого співробітника, який працював на російські спецслужби. Як пишуть ЗМІ, ним виявився керівник штабу Антитерористичного центру СБУ полковник Дмитро Козюра. За повідомленням пресслужби, його затримання особисто очолив голова СБУ Василь Малюк.

Посада, яку обіймав Козюра, давала йому один із найвищих рівнів доступу в країні. Він мав усі необхідні інструменти для реалізації майже будь-якої спецоперації. Збитки від його діяльності наразі складно оцінити, але очевидно, що вони могли мати катастрофічні наслідки для України.

За неофіційною інформацією з Telegram-каналів, Козюра мав зв’язки з київським політичним керівництвом, зокрема був близький до мера столиці Віталія Кличка. Наразі ця інформація перевіряється.

За даними головного редактора "Цензор.нет" Юрія Бутусова, Козюра понад 20 років обіймав посади, що надавали доступ до цілком таємної інформації, і мав широке коло контактів серед українських силовиків. Він - той кадровик, що міг контролювати покоління офіцерів.

Бо Козюра ще з початку 2000-х працював у кадровому відділі Академії СБУ, зазначає Бутусов. Це давало йому доступ до особових справ усіх курсантів, фактично дозволяючи російським спецслужбам відстежувати та потенційно вербувати майбутніх співробітників СБУ. Його призначення у 2016 році начальником штабу АТЦ розширило можливості збору інформації не лише про антитерористичну діяльність, а й щодо інших управлінь СБУ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube