Люди шоковані викриттям відомого психолога Спартака Субботи
Український сегмент TikTok наповнений короткими відео з чи не найбільш відомим психологом Спартаком (Олександром) Субботою. Його послуги почали мати попит після початку повномасштабного російського вторгнення. Разом зі швидким зростанням його кар'єри, так само збільшувалася кількість критики, особливо від інших психологів. З'ясувалось, що він використовуючи популярні медіа роками будував декорації для свого образу, який тепер монетизує.
Про це йдеться у розслідуванні психотерапевта Іллі Полудьонного для онлайн-медіа "Свідомі". Він також опублікував на YouTube п'ятисерійний документальний фільм "Сатердей. Людина, яка грає спектакль".
"7 місяців я розслідував інфо аферу, яку роками будував Спартак Суббота. Можливо йдеться про одну з найбільш масштабних і скандальних історій брехні в медіапросторі України. Необачність десятків ЗМІ допомогла Суботті створити бутафорський образ і успішно його монетизувати. Особливо під час війни", - написав у своєму Instagram-акаунті Полудьонний.
Згідно з розслідуванням Полудьонного, Суббота брехав про свою політичну необізнаність, хоча в минулому займався політичним піаром. Він почав співпрацю з Інститутом когнітивного моделювання у 2019 році, однак з 2018 року публікувався як "політичний психолог". Виглядає, що у співпраці з організацією Seetarget Суббота був частиною системи прихованого політичного піару, в тому числі партії "ОПЗЖ".
Суббота роками видавав себе кандидатом психологічних наук. Він захистився в ХМАПО (Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України) 7 грудня 2021 року, науковий ступінь офіційно здобув 7 квітня. Але ще з 2017 року виходило безліч матеріалів, де його вказували кандидатом психологічних наук.
Наукові статті Субботи опубліковані в науковому журналі, що зареєстровано за адресою церкви. Його науковим курівником був Віталій Луньов. Під час здобуття кандидатського ступеня він публікується в закордонному фаховому виданні з назвою "American Journal of Fundamental, Applied & Experimental Research". Але його співзасновником цього журналу є Луньов. Видання зареєстроване за адресою Українського Православного кафедрального Собору Св. Володимира в Нью-Йорку, а сайт журналу розміщено на українських серверах.
У випуску "Подкаст терапія" Суббота розповів про свою публікацію у Sсopus. Це виявилось брехнею, адже в базі Sсopus не проіндексовано жодної статті автором якої був би Спартак Суббота. Журнал індексувався всього один — 2021 — рік, потім його усунули з індексації, скоріше за все як "хижацький" (тобто, як журнал, що допомагає недобросовісним науковцям здобувати регалії та гранти).
У розслідуванні вказується, що Спартак Суббота збрехав, що він є КПТ та схема-терапевтом. Він не є членом УАКПТ з 2020 року, а також не є акредитованим спеціалістом. За правилами УАКПТ, людина без акредитації не має права називати себе КПТ або схема-терапевтом. Суббота втратив членство в асоціації в тому числі й через те, що грубо порушував етику, вступаючи у близькі стосунки з клієнтками. Ймовірно таких випадків було не менше чотирьох.
Він також ніколи не працював у Службі безпеки України. Іноді його згадують, як "психолог швидкого реагування СБУ". Суббота працював психологом групи швидкого реагування, однак не Служби безпеки України, а приватної охоронної фірми ТОВ "Спілка безпеки України". Відповідно він маніпулював схожістю абревіатур і не уточнював, як вони розшифровуються. В статусі "психолога групи швидкого реагування" та лікаря-психіатра він, наприклад, читав лекцію для поліцейських.
Справжнє ім'я Спартака Субботи від народження — Олександр. Він змінив його приблизно у 2014 році після завершення базової вищої освіти. Автор розслідування наголошує, що поважає повне законне право кожної людини змінювати ім'я, однак в цій конкретній ситуації факт зміни імені принципово важливий, щоб довести, що Спартак Суббота бреше про свою освіту. Він роками видавав себе за лікаря-психіатра та медичного психолога.
"Суббота не навчався в жодному медичному ВНЗ, і тим більше в НМУ імені Богомольця. Він навчався в НПУ імені Драгоманова за спеціальністю "психологія" і здобув кваліфікаційний рівень "бакалавр". Ймовірно, це вся визнана державою освіта, оскільки за даними розслідування, йому не вдалося нострифікувати "французькі магістратури". Якщо це так, то він видавав себе не тільки за лікаря-психіатра, але й психологом і психотерапевтом працював незаконно", - зазначив Полудьонний.
Підсумовуючи автор розслідування наголошує, що ця історія кидає виклик українському суспільству загалом і порушує багато важливих питань. Зокрема, відсутність культури фактчекінгу, протоколи перевірки інформації в ЗМІ, реформи освіти і науки, закон про психотерапевтичну допомогу. І це тільки те, що на поверхні.
"Розслідування можно подивитись в двух форматах: фільм "Сатердей. Людина, яка грає в науковця" на моємуYouTube каналі Poludonnyi та у текстовому форматі на сайті", - резюмував Полудьонний.
У коментарях до публікації автора розслідування люди висловлюють шок та слова вдячності за те, що йому вдалося розкрити сутність Субботи. Деякі вважають, що це є сюжетом для серіалу або програми.
Спартак Суббота у другий половині дня 11 квітня прокоментував розслідування, яке на той час уже набуло розголосу в ЗМІ. У сторіз в своєму Instagram він заявив, що переживе хейт у свій бік, але "не дозволить ображати свою аудиторію".
"Це не перший хейт, з яким я стикаюсь, це нормально, це буде і далі. Я це просто переживу. Тобто я людина, яке це просто переживе і все. Але що я хочу сказати. Я не дозволю ображати людей, свою аудиторію. Не дозволю її обзивати, робити висновки з приводу людей, які мене слухають, дивляться, яким я подобаюсь... Тобто це неправильні висновки, як мені здається. Я з усім можу змиритися, все можу з'їсти, окрім образ в сторону близьких людей і своєї аудиторії... Якщо людина просто заздрить, їй щось не подобається - я думаю, це її персональна проблема", - заявив Суббота.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут.