Является ли снег в конце апреля аномалией и что будет с урожаем в Украине
На початку поточного тижня українців здивував сніг, який безцеремонно випав у квітні. Зима повернулася до північних та деякий центральних областей, що, звичайно ж, збентежило українців, а деяких навіть налякало, адже разом зі снігом прийшли і заморозки до -5. Різке похолодання наприкінці квітня може позбавити врожаю.
Журналістка Інформатора розбиралася, чи є аномалією така погода і що буде з урожаєм в Україні.
Сніг у квітні: аномалія чи ні
За словами начальника Дніпропетровського регіонального центру гідрометеорології Василя Гринчака, така погода в Україні буває, але не часто.
«Буває, що в Україні у квітні опади, але у верхніх шарах атмосфери досить холодно і випадає сніг. Сніговий покрив лежить недовго. Цього разу до нас зайшло арктичне повітря, тому вдарили заморозки. Хоча сніг у квітні досить рідкісне явище. В області в останній раз він був у 2017 році, а до цього у 1987 році. Таке раз у 20 років буває. Те, що прохолодна друга декада квітня - не скажу, що це норма, але це вже стає звичкою і в останні роки досить часте явище. Теоретично ймовірні заморозки можуть спостерігатися до середини травня», - розповів Гринчак.
При цьому, він зазначив, що весна стає довшою та більш затяжною. У поточному році вона розпочалася досить рано, і йде повільне наростання тепла, а за різкої зміни повітряних мас можуть бути опади, зокрема і у вигляді мокрого снігу, уточнив експерт.
Глобальне потепління чи новий льодовиковий період
Гринчак запевнив, що короткострокове похолодання у квітні не означає, що глобального потепління немає, тому що саме глобальне потепління і стало причиною такої різкої зміни погодних умов.
«Минулого року друга декада квітня теж була прохолодною та дощовою. У минулому році і травень був прохолодним, але це не впливає на загальну картину. На травень прогнозується температура на 1,5-2 градуси вище середньомісячної. Глобальне потепління є, і його наслідок - зміна погодних умов. В нас зима стала коротшою на місяць, а весна довшою на місяць фактично за останні 100 років», - пояснив глава центру гідрометеорології.
Крім того, він зазначив, що влітку 2017-2018 років були тривалі періоди з високими температурами влітку, а зараз такі періоди трохи коротші, але через невелику кількість опадів літо спекотне та посушливе.
«Я не виключаю, що років через 60 ми будемо говорити про глобальне похолодання. Клімат циклічний, просто у останні роки людина своєю діяльністю втрутилася у клімат. Але холодний клімат - це не означає, що немає глобального потепління. Це лише незначне явище на тлі кліматичних тенденцій до збільшення середньомісячних та середньорічної температур», - розповів Гринчак.
Українці знову залишаться без абрикосів
Експерт запевнив, що незважаючи на температурні гойдалки українці не залишаться без фруктів. За його словами, через погоду серйозно постраждали тільки абрикоси.
«Короткострокові зниження температур навіть до -5 в повітрі при цвітінні дерев знижують врожайність. В цьому році ще немає такого масового цвітіння вишні, черешні, яблуні.аразі квітне в основному абрикос, який і так щовесни потерпає від пізніх заморозків. Нинішні перепади температур вплинуть на врожай абрикосів, а на інші культури навряд чи», - зазначив Гринчак.
У той же час він зазначив, що цьогоріч куди небезпечніше були перепади температур взимку.
«Якщо ж дивитися на температурні гойдалки взимку, то був момент, коли температура впала до -26, а через декілька днів вже було +7. Такі перепади при вологому ґунті на невеликих площах озимого ріпаку призвели до втрати врожаю. Хоча зазвичай страждає озима пшениця та озимий ячмінь через утворення крижаної кірки на полях», - підсумував глава Дніпропетровського регіонального центру гідрометеорології