Слово чи сила. Як зупинити ракетні удари з території Білорусі

Читать на русском

Що допоможе протистояти союзнику ворога?

Читать на русском
Слово чи сила. Як зупинити ракетні удари з території Білорусі

Що допоможе протистояти союзнику ворога?

Згідно міжнародного права Білорусь, по відношенню до України, є таким само військовим агресором як і рф. Інформатор розбирався якими методами можна зупинити спільний ракетний тероризм путіна та лукашенка.  

Спільна відповідальність

24 серпня з території Білорусі було завдано ракетного удару по Україні. Це вже не перший випадок використання території сусідньої країни для атак на об’єкти критичної на соціальної інфраструктури. Відомо про ураження Київської та Житомирської областей 25 червня 2022 року. На фоні цього особливо цинічно і зі знущанням виглядає привітання самопроголошеного президента білорусі олександра лукашенка з Днем Незалежності України. Він побажав українцям «мирного неба».

Незважаючи на те, що білоруська армія не бере участі у прямих військових діях проти України, офіційний Мінськ ще з 24 лютого 2022 року є таким само учасником війни, як і рф. Саме з її території російські війська наступали на Київ та Чернігів, використовуючи не лише плацдарм, а й повне логістичне забезпечення.

ФОТО: Російські окупанти зайшли з території Білорусі

ФОТО: Російські окупанти зайшли з території Білорусі


30 березня Генеральний штаб Збройних сил України заявив, що політичне керівництво республіки білорусь безперешкодно надає території для розміщення підрозділів збройних сил російської федерації, аеродромну та транспортну мережі, а також місця для розташування пускових установок крилатих та балістичних ракет. У відповідності до міжнародних правових актів це розглядається як агресія проти іншої країни. Згідно з резолюцією Генеральної асамблеї ООН «Визначення агресії» від 1974 року, надання своєї території для здійснення нападу однієї держави на іншу є агресією.

Сьогодні Мінськ продовжує надавати свої аеродроми для завдання повітряних ударів по українських населених пунктах, ремонтує пошкоджену російську військову техніку, забезпечує медичну та речову допомогу.

Ба, більше, самопроголошений президент Білорусі олександр лукашенко прямо заявив, вже давно визначив участь своєї держави у війни проти України.

«І що вони не знали, що у нас створено вже давно у союзі Білорусі та Росії єдине угруповання збройних сил? Фактично єдина армія. Ви ж це все знали, то чому нам сьогодні дорікаєте? Ми були і будемо разом із братньою Росією. Наша участь у «спецоперації» визначена мною давно», – говорив білоруський диктатор 3 липня з нагоди Дня незалежності Білорусі.

За оцінками білоруської моніторингової спільноти, лише за перші 2,5 місяці повномасштабної війни, з території білорусі по Україні випущено 700 ракет. Російська авіація майже щоденно імітує ракетні удари, змушуючи реагувати українські системи протиповітряної оборони на ймовірну загрозу.

Санкції проти ракет

Ще задовго до 24 лютого Білорусь знаходилася під санкціями Заходу через порушення прав людини, згортання демократичних процесів, вільних виборів, переслідування опозиції. Участь у війні проти України ці санкція помножила в рази. Білорусь втратила ринки збуту своєї продукції в ЄС та Північній Америці, що дорівнює втратам більш $18 млрд на рік. Діють персональні покарання для політично верхівки та близького оточення лукашенка. Країна вже увійшла в суверенний дефолт, а державний бюджет недоотримує надходжень для забезпечення соціальних видатків.

ФОТО: Російські ракети з білоруською пропискою

ФОТО: Російські ракети з білоруською пропискою


Попри заяви російської пропаганди, що санкції не працюють, вони приносять свої результати. Ми бачимо, що обидві країни знаходяться в повній політичній ізоляції, а їхні економіки на межі краху. Щоправда, рф знаходиться в більш вигідному становищі через величезні ресурси, чого не скажеш про Білорусь, яка повністю залежна від торговельних операцій з зовнішнім світом. Нагадаємо, в структурі білоруського експорту Україна займала друге місце.

Євген Магда, директор Інституту світової політики вважає, що політичним шляхом знайти змусити Білорусь відмовитися від своєї воєнної діяльності неможливо. А військовий шлях значитиме повноцінне втягнення Мінська у війну.

«Ми маємо більше тисячі кілометрів спільного кордону з Білоруссю. Одна справа охороняти його, зовсім інші речі – це активні бойові дії. Приблизно в 2015-2016 роках в Білорусі проводилося дослідження відношення населення готовності до захисту своєї території від агресора. Тоді біля 20% білорусів заявили, що готові воювати, якщо це буде агресія від НАТО, ще 15% -- якщо агресія буде з боку рф. Лукашенко недарма акцентує увагу населення на фейку, що в Україні воює НАТО з рф, а не українські збройні сили», – говорить Інформатору Магда.

Він нагадує, що Україна досі не розірвала дипломатичні стосунки з Мінськом. Від початку повномасштабного вторгнення, Україна досі не ввела санкції проти Білорусі. В кінці травня у Верховній Раді було зареєстровано законопроект про введення спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів у відношенні республіки Білорусь. Документ пропонував створити механізм примусового вилучення з мотивів суспільної необхідності об’єктів права власності республіки Білорусь. Авторами виступала група народних депутатів від фракції «Слуга народу». В червні законопроект було відкликано.

Позиція сили

Григорій Перепелиця, директор Інституту зовнішньополітичних досліджень впевнений, що єдиним варіантом зупинити ракетні удари з Білорусі є упереджувальний удар по місцях базування російської авіації, позиціях військових формувань, пунктах розміщення зенітно-ракетних комплексів.

«Це єдиний радикальний спосіб отверезити лукашенка. Білорусь є країною агресором. Саме з її території рухалися військові 24 лютого при підтримці та забезпечені білорусів. Удару треба було завдати ще тоді, але ми цього не зробили і не могли зробити. Йдеться не про об’єкти цивільної чи критичної інфраструктури, лише військові об’єкти, де розміщаються військові рф. Більше того, ми воюємо не з рф, а такою собі Союзною державою – спільною армією двох країн, про це було зроблено офіційні заяви», – пояснює Інформатору Перепелиця.

ФОТО: Нам є чим відповісти

ФОТО: Нам є чим відповісти


Експерт зауважує, що з точки зору міжнародного права, Україна має таку можливість. Дії політичного керівництва Білорусі мають ознаки агресії за резолюцією Генасамблеї ООН, а стаття 51 Статуту ООН вказує на право на самозахист.

«Послухайте, це війна на захист території та суверенітету, де Білорусь бере таку ж участь як і рф. Ми маємо повне право відповісти на це. Не потрібно спекулювати ймовірними заявами Заходу, щодо виведення з ладу ворожих об’єктів та позицій. Нам ніхто не вказував, що територію Білорусі не можна обстрілювати. Так само, як і територію рф та ворожі військові об’єкти в анексованому Криму», – пояснює Перепелиця.

За його інформацією, білоруські військові вже певний час воюють на півдні України. Не відкрито, а в бойових порядках рф.

На думку Магди, лукашенко досі не погодився на повноцінну участь своєї армії у війні в Україні, через певні побоювання, що військові можуть повернути проти нього самого.

Власне на це вказує постійна зайнятість білоруської армії на військових навчання та зборах.

Автор: Максим Федоренко

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.