Скільки триватиме пекло в Росії: кілька років чи десятиліття - залежить від самих росіян

Читать на русском

Рік-два, можливо, три, у них буде дуже важко

Читать на русском
Скільки триватиме пекло в Росії: кілька років чи десятиліття - залежить від самих росіян

Рік-два, можливо, три, у них буде дуже важко

Розпочавши відкриту війну проти України на державному рівні, Російська Федерація змусила весь світ обрушити на державу-терориста, її економіку та громадян каменепад санкцій: від фінансових (відключення платіжних систем та заморожування активів) до технологічних (заборона постачання технологій та низки промислових товарів) та логістичний (блокування заходу російських судів до низки світових портів, та літаків - в аеропорти більшості країн світу, блокування контейнерних перевезень). З Росії йдуть іноземні компанії та закривають там свої виробництва. Вже першого тижня ці санкції вразили економіку Росії. Що ж буде далі?

Інформатор, поговоривши з експертами, підготував кілька варіантів розвитку подій: оптимістичний, песимістичний та середній.

Оптимістичний сценарій

Глава соціологічної компанії “Актив-груп” Андрій Єрьоменко, згадуючи досвід повернення Німеччини в коло цивілізованих народів, сподівається, що після депутинізації у Росії буде все гаразд. Але не одразу.

“Рік-два, можливо, три, в них буде дуже важких. Можливо, з голодом. Потім станеться щось на кшталт депутинізації Росії. Чим швидше цей процес розпочнеться, тим коротшим буде важкий період. Їм доведеться відмовитися від жорсткої вертикалі та повернути інститути зворотного зв'язку влади із суспільством: вільні ЗМІ, демократичні вибори. Тоді на цій території утворюється або одна, або, що найімовірніше, кілька цілком собі демократичних та відкритих держав, дружніх між собою. Вони дбатимуть не про дивні фантазії свого лідера (лідерів), а про нормальне життя своїх народів. Так, їм доведеться виплатити репарації Україні, але загалом вони нормально розвиватимуться, провівши кілька разів демократичні вибори. І Україна зможе мирно із ними співіснувати. Згадаймо дві світові війни, коли жителі Європи знищували один одного різною, аж до хімічної, зброєю, а зараз це цілком дружна сім'я”, - вважає Андрій Єрьоменко.

Інформатор засумнівався у можливості добровільної депутинізації Росії та нагадав експерту, що за даними опитування Всеросійського центру вивчення громадської думки (ВЦВГД), скоріше підтримують рішення провести спеціальну військову операцію Росії в Україні (так вони називають терористичну війну з бомбардуванням мирних міст та житлових кварталів) 68% росіян.

Андрій Єрьоменко вважає, що вірити цим даним не можна. “Соціології в Росії сьогодні немає взагалі, – пояснив він, – Як відбувається соцопитування? До вас підходить на вулиці людина або телефонує  та ставить запитання. У демократичних країнах, зокрема й в Україні, людина відповідає те, що думає. Але у тоталітарних країнах все інакше. Люди бояться казати правду. Вони не впевнені, якщо відповідь не така, як вимагає держава, в них не буде неприємностей. Крім того, що там часто доволі розмито сформульовані питання, навіть якщо опитування проводить порівняно пристойна контора, вірити результатам не можна. Брешуть респонденти”.

Песимістичний сценарій

Політолог Ігор Душин малює набагато менш райдужну картину майбутнього Росії.

“У війні, яку Росія розпочала проти України у 2014 році, може бути лише один переможець: або агресор, або Україна. Сьогодні цілком очевидно, що ми стоїмо на порозі загибелі Росії. Коли її повністю ізолюють від світу, голодне та злиденне населення там розбиратиметься між собою, кланова боротьба розірве Росію на кілька частин, які давно позначені та багаторазово описані по-різному різними аналітиками. Всі ці протодержавні утворення на території колишньої імперії будуть вести один з одним боротьбу за території та ресурси. Цей стан триватиме не одне десятиліття”, - вважає експерт.

На запитання Інформатора, яким буде життя України поруч із таким сусідом, політолог відповів: “Світова геополітика зробила Україну стіною, яка відокремлює цивілізований світ від диких. Нам доведеться стримувати потік біженців звідти та проводити фільтрацію, визначаючи тих, хто може жити у цивілізованому світі. У ролі стіни, де доблесні воїни захищають світ від орків”.

Як же йтиме ця фільтрація? На це питання Ігор Душин відповів так: Нашими союзниками є сьогоднішні політичні ув'язнені російських в'язниць та завтрашніх концтаборів, куди відправлятимуть незгодних.

Думаю, що ті, хто зафіксовано брав участь у протестах, тих, хто сидів у в'язниці за свої переконання та публічно висловлювався із засудженням путінізму, повинні бути внесені до реєстру, члени якого зможуть виїжджати за межі купола”.

Він додав: “Розраховувати те, що там швидко народитися живе суспільство, ми можемо. А значить ми приречені жити поруч із вируючим котлом тоталітарної держави, яка знаходитиме вихід своїй злобі в репресіях над власним народом, бо світ намагатиметься не випускати їх і під залізного куполу. Мені не шкода громадян Росії, які будуть змушені заплатити своїми злиднями, своєю долею та долею своїх дітей за політичну інфантильність та агресію на адресу України”.

Доля Росії в руках самих росіян

Економіст Михайло Крапівко вважає, що у Росії буде дуже погано. А ось як погано, залежить від самих росіян. Чекати на звільнення ззовні їм не доводиться. Ніхто не ризикне оголосити повномасштабну війну країні з ядерною зброєю та зносити нинішню владу. Зробити це має або російська еліта, або російський народ. На думку Михайла Крапівка, можливі три сценарії звільнення:

  1. Зміну влади може влаштувати найближче оточення Путіна для заощадження своїх капіталів та свого становища. Вони здатні прибрати одного божевільного карлика. Це можливо в країні з довгою традицією царевбивств. У цьому випадку на Росію чекає довга, довжиною в десятиліття, економічна криза, від якої постраждає, насамперед, народ. У цьому випадку санкції не знімуть повністю, але частково послаблять. Проте Росія більше ніколи не займе того місця у світі, яке вона мала до війни.
  2. Народ повстане та знесе всі нинішні еліти. У цьому випадку з них можуть зняти майже всі санкції, навіть можуть допомогти з відновленням. Тоді відновлення триватиме менше часу.
  3. Розвал Російської Федерації. У цьому випадку з кожним регіоном питання вирішуватимуться окремо. На території РФ може виникнути до десятка різних країн. 

 

Про те, коли Україна переможе, інформатор писав тут, про те, як йтиме повоєнне відновлення України - тут, як Україна та Європа обійдуться без російських нафти та газу тут

Ольга Палій

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.