Скандал у ТЦК із побиттям та погрозами: на Закарпатті воєнкоми знущаються над відомим книготорговцем

Співробітниця книгарні Книжковий Лев заявила, що її начальника та його дружину били та ображали військові у Закарпатському ОТЦК після незаконного затримання

Олександр Рябчук, воєнкоми
Олександр Рябчук, за свідченням його підлеглої, побитий та перебуває у Закарпатському ОТЦК, надійного зв'язку з ним немає

На Закарпатті працівники ТЦК побили та незаконно утримують співвласника мережі книгарень Книжковий Лев Олександра Рябчука. Про це повідомила працівниця мережі Катерина Іванова. Вона стверджує, що працівники воєнкомату також змусили чоловіка написати під запис на відео заяву, що він не мають претензій до ТЦК.

Іванова розповіла, що чоловіка на вокзалі у Мукачеві зупинили прикордонники для уточнення даних, після чого зв'язок із ним обірвався. Шляхом довгих пошуків вдалося дізнатися, що після незаконного затримання прикордонники передали його працівникам військкомату. Співробітники ТЦК нібито під примусом доставили Рябчука до поліклініки для проходження ВВК, не враховуючи проблеми зі здоров'ям та відсутності всіх необхідних лікарів.

Катерина Іванова пише, що після спроб оскарження рішення ВВК та вимоги видати повістку належним чином, співробітниками Мукачівського РТЦК та СП було застосовано фізичну силу до Рябчука та його дружини, яка перебувала разом з ним. Також стверджується, що співробітники ТЦК, знаючи про виклик поліції та заяву про побиття від дружини Рябчука, змусили його написати заяву під запис на відео, що він не має до них претензій, а від жінки вимагали відкликати заяву.

"Оскільки загрози фізичного насильства щодо Сашка тривали, незаконні вимоги працівників Мукачівського РТЦК та СП були виконані", - повідомляє Катерина Іванова, додаючи, що чоловіка і надалі утримують представники РТЦК та СП.

Іванова свідчить, що наразі стабільного зв'язку з Олександром Рябчуком немає і встановити його місцезнаходження не можна. На момент публікації новини Закарпатський ОТЦК та СП цей інцидент не коментував і свою версію собіттів не публікував.

Зазначимо, що саме Закарпатський ТЦК покриває всі інциденти, які відбуваються у скандально відомому районному ТЦК у Хусті. Зокрема, Закарпатський обласний ТЦК та СП відкинув звинувачення у незаконному затриманні та побитті хлопця, який в результаті здійснив спробу самогубства.

Чому працівникам ТЦК дозволяють безкарно творити свавілля

Якийсь час тому потік скандальних новин про дії працівників ТЦК у ЗМІ вичерпався. Але зараз їх знову побільшає. Військкоми відчувають безкарність, адже їх дуже рідко притягують до відповідальності за порушення.

Цю безкарність та нахабство добре демонструє такий приклад. 23 серпня український прем’єр Денис Шмигаль у Раді публічно заявив, що вважає неприпустимою ситуацію, коли під час руху рейсового автобуса водія знімають представники ТЦК.

Шмигаль вимагав заборонити забирати водіїв з рейсів та наголосив, що попросить Міноборони "попрацювати з ТЦК", щоб такі ситуації не повторювалися. І вже 30 серпня у Яремчі співробітники ТЦК мобілізували водія туристичного автобуса, а більше півсотні пасажирів лишилися на дорозі. Тобто главі уряду показали, що його побажання не мають жодної ваги, як і права українців.

Про зростання випадків свавілля каже й те, що українці почали масово скаржитись на дії воєнкомів. Українці масово скаржаться Уповноваженому ВР з прав людини Дмитру Лубінцю про порушення їхніх прав з боку представників ТЦК та СП. Від початку 2024 року до середини серпня кількість скарг на незаконні дії ТЦК сягнула 1634, що втричі більше за показники минулого, 2023 року.

Лубінець визнає, що не бачить притягнення до відповідальності працівників ТЦК навіть у "максимально ганебних випадках". 

"Моє припущення – все ж таки розуміємо, в нас війна. І всі, напевно, не хочуть доводити до якогось реального покарання військового, бо це ж по-різному може трактуватись. На думку багатьох, буде так, що він – герой, затримував ухилянтів. А на думку іншої частини України, він буде людиною, яка порушила права громадянина", – сказав омбудсмен.

Тобто навіть омбудсмен, покликаний захищати права громадян, подає їм сигнал, що на дії військкомів в Україні до кінця війни дивитимуться крізь пальці. "Українська правда" підтвердила це, дослідивши також статистику передачі до суду справ про перевищення військовими своїх повноважень.

УП звернулася до Офісу генпрокурора із запитом щодо статистики зареєстрованих і направлених до суду кримінальних справ за цією статтею. В ОГП уточнили, що виокремити дані по співробітниках ТЦК неможливо, тому надали кількість усіх порушень з боку військових за статтею 426-1. 

У відповіді ОГП на запит УП зазначається:

  • за січень – грудень 2022 року з 498 зареєстрованих кримінальних правопорушень лише 9 були направлені до суду;
  • упродовж січня – грудня 2023-го серед 578 тільки 13;
  • за січень – липень 2024-го – з 365 лише 3.

Представники пресцентру судової влади в коментарі УП повідомили, що у 2022 році за статтею 426-1 ККУ засудили 3 військовослужбовців, а у 2023-му – 11. Показників за 2024-й ще немає. 

Ця статистика дозволяє побачити тенденцію: правоохоронці вкрай рідко доводять до кінця справи, в яких військовослужбовці зловживають повноваженнями. Навіть у справах, що мали великий резонанс, не поспішають завершувати розслідування, кажуть в УП. Наприклад, у гучної справи щодо спроб вручили повістку журналісту "Слідства.Інфо" Євгену Шульгату. Справа порушена у квітні, але, як з'ясувала УП, досі проводиться досудове розслідування, підозри фігурантам ще не вручені.

"Безкарність породжує беззаконня. І виправдовувати війною те, що працівників ТЦК не карають за перевищення повноважень – дуже погана ідея. Адже війна не має бути індульгенцією для безкарності", - підсумовує "Українська правда".

Інші скандали з ТЦК

Дії співробітників ТЦК, які затримують громадян на вулицях та блокпостах (у народі це прозвали словом "бусифікація"), часто викликають обурення у людей і призводять до конфліктів. За версією військових, вони у цих випадках завжди діють згідно із законом (а якщо що, валять усе на російські спецслужби), але громадяни не завжди з цим згодні.

Зараз скандалів із ТЦК поменшало, але вони є. Наприклад, на Прикарпатті 16 серпня після аварії зустрічі з натовпом воєнкоми відпустили з автобуса чоловіків, яких вже везли на ВЛК. За повідомленнями місцевих каналів, аварію нібито навмисне спровокував один зі знайомих військовозобов'язаного, який у той момент перебував в автівці ТЦК.

У Ковелі на Волині вдень 3 серпня місцеві мешканці вийшли на масові протести. Причиною стали дії співробітників місцевого ТЦК. Вони затримали трьох молодих людей на Шацькому блокпосту. В них відібрали телефони, документи та ключі від автомобіля.

А у Хмельницькому суд у липні ухвалив виправдувальний вирок чоловікові, який нібито погрожував ножем співробітникам ТЦК, прийнявши їх за грабіжників. У суді з'ясувалося, що троє військкомів вискочили з бусика і погналися за чоловіком, а він дістав ножа, щоб відбитися від нападників. При цьому працівники ТЦК не представилися і взагалі невідомо, чи виконували вони під час погоні свої обов'язки, чи це була їхня приватна ініціатива.

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube