Скандал у Госпітальєрах: парамедикиня пів року збирала донати та витрачала гроші на азартні ігри та подорожі

Колишня госпітальєрка Анна Скольбушевська ("Адмірал Няв") протягом пів року обманювала українців, видурюючи кошти на неіснуючі збори нібито для "Госпітальєрів"

"Госпітальєри"
На "Адмірал Няв" подали заяву до правоохоронних органів щодо розтрати коштів

Медичний батальйон "Госпітальєри" потрапив у скандал, пов'язаний зі зборами коштів. Виявилося, що колишня працівниця медбатальйону Анна Скольбушевська з позивним "Адмірал Няв" привласнювала донати. Гроші дівчина витрачала на власні потреби, в тому числі й на азартні ігри, залежність від яких вона приховувала. "Госпітальєри" наразі змінили підхід до збору коштів, а постраждалих від "Няв" закликають звернутися на пошту батальйону.

Про це "Госпітальєри" розповіли на своїй сторінці в соцмережі Х (Twitter). Зазначається, що з 2022 до 2023 року Анна Скольбушевська організовувала збори для батальйону, зокрема у твіттері під нікнеймом "Адмірал Няв". 15 грудня 2023 року вона здійснила останній платіж на рахунок фонду "Госпітальєрів" та завершила свою роботу в ньому.

Пост "Госпітальєри"
Пост "Госпітальєрів"

Однак до червня 2024 року Скольбушевська продовжувала збирати кошти від імені "Госпітальєрів". Як встановило внутрішнє розслідування батальйону, зібрані гроші "Адмірал Няв" витратила на особисті потреби: азартні ігри, коштовні подорожі Європою, квитки на концерти та інші розваги.

"Анна має серйозні проблеми зі здоровʼям та узалежнення, які приховувала. Її численні історії виявилися неправдивими", - стверджують у батальйоні.

"Госпітальєри" виключили Скольбушевську зі свого складу зі здаванням майна, шевронів та всієї символіки. Наразі медбатальйон подав заяву до правоохоронних органів щодо розтрати коштів. За інформацією "Госпітальєрів", зараз Скольбушевська перебуває на лікуванні. Інших причетні до ситуації осіб виключили з батальйону, або ж вони зараз проходять перевірку.

"Ми засуджуємо ці дії і зробили все можливе, щоб встановити правду. Дякуємо тим, хто допоміг. "Госпітальєри" й надалі діятимуть прозоро, зберігаючи свою репутацію. Закликаємо постраждалих також ділитися доказами у встановленому законом порядку", - сказали в батальйоні.

Так, "Госпітальєри" змінили деякі внутрішні правила і практики батальйону. Окрім цього, парамедики просять донатити тільки на рахунок фонду чи на картки осіб, які вказані на офіційному сайті батальйону. Також для запобігання присвоєння коштів в майбутньому "Госпітальєри":

  • Переглянули систему контролю за теперішніми та колишніми працівниками.
  • Оновлюють протоколи звітності.
  • Впроваджують додаткові правила для учасників батальйону.

"Зверніть увагу: збори на потреби батальйону проводяться лише на дві особисті картки, вони вказані на сайті. Власниці цих карток офіційно зареєстровані як волонтери, ведуть повну звітність щодо руху коштів податковій, що робить неможливим привласнення цих коштів. Ваша довіра - запорука нашого існування. Ми конвертуємо пожертви у врятовані життя підзвітно за кожну гривню. Просимо довіряти, але перевіряти: перечисляйте кошти лише за реквізитами з нашого сайту. Про підозрілі збори повідомляйте нам у приватні або на пошту", - наголосили "Госпітальєри".

В батальйоні також звернулися до тих, хто надсилав кошти Анні та бажає виступити як постраждалий. Для цього "Госпітальєри" просять надіслати всі необхідні дані на нашу пошту: hospitallers.ato@gmail.com. Після чого військові медики допоможуть із заявою та супроводом справи.

"Звертаємо увагу: люди на передовій мають дбати про фізичне і ментальне здоров'я. Не ігноруйте тривожні ознаки і звертайтеся до фахівців. Ми віримо в силу правди і прозорості. Що б не сталося, продовжимо рятувати захисників України. Дякуємо, що ви з нами!", - резюмували "Госпітальєри", ймовірно, наголосивши на проблемах з азартними іграми, яка є серед українських військових.

Як прокоментувала свій обман "Адмірал Няв"

Ще на початку липня, після того, як стало відомо про обман колишньої парамедикині, Анна Скольбушевська, прокоментувала ситуацію. Вона визнала свою помилку та заявила, що нібито через стрес і ПТРС, які отримала під час порятунку військових, втратила над собою контроль.

"Через всі ці події і за наполяганням близьких вирішила пройти обстеження. Лікарі рекомендували госпіталізацію та почати медикаментозне лікування під наглядом. Ніколи не можеш прийняти факт, що така ситуація трапиться саме з тобою. Відчуття, що руки і ноги цілі, але стан поганий і допоможе лише лікування. Моя поведінка кинула тінь на наш двіж. Мені дуже погано через це. Мені дуже соромно, бо Госпітальєри перші простягнули мені руку допомоги і я дуже вдячна їм за це. Але прошу не асоціювати мене і мої дії з ними. Я під професійним наглядом і вірю, що з часом мені стане краще. Після лікування готова розгрібати нароблене. Ще раз вибачте усі. За свої вчинки мені дуже соромно. Ламаються всі. Втомлюються всі. Різниця лиш в тому, що моя втома і надламаність кинули тінь на побратимів і посестер. Це неприпустимо. Я хочу вибачитись перед усіма. Останнє, що б я хотіла, щоб мій необдуманий вчинок став підставою робити висновок про увесь волонтерський рух", - написала Анна на своїй сторінці у твіттері. З липня там нових дописів немає.

Останні пости "Адмірал Няв"
Останні пости "Адмірал Няв"

Хто такі "Госпітальєри"

"Госпітальєри" - найбільший український медичний добровольчий підрозділ, діє з 2014 року. Засновниця - волонтерка-медик Яна Зінкевич, якій на той момент було 18 років. Парамедики батальйону займаються наданням першої медичної, домедичної допомоги та евакуацією поранених українських воїнів з найгарячіших ділянок фронту.

Формат, у якому працює цей батальйон, не має аналогів у світі. Батальйон користується великою пошаною серед бійців, має велику моральну підтримку українців.

Наприкінці травня цього року в "Госпітальєрів" була велика втрата - 29 травня, під час ротації загинула одна з найвідоміших парамедикинь батальйону Ірина Цибух з позивним "Чека". Вона не дожила всього кілька днів до свого дня народження.

Скандальний збір Влада Сорда

На жаль, ситуація зі зборами та "Адмірал Няв" не єдина. Раніше відзначився також відомий військовий Влад Сорд (справжнє ім'я - Владислав Гранецький-Стафійчук) та його збір на "5 новеньких польських 120 мм мінометів", вартістю в 3,5 мільйона гривень.

Так, офіційно Влад Сорд під ніком в Twitter "Багатокітний батько" оголосив збір 20 липня 2022 року з метою зібрати гроші на п'ять мінометів для підрозділу "Сенека", створеного під керівництвом самого Владислава. Але як стало відомо згодом, гроші почали збирати ще 12 липня, пояснюючи це тим, що розраховували таку суму підняти самостійно.

Коли запостили збір у твіттер, то Сорд періодично звітував про суми, які були задоначені в перші дні. І якщо вірити твітам, то на міномети зібрали майже 1,2 млн гривень.

Та як виявилося пізніше, ці кошти перенаправили на закупівлю аналога комплексу "Пластун", збір на який проводив товариш Сорда та письменник і волонтер Євген Лір. Про те, що гроші зібрані на міномети пішли на інші потреби, люди дізналися лише 28 серпня 2023 року, коли почали вимагати від Владислава звітності. 

Українці почали недовірливо ставитись до усієї цієї історії. Крім того, багато хто припустив, що Сорд користувався цими грошима для власних потреб, оскільки збирав їх на власну карту. Використання коштів у своїх цілях Сорд повністю заперечує, пояснюючи це тим, що мав власний щомісячний хороший дохід у розмірі 142 тисяч гривень. А через те, що він знаходився постійно на фронті, то витрачали гроші лише на потреби підрозділу.

Відомо, що проти Сорда передали заяву в Державне бюро розслідувань. Як рухається справа - невідомо, але у твіттері доволі часто згадується цей скандальний збір.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube