Президент ще відвідує Туреччину
Президент України Володимир Зеленський вирушив у турне за кордон, під час якого вже відвідав Болгарію, Чехію та Словаччину. Також він вже прибув до Туреччини. Візити українського лідера відбулися напередодні саміту у Вільнюсі.
Візит Зеленського у Болгарію анонсували у ЗМІ. Міністр оборони Тодор Тагарьов висловив жаль через виток інформації, адже підготовка відбувалася непублічно.
Під час його зустрічі з прем'єром Ніколаєм Денковим було підписано декларацію про євроатлантичну інтеграцію України. Так Болгарія стала 22 країною, яка формалізувала підтримку вступу України до НАТО.
“До Вільнюського саміту НАТО залишаються лічені дні. Але робота триває, працюємо з партнерами одночасно на кількох треках для забезпечення максимальної результативності саміту", - розповів заступник голови Офісу президента Ігор Жовква.
Також підписали меморандум про співпрацю у галузі енергетики на засадах взаємної вигоди та спільних інтересів. Крім того, домовилися активізувати роботу у сфері ядерної, “зеленої” енергетики, водню, а також систем накопичення та “розумних” мереж.
Видання WSJ зазначає, що Болгарія наблизилася до продажу Україні двох ядерних реакторів російського виробництва. Це обладнання з недобудованої станції “Белене”, а коштує воно понад 600 млн євро.
Під час візиту Зеленський поспілкувався з місцевими ЗМІ. Він заявив, що хоче домогтися поставок озброєнь та обладнання для енергетики. Також під час розмови з болгарським президентом пояснив, чому потрібно підтримувати саме Україну.
“Якщо лідери дуже прагматичні, то хоча б з цього погляду треба включити твій мозок і це зрозуміти, що поки що українці воюють, то допомагай їм, інакше є ймовірність, що війна потім прийде до тебе. І не треба думати, що буде в тебе - подивися на Україну”, – сказав український лідер.
Зеленський також розкритикував самого Радєва. Водночас заявив, що Болгарія надасть серйозний оборонний пакет допомоги, але не вдався у деталі.
З президентом Чехії Петром Павелом Зеленський зустрічався у ніч проти 7 липня. Чеський колега підтвердив, що продовжить підтримувати Україну.
“Ми хочемо, щоб Україна перемогла, щоб перемогли всі ми, щоб збереглися цінності, на яких будується наше суспільство... Можете розраховувати на нашу підтримку та допомогу й надалі”, – сказав він.
Зеленський подякував за підтримку, допомогу та санкції проти рф. Він сподівається, що Прага допоможе залучити країни Глобального Півдня до зусиль щодо реалізації “формули миру”.
“Без далекобійної зброї складно не лише наступальну місію виконувати. Складно, якщо чесно, проводити оборонну операцію. Це дуже складно. Те, що ти захищаєш свою землю і не можеш досягти відповідної дистанції, щоб знищити ворога”, – наголосив президент на брифінгу.
У Чехії також пообіцяли передати Україні штурмові гелікоптери та симулятор для навчання пілотів на винищувачах F-16. Крім того, нададуть ще 100 тисяч одиниць великокаліберних боєприпасів.
У Словаччині Зеленський зустрівся з президенткою Зузанною Чапутовою, прем’єром та очільником парламенту. Вони обговорили оборонну допомогу, підтримку вступу України до НАТО, “формулу миру”, а також двосторонню співпрацю.
“Я вдячний за оборонну підтримку, за всі ці місяці, зокрема й за підтримку зараз. Напередодні було підписано контракт на виробництво 16 самохідних гаубиць Zuzana 2”, – наголосив Зеленський.
Крім того, він знову розкритикував проросійські настрої на Заході. За його словами, такі люди підтримують терористичний режим.
Зеленський озвучив очікування від саміту у Вільнюсі. На його думку, питання щодо членства Швеції ще не вирішене, як і стосовно сигналу про запрошення України. Також на саміті очікує нових оборонних пакетів та гарантій безпеки.
До Стамбула український лідер прибув 7 липня ввечері. Там він зустрінеться з президентом Реджепом Ердоганом.
За даними The Guardian, вони обговорять розширення Чорноморської зернової ініціативи та обмін полоненими між Україною та рф.
Нагадаємо, раніше Зеленський повідомляв, що не приїде на саміт НАТО у Вільнюсі 11-12 липня, якщо під час нього не планується запрошувати Україну до Альянсу, навіть якщо фактичний вступ держави в організацію відбудеться після завершення повномасштабної війни.
"Деякі країни НАТО так бояться Росію, що не готові бачити Україну у блоці. Якщо нас не бачать і не дадуть якийсь сигнал у Вільнюсі, я вважаю, що Україні нема чого робити на цьому саміті", – сказав голова держави.
Цю тезу в Офісі президента повторили і наприкінці червня.
“Якщо на Вільнюському саміті не буде результату, у нього (Зеленського - Ред.) немає причин і часу їхати”, – заявив заступник голови Офісу президента Ігор Жовква.
Водночас керівник ГУР МО Кирило Буданов заявляв, що бачив чернетки промов учасників події у Вільнюсі, додавши, що саміт не виправдає очікувань українського народу.
Проте 7 липня генсек НАТО Столтенберг підтвердив участь Зеленського в саміті НАТО, але не уточнив, чи доєднається президент до нього офлайн.
Членами НАТО станом на 7 липня є 31 держава. Офіційно підтримали вступ України до Альянсу, підписавши відповідну декларацію, 22 з них. Останньою це зробила Болгарія.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.