Нічого не свідчить про медицину краще, аніж показники із захворюваності та смертності
30 років - чудовий вік, щоб підвести підсумок. В Україні сталася маса змін, свідками яких були і є кілька поколінь. Тепер країна відрізняється від тієї, яка дісталася нам після СРСР, але що змінилося?
Інформатор вже з'ясував, як змінювалася система охорони здоров'я в Україні. Але нічого не свідчить про медицину краще, аніж показники із захворюваності і смертності.
Для початку нагадаємо про тенденції зростання народжуваності і смертності в нашій країні.
Статистика народжуваності і смертності. Джерело: Держстат
Одразу після незалежності ситуація виглядала далеко не райдужною - показники народжуваності падали. Так тривало до початку 2000-х. Разом з тим кількість померлих до 1996 року зростала, і досягла майже 792 000 осіб на рік. Далі показник пішов на спад. У новому тисячолітті і народжуваність і смертність розвивалися однаково, тому навряд чи вони могли вплинути на чисельність України. Протягом останніх трьох років тенденція початку 90-х повторилася: кількість померлих зростає. І навіть якщо взяти до уваги військові дії на Донбасі, то питання з приводу падіння народжуваності все одно залишаються.
Після незначних перепадів у 90-х, коли рівень захворюваності то падав, то зростав, у 1996 році він пішов вгору. У 2000 році зупинилася на цифрі в 33 млн 471 тис. нових випадків, і ця точка стала піковою за всю незалежність країни. До 2010 року показники коливалися в межах 32 і 33 мільйонів, а потім почали падати.
Медицина показала успіхи в лікуванні та профілактиці низки хвороб, і вони показали скорочення кількості нових випадків. Наприклад, якщо порівнювати показники початку 90-х і 2013 рік (для об'єктивності беремо дані до окупації Донецької і Луганської областей, АР Крим), то спад рівнів захворюваності фіксують по захворюваннях:
Втім, якщо врахувати, що і населення скорочується, то в прогресі починаєш сумніватися. Не варто випускати з уваги захворювання, за якими нові випадки зросли, і в першу чергу це система кровообігу - показники зросли більш, ніж у 1,5 рази. У період з 2004 по 2009 роки їх удвічі було більше, ніж на початку історії незалежності. Не так критично, але почастішали звернення за медичною допомогою через онкологічні захворювання і проблем сечовидільної системи. Вроджені аномалії і дефекти розвитку залишилися на колишньому рівні - від 50 до 55 тисяч випадків на рік.
Статистика захворюваності. Джерело: Держстат
Вона також є яскравим показником якості життя українців. Однак протягом 30 років глобальних змін не було. Цікаво, що тривалість життя жінок вища, ніж у чоловіків, і за весь аналізований період вона не опускалася нижче 70 років. Що ж до чоловіків, то середньостатистичні українці з 1991 по 2018 роки жили не довше ніж 67,02 років. Позначку у 70 років їм перетнути не вдавалося. Станом на 2018 рік середній вік громадян України - 71, 76 років.
Статистика тривалості життя українців. Джерело: Держстат
Секретар Українського медичного експертного союзу вважає, що в Україні потрібно звернути увагу на дві проблеми - народжуваність і тривалість життя. І вирішити їх можна за допомогою матеріального благополуччя українця.
"Потрібно фінансувати не благоустрій або капітальні витрати, а людину. Вкладати максимально грошей в самого громадянина, починаючи з народження. Деякі елементи були прекрасно впроваджені за часів Ющенка: навіть при народженні дитини мама отримувала певні гроші. Не потрібно шкодувати цих грошей, вони працюють на державу. Чим більше ми коштів спрямуємо на громадянина, тим більше вони дають віддачі ".
І зазначив зв'язок між людиною і його Батьківщиною:
"На нашій планеті є два активи. Перший - це людина. І другий - це земля. А медицина - це сектор економіки, який пов'язує ці два потужних активи - людину і землю".
Детальніше про те, як змінювалася чисельність населення за 30 років і що на це впливало, читайте тут.Також ми писали про те, що у Львівській області медики оголосили голодування через невиплату зарплат .
Софія Єлагіна