Сильна і незалежна: як Україна захищає пенсіонерів, молоді сім'ї, переселенців і бійців АТО

Читать на русском

Як Україна захищає пенсіонерів, молоді сім'ї, переселенців і бійців АТО

Читать на русском
Сильна і незалежна: як Україна захищає пенсіонерів, молоді сім'ї, переселенців і бійців АТО

Як Україна захищає пенсіонерів, молоді сім'ї, переселенців і бійців АТО

30 років - чудовий вік, щоб підвести підсумок. В Україні сталася маса змін, свідками яких були і є кілька поколінь. Тепер країна відрізняється від тієї, яка дісталася нам після СРСР, але що змінилося?

Інформатор Україна продовжує цикл матеріалів до Дня Незалежності нашої країни. Сьогодні мова піде про тих, хто потребує особливої уваги держави.

ПЕНСІЇ

З урахуванням того, що на початку 90-х в обороті були карбованці, порахувати співмірність ВВП і пенсій досить складно. Але якщо з 1991 року розмір ВВП збільшився в 16 разів, то пенсії - у 5 разів. Далі ситуація не змінювалася. Внаслідок інфляції ВВП зиріс у 29 разів, а пенсії - у 18. 

Після емісії гривні підвищення пенсій йшло паралельно зі зростанням внутрішнього валового продукту, а він в свою чергу розвивався так само, як і витрати держави на пенсії.

 

Сильна і незалежна: як Україна захищає пенсіонерів, молоді сім'ї, переселенців і бійців АТО 1Сильна і незалежна: як Україна захищає пенсіонерів, молоді сім'ї, переселенців і бійців АТО 2

2008 рік змінив це, але не вдарив по кишені пенсіонерів: коли ВВП впав на 43 мільйони гривень, пенсії не просто залишилися на тому ж рівні, а й піднялися на 158 гривень. 

Втім, якщо порівнювати з кризою 2014 року, то таких тенденцій не було. Пенсії зростали не такими темпами і стрімко пішли вгору тільки у 2018 році. 

 

Сильна і незалежна: як Україна захищає пенсіонерів, молоді сім'ї, переселенців і бійців АТО 3

Зараз в парламенті розглядається варіант пенсійної реформи, але він досить дискусійний. Якщо зараз роботодавець платить 22% з доходів кожного співробітника (єдиний соціальний внесок), а кожна працююча людина - 18% зі своєї зарплати, то в проекті - впровадження дворівневої системи: 2% від нинішнього ЄСВ і 1% від оплачуваної податку на доходи фіз. осіб переходять до страхового фонду. При цьому податок може бути і вищим. Проте є думка, що реформа завдасть удару по бюджету України. Проблема в тому, що нинішня пенсійна система побудована таким чином, що працюючі люди платять частину доходів на користь пенсіонерів. І наслідком нововведень може стати дефіцит бюджету для виплат. Залишити все як є не дозволяє той факт, що пенсіонерів в нашій країні більше, ніж працездатних людей, і з кожним роком їх кількість зростає. 

 

СОЦІАЛЬНІ ВИПЛАТИ

  • Виплати на першу дитину

До 2005 року на першу дитину (так само як на другу і третю) діяла одноразова допомога в розмірі 684 гривень, при цьому виплачували її в перший місяць в повному обсязі. З 1 квітня ситуація змінилася: виплати зросли у 12 разів і становили 8497 гривень. Їх можна було отримати протягом року, а в перший місяць платили 3384 грн. Через два роки їх підняли на кілька гривень. А у 2008 році і зовсім оновили систему. Відтепер за першу дитину можна було отримати 12 тис. 240 грн, за другу - 25 тис. Грн, за третю - 50 тис. Грн. У перший місяць платили 4 тис.800 грн-5 тис. грн, а інші кошти розподілялися до трьох років. До 2014 року система не змінювалася, розмір виплат зростав. Після 9 квітня 2011 року після одноразової виплати залишки допомоги можна було отримати протягом 2-6 років. 

У 2014 році влада повернулися до системи, коли на кожну дитину батьки отримували фіксовану суму - 41 тис. 200 грн до 3 років. У 2020 році, крім допомоги, сім'я могла отримати і "пакунок малюка" для новонародженого.

 

 

  • Виплати бійцям АТО

З 2015 року бійці АТО отримують щорічну разову допомогу. Її виплачують до 5 травня. З кожним роком розмір допомоги збільшується, і за 6 років він виріс більш, ніж в 1,5 рази. У 2015 році учасники бойових дій отримували 875 гривень, а в цьому році - 1491 гривень. У 2017 році розмір допомоги підняли на 280 гривень, і це був найбільший крок підняття виплат бійцям. 

 

  • Виплати переселенцям

 Розмір допомоги для працездатного переселенця - 442 гривні. Сума матеріальної допомоги залишається незмінною з 2014 року. Але для людей з інвалідністю вона обчислюється в прожиткових мінімумах, а значить, і змінюється в залежності від цього показника. 

 

ПРОЖИТКОВИЙ МІНІМУМ

З 2000 року прожитковий мінімум в Україні збільшився приблизно у 7,6 разів - з 287 по 2189 грн. Були етапи, коли темпи зростання сповільнилися - з 2000 по 2007 роки і з 2013 по 2015 роки. У проміжках між цим крок підвищення становив 120-150 гривень. 

Двічі в історії незалежної України траплялося і таке, що прожитковий мінімум не змінювався два роки поспіль. Наприклад, у 2002 і 2003 роках його розмір становив 365 гривень, і у 2014-2015 роках - 1218 гривень. 

 

Сильна і незалежна: як Україна захищає пенсіонерів, молоді сім'ї, переселенців і бійців АТО 4

На всіх графіках варто відмітити дві важливі точки - це 2008 і 2014 роки. Незважаючи на економічну кризу в нашій країні, розмір пенсій та допомоги на дитину не тільки не зменшився, але і зріс. Що ж до прожиткового мінімуму, то з початком конфлікту війни на Донбасі він завмер, але після цього з новим темпом пішов вгору. Детальніше про те, як українці пережили обидві кризи, читайте тут

Раніше ми писали про те, як змінювалося населення в Україні за 30 років.Також читайте про прогрес і ключових реформах нашої медицини

Софія Єлагіна

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.