Лідер Китаю робив аналогічні попередження і китайським чиновникам
Лідер Китаю Сі Цзіньпін на зустрічі з головою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн у квітні 2023 року заявив, що США намагаються підштовхнути Пекін до нападу на Тайвань. Аналогічні попередження він робив китайським чиновникам.
Про таку заяву Сі Цзіньпіна повідомляє Financial Times з посиланням на джерела. За словами співрозмовників, Сі сказав, що США намагалися обманом змусити Китай вторгнутися на острів, але китайська влада "не проковтнула наживку". Ще одне джерело повідомило, що лідер Китаю робив аналогічні попередження і китайським чиновникам.
Схожу думку висловлювали деякі китайські чиновники та військові у відставці, стверджуючи, що Вашингтон намагається спровокувати Пекін, поставляючи зброю Тайваню. Приміром, колишній посол у Вашингтоні Цуй Тянькай у січні заявив, що Китай "не потрапить у пастку, яку для нього хтось може готувати", маючи на увазі США. Проте слова Сі, сказані у розмові з фон дер Ляєн, — перший відомий випадок, коли він висуває претензії іноземній державі, зазначає FT. Тоді ж він висловив побоювання, що конфлікт із США зруйнує досягнення Китаю і підірве його мету досягти "велике відродження" до 2049 року.
За словами китайського експерта з Центру стратегічних та міжнародних досліджень Джуда Бланшетта, якщо Сі щиро вірить, що США активно прагнуть конфлікту з Китаєм через Тайвань, навколо китайського лідера міг виникнути "інформаційний вакуум", що викликає занепокоєння.
"Яким би не було пояснення слів Сі, зрозуміло, що середовище прийняття рішень та інформація, що надходить — спотворюється або помічниками Сі, або його власною авторитарною поведінкою", — вважає аналітик.
Зустріч Сі та фон дер Ляєн відбулася 6 квітня 2023 року в Будинку народних зборів у Пекіні. У повідомленні посольства Китаю у США говорилося, що тоді Сі назвав "тайванське питання" одним із найважливіших для його країни.
"Якщо хтось очікує, що Китай піде на компроміс і поступиться тайванським питанням, то це нездійсненна мрія, і він вистрілить собі в ногу", — заявили дипломати.
У китайському дипвідомстві не коментували зауваження Сі, але сказали FT, що США продають зброю Тайваню і тим самим підтримують "сили сепаратистів". Представник фон дер Ляйєн заявила, що не розкриває подробиць приватних зустрічей. Білий дім не коментував дані газети.
Китай може відіграти ключову роль у врегулюванні конфлікту в Україні, вплинувши на російську владу, вважає президент Фінляндії Александр Стубб. Він також наголосив на ролі Глобального Півдня у досягненні миру.
"Я наполегливо закликаю Китай, який міг би вплинути на Путіна, покласти край бойовим діям", — сказав він журналістам на саміті у Швейцарії.
Раніше китайський голова Сі Цзіньпін пообіцяв українському президенту Володимиру Зеленському не продавати жодного озброєння Росії. Про це Зеленський розповів під час пресконференції з американським колегою Джо Байденом, а радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван повідомив, що Китай проігнорував Глобальний саміт миру у Швейцарії на прохання Росії. Таким чином, на думку Саллівана, Китай показав, на чиєму він боці.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.