Швеція готує новий оборонний пакет для ЗСУ: чи будуть винищувачі Gripen

Основою нового пакету стануть боєприпаси для наявного в ЗСУ озброєння

Новий оборонний пакет від Швеції
Вартість пакета є досить великою: 143 мільйони євро

Уряд Швеції в п'ятницю, 6 жовтня, оголосив про виділення України нового пакету військової допомоги. Це вже 14-й за рахунком пакет від шведських союзників з часів повномасштабного вторгнення. Зокрема, незабаром туди можуть увійти й винищувачі Gripen.

Про це пише місцеве видання Aftonbladet посиланням на брифінг міністра оборони Швеції Пола Йонсона. Зазначається, що для шведської економіки допомога Україні за вартістю виходить досить потужною: близько 2,2 мільярдів шведських крон (143 мільйони євро).

Так, відомо, що основну частину пакету складатимуть боєприпаси до вже наявної в ЗСУ номенклатури озброєнь. Це критично важливо для нас, адже постійний снарядний дефіцит є, на жаль, хронічною проблемою нашої армії.

Окрім цього, до пакету ввійшли запасні частини для бронетехніки. Швеція також надасть нам засоби зв'язку та піхотне спорядження для наших воїнів. Пол Йонсон запевняє, що весь пакет складається саме з тієї продукції, про яку Київ просив Стокгольм. Ця допомога є актом відданності Швеції українським партнерам.

"Це (новий оборонний пакет - ред.) слід розглядати як вираження відданості Швеції довгостроковій підтримці України", – зазначив шведський міністр.

Крім того, він повідомив гарну та обнадійливу новину. Так, збройним силам Швеції та профільному відомству доручено вивчити можливість передачі або експорту в Україну шведських винищувачів Gripen.

"Уряд ухвалив рішення... оцінити умови, на яких Швеція може зробити свій внесок у сфері бойових літаків. Ми можемо зробити це (передачу Gripen - ред.) шляхом розширення нашої участі в коаліції... або шляхом передачі в дар чи експорту", – сказав Йонсон.

Чекати на рішення уряду залишилося недовго: рівно два місяці. До 6 листопада включно оцінка Стокгольму буде готовою. Та Швеція хоче надати літаки не просто так: взамін вони вимагають виконання політичних умов - але не від нас, а від НАТО.

"Обов'язковою умовою для надання винищувачів є те, що Швеція є союзником НАТО, і ми вели діалог з українцями, і вони висловили розуміння цього", – резюмував Пол Йонсон. 

Україна та Швеція: партнество і дружба 

Нагадаємо, що з початку війни Стокгольм зарекомендував себе як надійний партнер та союзник Києва у війні з російським агресором. Як "Інформатор" вже зазначав вище, за 18 місяців бойових дій Швеція передає нам вже 14-й оборонний пакет. Окрім цього, шведи прийняли більше 60 тисяч наших біженців.

Перед цим пакетом, який планується на осінь, Швеція останній раз допомогала нам влітку. В серпні ми отримали військової допомоги від цієї країни на суму понад 300 мільйонів євро. Окрім цього, разом зі шведами Україна планує розвивати спільне виробництво БМП

Окрема номенклатура озброєння, яку ми просимо в Стокгольму - це винищувачі Gripen. Ця модель є бойовим літаком четвертого покоління. Більше того: наші пілоти вже мають досвід польотів на таких машинах. Однак через низку внутрішніх та геополітичних причин шведи поки що не квапилися з передачею чи продажом Україні даних літаків. Офіційна ж позиція Стокгольму: держава сама потребує Gripen і зайвих "пташок" для нас немає.

Втім, як ми бачимо, риторика шведських партнерів поступово змінюється. Тож цілком можливо очікувати в майбутньому поставок Gripen. Скоріше за все, це буде зроблено разом з першими поставками винищувачів F-16. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписати на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube