Штучний інтелект займеться перевіркою декларацій українських держслужбовців

Читать на русском

НАЗК змінює підхід до відбору та перевірок декларацій, у полі зору будуть не лише топ-посадовці

Читать на русском
штучний інтелект, декларація
Декларації відбиратимуть для оцінки залежно від рейтингу ризиків

НАЗК змінює підхід до відбору та перевірок декларацій, у полі зору будуть не лише топ-посадовці

Національне агенство з питань запобігання корупції змінює підхід до відбору та перевірок декларацій. Якщо раніше вдавалося перевірити лише 1% із загальної кількості, то тепер охоплять третину. І допоможе у цьому штучний інтелект. Нововведення запрацює вже з 27 грудня, "домовитись" з машиною буде нереально. 

Про це розповів Артем Ситник, заступник голови НАЗК. На сторінці агенства у Facebook пояснили, якими будуть перевірки по-новому

"Раніше Агенство мало обов’язок щорічно перевіряти декларації всіх топ-посадовців: у першу чергу Президента України, міністрів, народних депутатів, суддів Конституційного Суду України, Верховного Суду. Понад 99% декларацій були не охоплені системним контролем НАЗК, а перевірка службовців інших посад була можлива лише за зверненням громадян", - розповів Ситник. 

Тепер є нововведення -  відбір декларацій буде здійснюватись за результатами оцінки ризиків декларації, тобто залежно від показника рейтингу ризику. Тобто, декларації будуть проходити оцінку ризиків. І ті з них, які матимуть найменший показник рейтингу ризику, можуть бути перевірені автоматизовано за допомогою штучного інтелекту - спеціального механізму автоматизованої перевірки. Там, де ризик великий, перевірятимуть люди. 

У НАЗК сподіваються в такий спосіб охопити щонайменше 30% декларацій. Також дані у деклараціях будуть звіряти з іншими реєстрами: на виявлення ознак незаконного збагачення, наявності необґрунтованих активів тощо.

"Ми прогнозуємо, що третина декларацій пройдуть цю перевірку. З решти 70% декларацій відбиратимуться для проведення повної перевірки ті декларації, що мають найвищий рейтинг ризику. Відібрані декларації в автоматизованому режимі розподілятимуться для перевірки уповноваженим особам НАЗК", - пояснили в агенстві.

З ШІ не домовишся  

У НАЗК пояснюють, що можливість втручання людини у процедури автоперевірки чи авторозподілу виключені. Усе здійснює машина за допомогою програмних продуктів, до яких застосували заходи захисту. "Домовитись" із ШІ буде неможливо. 

Про те, що декларація пройшла автоматизовану перевірку декларанта повідомлять в його особистий кабінет Реєстру декларацій. Нововведення запрацює вже з 27 грудня. З відповідними довідками декларанти можуть ознайомитись в Реєстрі декларацій. Отримання такої довідки не дає права на подачу виправленої декларації. Але її можна буде використати для коректного заповнення декларації наступного періоду або виправлення даних в реєстрах (якщо вони виявились не актуальними).

Автоматизовану перевірку можуть пройти лише декларації, подані за 2021 та подальші звітні роки (за попередні роки зробити це неможливо). Процес автоперевірки може тривати від тижня до півтора місяця.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.