Чоловік поклав гроші на депозит, але повернув тільки частину
У лютому 2016 року чоловік звернувся до суду через свій вклад у кримському відділенні ПриватБанку. У червні 2022 року суд прийняв остаточне рішення. Справу декілька разів переглядали, суди змінювали рішення. Проте так повністю гроші й не повернули.
У лютому 2013 року чоловік зробив вклад у євпаторійському відділенні ПриватБанку на суму 2 тис. 090 доларів. У жовтні 2013 року та січні 2014-го року він поповнив свій депозит на 400 доларів та 300 доларів відповідно. У лютому 2016-го вклад так і не забрали.
Вже після окупації півострова чоловікові вдалося отримати 235,91 долара. Решту коштів йому не повернули, попри його письмові звернення. Тому вкладник пішов до суду.
Чоловік вважав, що банк незаконно не повертає йому його ж вклад. Тому у позові він просив суд стягнути з ПриватБанку 63 тис. 182,04 доларів. У цю суму входив залишок від суми вкладу, пеня, 3% річних. А також він просив, щоб банк компенсував йому моральну шкоду в сумі 10 тис. грн та оплатив витрати на адвоката – ще 7 тис. 716,80 грн.
З позову стало відомо, що НБУ припинив діяльність банків та їх відокремлених підрозділів на території Криму. Проте регулятор не надавав розпоряджень щодо обмежень вільного доступу клієнтів банків до коштів на материковій частині України.
Однак у чоловіка не було примірника угоди щодо вкладу з мокрою печаткою банку. Також у нього не збереглися оригінали документів про поповнення вкладу. Проте чоловік вважав, що наявність у нього банківського вкладу підтверджується виписками по картковому рахунку, на який нараховувалися відсотки за депозитом.
Суд вивчив ксерокопії договору, квитанцій про поповнення та не знайшов там печаток банку, які б могли підтвердити достовірність цих документів. До того ж у чоловіка не було ощадної книжки, яка б була гарним доказом. Тому у травні 2017 року суддя Зарічного районного суду Сум вирішила, що раз немає доказів, то банк нічого вкладнику не винен.
Чоловік пішов зі скаргою до іншого суду. Але у червні 2017 року судді Апеляційного суду Сумської області вирішили, що немає підстав змінювати рішення свого колеги.
Однак залишилася остання спроба – подати скаргу до Верховного Суду. Виявилося, що за договором банк видав клієнту картку, на яку нараховувалися відсотки. Всього на неї було виплачено 235,91 долара. В результаті, судді Верховного Суду визнали, що їх колеги поквапилися з висновком про недоведеність укладення договору та внесення коштів по вкладу. Тому у вересні 2019 року рішення судів скасували, а справу відправили на новий розгляд.
На повторному розгляді чоловіку пощастило більше. У травні 2021 року інша суддя Зарічного райсуду Сум вирішила, що ПриватБанк має виплатити своєму клієнтові 863,93 долара та 50,85 грн. У цю суму входив залишок за договором, пеня та 3% річних.
Проте, це рішення не сподобалося ані банку, ані чоловікові. І вони обидва на нього поскаржилися. Банк заявив, що він передав борг іншій компанії. І запитувати щодо грошей потрібно у неї. А чоловік вимагав повністю повернути вклад з процентами. До того ж передавати гроші іншій компанії без його згоди він вважав незаконно. Вже у серпні 2021 року судді Сумського апеляційного суду постановили, що банк ще має виплатити 1 тис. 500 грн моральної компенсації та 200 грн на оплату адвоката.
І вдруге справа потрапила до Верховного Суду. У червні 2022 року було прийнято остаточне рішення – банк має виплатити вкладнику 826,26 долара. Без процентів та пені.
Інформатор писав, що ПриватБанк збільшив ліміти на зняття готівки в банкоматах.