Що за ракета Х-35У, комплекси з якою рф перекидає до кордонів, і наскільки з її появою посилилася загроза для Києва

Їх використовують в протикорабельних комплексах “Бал”

Ракетний комплекс "Бал"
Агресор збирається використати для ударів по Україні з Брянської області протикорабельні ракети Х-35У

Агресор перекидає в Брянську область протикорабельні ракетні комплекси “Бал”, де за цільовим призначенням їх наврядчи вдасться використати. Вірогідно, росія збирається перелаштувати ракети Х-35У для ударів по наземним цілям, як це було з комплексами С-300. Водночас, ракети не надзвукові, тож збити їх можна, але їхній малий розмір створює труднощі для ППО.

Про перекидання комплексів “Бал” розповів Центр національного спротиву. Наразі відомо про переміщення дивізіону таких систем. Вони були на балансі 11 окремої берегової ракетно-артилерійської бригади берегових військ Чорноморського флоту рф.

Що відомо про перевезення “Балів”

Наразі згадані комплекси перебувають в Брянській області росії. Область розташована на північ від України, поруч із Білоруссю. Загалом, моря чи, тим паче, океану там немає й близько, тож використати системи за цільовим призначенням фактично неможливо. Відповідно, використовувати їх планують по-іншому.

Ракетний комплекс "Бал" при переміщенні
Ракетний комплекс "Бал" при переміщенні


Найбільш вірогідний варіант на зараз – переобладнання системи для нанесення ударів по містам України. Так росія вже вчинила із зенітно-ракетними комплексами С-300, які активно використовуються для ударів по нашим містам неподалік від лінії фронту. Сама рф уже й сама заявляла, що змогла модернізувати ракети Х-35У, які використовує “Бал”, та самі системи.

Крім цього, враховуючи розміщення комплексів саме на півночі, найбільш очевидною ціллю цих систем є Київ. Відстань від, приблизно, центру Києва до українсько-російського кордону з Брянською областю складає трохи більше 200 кілометрів. При цьому навіть щодо старих версій ракет Х-35У росіяни заявляли про 260 кілометрів дальності польоту, а зараз кричать майже про вдвічі більшу відстань. Таким чином, Київ, теоретично, в першочерговій зоні ризику, як і вся північна Україна.

Відстань від центру Києва до прикордонної частини Брянської області
Відстань від центру Києва до прикордонної частини Брянської області


Що відомо про використання ракети Х-35У

Першочергово варто зазначити - більша частина інформації про ракету надходила від самих росіян, тож дані можуть бути викривленими. Навіть про заявлену максимальну дальність польоту інформація є різна. Загалом росіяни заявляють, що після модифікацій у 2021 році ракета може летіти до 500 кілометрів. Начебто, її вдалося зрівняти із БРК “Бастіон”, що використовує надзвукові ракети “Онікс”. Проте, навіть якщо це брехня, і орієнтуватися варто на 260 кілометрів, то столиця все одно під загрозою.

У Defense Express зазначали, що ракети Х-35У рашисти вже встигли використати декілька разів для ударів по Україні. Такі запуски зафіксовані в 2022 році по Одесі та Миколаєву весною та влітку. Загалом, точність ударів була низькою і використовували тоді радіоконтрастне наведення на ціль. Проте, це тільки збільшує ризик жертв серед цивільного населення.

Тактико технічні характеристики ракети Х-35У:

  • маса бойової частини – 145 кг;
  • тип бойової частини - проникаючий фугас;
  • стартова маса - 670 кг;
  • довжина фюзеляжу 5 мерів (для порівняння - довжина Х-101 складає 7,45 м, а “Калібру” - 6,2 м);
  • розмах крил - 1,33 метри;
  • швидкість - 980-1041 км/год;
  • максимальна дальність польоту - 260-500 кілометрів за заявами росії (260-300 км за “виправленнями” пропагандистів у 2021 році);
  • ракета оснащена радіолокаційною головкою самонаведення (автоматичний пристрій, який теоричино має покращувати наведення на ціль та підлаштовувати політ ракети для точного влучення);
  • наводиться за допомогою даних з РЛС чи безпілотника;
  • системи “Бал” можуть здійснювати по 8 запусків, а у відправленому до Брянської області дивізіоні їх чотири. Таким чином, загальний залп може складати до 32 протикорабельних крилатих ракет;

Яка загроза для України та чому росія вдалася до Х-35У

Протикорабельна ракета Х-35УЭ (модифікована Х-35У)
Протикорабельна ракета Х-35УЭ (модифікована Х-35У)


Ракети Х-35У з систем “Бал” будуть слабшими за надзвукові крилаті ракети, та й більшість інших типів крилатих ракет. Проте, таких ракет в росії залишилося чимало. Оскільки мова не йде про надзвуковий снаряд, то теоретично збивати ці ракети можна. Проблема в тому, що вона менша за інші снаряди, що ускладнить влучення. Проте, різниця не надто велика, тож проблем бути не має – усе залежить від наших Сил ППО.

Загроза дійсно є, і її не варто ігнорувати. Доведена низька точність снарядів створює додаткову загрозу для цивільних. Крім цього, мала відстань, яку потрібно пролетіти ракеті навіть до Києва, не кажучи вже про, до прикладу, Чернігівську область, тільки ускладнює протидію загрозі.

Водночас, якщо росія вдається до масштабного використання протикорабельних ракет для ударів по Україні, то в цього мають бути причини. Зокрема, про себе може нагадувати той самий дефіцит ракет, про який неодноразово казали в ГУР, Пентагоні, британській розвідці і т.д. Водночас, росія може просто хоче зберегти свої крилаті ракети, намагаючись натомість користуватися протикорабельними, які наразі за цільовим призначенням майже не використовує.

Проте, варіант з дефіцитом також підкріплюється значно меншими обсягами пусків за останній час. У порівнянні з масованими обстрілами, що були раніше, наявні атаки значно слабші. Крилаті, а особливо, балістичні ракети потребують багато ресурсів, часу та деталей для виготовлення, і росії не вистачає цього всього.

У січні в Міноборони України повідомляли, що на той момент росіяни запустили по нашій країні 144 ракети типу П-800 “Онікс” – надзвукова протикорабельна ракета середнього радіусу. Загалом на той момент ворог запустив по Україні 638 крилатих ракет тактичного рівня різних типів, а зокрема – Х-35.

Нагадаємо, що Пентагон не підтверджує російські вкиди про знищення західної техніки в Україні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube