Інколи російські ракети Х-47М падають на території росії
Серед численних видів озброєння, які рф застосовує проти України, предметом особливої гордості Кремля є гіперзвукова ракета повітряного базування Х-47М "Кинджал". Інформатор з’ясовував, чим вона вирізняється з поміж інших ракет, якими росіяни закидають нашу країну, і чи дійсно така невловима для засобів ППО, як вони стверджують.
"Кинджал" (або 9-а-7660 «Кинджал», а в інших джерелах Х-47м2 "Кинджал") – це російський гіперзвуковий авіаційний ракетний комплекс, гіперзвукові ракети якого здатні вражати як стаціонарні об’єкти, так і надводні цілі: авіаносці, крейсери, есмінці та фрегати. За деякими даними, він є авіаційним варіантом ракетного комплексу «Іскандер».
Тактико-технічні характеристики РК «Кинджал» наступні:
За словами міністра оборони рф Сергія Шойгу, жодна подібна ракета у світі немає подібних характеристик. «Власне, і такої ракети ні в кого ще немає: і гіперзвукової, і з такою швидкістю, і з такими проникаючими можливостями. Її неможливо ні виявити, ні перехопити», – заявив він. Як стверджують російські військові, ракета здатна долати всі наявні та потенційні системи протиповітряної та протиракетної оборони.
Перші успішні випробування ракетного комплексу «Кинджал» відбулися 1 грудня 2017 року. У лютому-березні 2018 року почалися його експлуатаційні військові випробування. Вперше широкій публіці про появу нового ракетного комплексу повідомив сам путін у своєму посланні федеральним зборам рф у березні 2018 року. Тоді ж були продемонстровані відеоматеріали випробування комплексу.
На них видно, що функції бойової платформи (літака-носія) виконує надзвуковий винищувач-перехоплювач дальнього радіусу дії Міг-31. Було заявлено, що ракета після скидання в заданій точці летить з гіперзвуковою швидкістю, перевищуючи швидкість звуку в 10 разів і маневруючи на всій траєкторії польоту. Таке поєднання характеристик дозволяє ї гарантовано долати всі існуючі системи протиповітряної та протиракетної оборони. Для досягнення заявленої швидкості ракета повинна бути розігнана носієм, і МіГ-31 найбільш пристосований для цього.
Військові експерти підкреслюють, що ця ракета є не крилатою, а аеробалістичною. Тобто траєкторія її польоту підтримується завдяки високій швидкості. Винищувач Міг-31, спеціально модернізований для запуску цієї ракети, фактично служить її першим щаблем, виробляючи пуск поза щільних шарів атмосфери на висотах від 12 до 15 тис. метрів. Політ ракети також відбувається на кордоні стратосфери для уникнення значного опору повітря.
Точної інформації про кількість виготовлених ракет «Кинджал» немає. Українські експерти допускають, що їх у рф може бути близько сорока.
19 березня 2022 року міністерство оборони РФ повідомило про застосування в Україні гіперзвукового ракетного комплексу Кинджал. Удар нібито було завдано по селищу Делятин Івано-Франківської області. В результаті удару був знищений великий підземний склад ракет і авіаційних боєприпасів.
Після того, як 7 серпня росіяни атакували ракетами Вінницьку область, командування Повітряних Сил ЗСУ повідомило, що так звані «повітряно-космічні сили» рф застосували гіперзвукові ракету Х-47М «Кинджал». Через те, що ракета досягає швидкості до 12000 км/год, перехопити її на маршовій ділянці неможливо навіть спеціалізованими протиракетними комплексами. Водночас при ударі на термінальній ділянці її швидкість становить до 3,4 Маха, а кут падіння складає 80-90 градусів, що також потребує спеціалізованих протиракетних комплексів для її ефективного перехоплювання.
Варто зауважити, що командування Повітряних Сил ЗСУ вказало: ворог застосував ракети. Тобто пуск був масовим. А це означає, що росіяни підігнали до кордонів України декілька носіїв Х-47М «Кинджал». Це цілком ймовірно з урахуванням інформації, яка з’явилась наприкінці липня, що на аеродромі 929-го льотно-випробувального центру міністерства оборони рф імені В. П. Чкалова в Астраханській області було зосереджено близько 30 ракет Х-47М «Кинджал» і проводились тренування з їх запуску.
За словами військового експерта Олега Жданова, у Вінницькій області росіяни застосували «Кинджал» вже втретє. До того цю ракету було випущено по Івано-Франківській області та по торговельному центру «Ретровіль» у Києві.
Лише декілька бойових застосувань ракет цього типу свідчить про те, що противник намагається використовувати їх лише по надзвичайно важливих цілях.
«Як кажуть фахівці, вона досягає гіперзвукової швидкості тільки на окремій ділянці траєкторії, тобто фактично на фінальній ділянці траєкторії. За ідеєю і там повинна її огорнути плазма, тобто ось таке суцільне горіння, що і робить її непомітною для систем ППО, оскільки плазма не пропускає електромагнітне випромінювання, не пропускає хвилі радіолокаційних станцій», – коментує особливості «Кинджалу» Олег Жданов. Єдиний спосіб врятуватися від ракети, говорить він, – намагатися збивати носій або, якщо вдається, засікати ракету на початковій ділянці траєкторії, коли її скидають з літака. Тоді вона ще не піднялася, не встигла набрати досить велику висоту у 30-40 кілометрів.
За словами експерта, на сьогодні масового виробництва ракет «Кинджал» немає, як і масової переробки МіГ під цю ракету.
Під час ракетного удару по Кривому Рогу, який російський агресор здійснив 14 вересня, пошкодивши при цьому гідротехнічні споруди, начебто теж використовувалась ракета «Кинджал». Про це повідомило Оперативне командування «Південь».
Однак пізніше з’явилась інформація, що в Росії впала гіперзвукова ракета «Кинджал», якою хотіли вдарити по Кривому Рогу. Інцидент начебто стався 14 вересня у Туркменському окрузі Ставропольського краю поблизу села Кендже-Кулак.
Фотографії з місця події оприлюднив ставропольський губернатор Володимир Владіміров. За інформацією російського телеграм-каналу Baza, від вибуху «Кинджалу» постраждало шість людей: один пожежник і п’ятеро цивільних, які прийшли подивитися на місце пригоди. Це свідчить про те, що ракета здетонувала через певний час після моменту падіння.
Російські медіа просувають версію, що у Ставропольському краю упав безпілотник Ту-141 «Стриж». Однак залишки на місці вибуху не дають підтвердження цій версії. На фото та відео не видно жодного характерного для цього БПЛА елементу.
За повідомленням голови Дніпропетровської ОВА Валентина Резніченка, 14 вересня росіяни ударили по Кривому Рогу саме за допомогою ракетного комплексу «Кинджал». А місце падіння ракети знаходиться на відстані 200 км від бази носіїв «Кинджала» МиГ-31 в Ахтюбинську, - повідомляє портал "Мілітарний". Населений пункт міг знаходитися на траєкторії руху ракети Х-47м2, яку російський МиГ-31 запустив з акваторії Каспійського моря.
Якщо інформація про аварійне приземлення «Кинджалу» підтвердиться, це дуже зіпсує імідж розпареної чудо-ракети, поставивши під сумнів її унікальні характеристики та високотехнологічність.
Як раніше повідомляв Інформатор, росія не визнає вбивства цивільних в Ізюмі, називаючи це «постановками» України. Також Інформатор писав, коли у росії закінчаться ракети та чи зможе вона їх виробляти. А також про те, що нерухомість у Криму значно подешевшала: росіяни тікають від бавовни та мобілізації.
Ольга Чорна