За попередньою інформацією, жителі невизнаної республіки намагаються покинути її, щоб не потрапити під російську «мобілізацію»
Придністров'я стає новою точкою напруги на українському кордоні. Обстріл аеродрому та радіоцентру, місцева невизнана влада встановлює "червоний рівень загрози". Президентка Молдови Майя Санду скликає 26 квітня Вищу раду безпеки країни. Експерти побоюються, що найближчим часом ПМР вступить у війну проти України та Молдови.
Інформатор вирішив розібратися, що відбувається у Придністров'ї та у що це може вилитися.
У самопроголошеній Придністровській Молдавській республіці («ПМР») вранці 26 квітня сталися два вибухи на території телерадіоцентру (ПРТЦ) у селищі Маяк Григоріопольського району. В результаті зруйновано дві вишки, які транслювали російське радіо. Ніхто не постраждав.
25 квітня відбулася ціла серія вибухів у будівлі міністерства держбезпеки «ПМР». Будівлі було завдано збитків, про постраждалих не повідомлялося. У зв'язку з інцидентом школи у містах Придністров'я працюють у дистанційному режимі.
РИА Новости пише, що «влада Придністров'я» заявила про три «теракти». Згідно з повідомленням, постраждали будівля міністерства державної безпеки в Тирасполі, військова частина в Парканах та вежі радіотелецентру біля селища Маяк.
Як пише низка телеграм-каналів, на кордоні «ПМР» та Молдови вишикувалися черги. Нібито жителі невизнаної республіки намагаються покинути її, щоб не потрапити під російську «мобілізацію».
У Придністров'ї проживає приблизно 460 тисяч людей, майже половина з них мають російське громадянство разом із молдавським, українським та румунським. З 1992 року біля самопроголошеної республіки перебувають російські війська.
Пресслужба головного управління розвідки України 22 квітня повідомила, що у невизнаному Придністров'ї ще кілька днів тому почали готуватися до «вибухів», які організовують ФСБ, щоб виправдати війну з Україною або залучити «ПМР» до бойових дій.
Спікер Одеської обласної військової адміністрації Сергій Братчук вважає те, що відбувається 25-26 квітня провокацією з боку рф, метою якої є примусити Україну до бойових дій на чужій території, а мешканців Придністров'я — до того, щоб йти як гарматне м'ясо на війну з Україною. «25 квітня було обстріляно їхнє місцеве КДБ, яке називається інакше, але по суті — філія ФСБ — і все це чудово розуміють. На місці події кинули тубуси від РПГ, на яких видно маркування. Це РПГ-27, «Таволга». Така зброя є на озброєнні росії, Придністров'я, Йорданії та Габону. В Україні такого озброєння немає. Тобто провели провокацію і навіть не змогли замести сліди!» - сказав він.
22 квітня, замкомандувача військ Центрального військового округу росії Рустам Міннекаєв несподівано розповів про нові цілі вторгнення в Україну. Він заявив, що поряд із заняттям півдня України, під час другої фази спецоперації російська армія має намір забезпечити собі вихід у Придністров'я, де нібито «також зазначаються факти утисків російськомовного населення».
«Зважаючи на все, ми зараз воюємо з усім світом, як було у Велику Вітчизняну війну, вся Європа, весь світ проти нас був. І зараз те саме, вони ніколи не любили росію», - заявив генерал.
Незрозуміло, чи відображають слова Міннекаєва офіційну позицію Москви, чи є його особистою точкою зору. Представник Кремля Дмитро Пєсков відмовився коментувати заяву генерала.
Екскомандир сепаратистів із «ДНР» Ігор Гіркін у своєму ТГ-каналі пише про нібито спільну підготовку румуно-української коаліції до «зачистки» Придністров'я. Гіркін пише: «Інтерес українського військового командування полягає не лише в «політичному та пропагандистському клацанні по носу Кремля», але й має цілком прикладні цілі: захоплення бази зберігання боєприпасів у Ковбасній, де все ще перебуває досить велика кількість амуніції до артилерійських систем радянського виробництва. Влада та військові Молдови війни відверто бояться і навіть не особливо свій страх приховують. Але якщо (точніше, коли) команда надійде — їх не питатиме абсолютно ніхто».
При цьому Гіркін визнає, що армія Придністров'я не має шансів протриматися скільки-небудь тривалий час без підтримки росії у разі атаки з двох сторін. Армія РФ допомогти Придністров'ю будь-чим, крім якоїсь кількості ракетних пусків по об'єктах інфраструктури зараз не в змозі.
У Бюро реінтеграції Молдови вважають, що вибухи, що відбулися в Тирасполі, в будівлі місцевого МДБ —привід для створення напруженості в придністровському регіоні. Про це йдеться у пресрелізі, випущеному бюро.
«Завдання сьогоднішнього інциденту — створити привід для загострення ситуації у сфері безпеки у придністровському регіоні, який не контролює конституційна влада. У цьому контексті Бюро реінтеграції закликає зберігати спокій і разом із компетентними органами продовжує стежити за розвитком ситуації», — йдеться у комюніке.
Президентка Молдови Майя Санду через вибухи у Придністровському регіоні скликала 26 квітня Вищу раду безпеки країни.
Незважаючи на те, що низка блогерів та журналістів в Україні пишуть про необхідність для України якнайшвидше «вирішити проблему ПНР», офіційні українські спікери повністю заперечують можливість такого розвитку подій. Як зазначив Сергій Братчук, усі останні події у Придністров'ї стосуються лише Молдови, бо невизнана республіка Придністров'я є частиною цієї країни.
Народний депутат України Дмитро Разумков вважає, що у цій ситуації багато залежить від позиції саме Кишинева. Адже ПМР – це їхня територія, і Україна не може вести там бойових дій без згоди Молдови.
«Однак зараз настає той час, коли ми можемо знищити російських окупантів та захистити наші держави. Навіть найбільші оптимісти розуміють, що повномасштабна атака Росії на Молдову – це питання часу. І не абстрактних років, а вже навіть тижнів і днів. Тим більше, що з мордора заяви про це йдуть прямим текстом. Більше року тому я мав можливість зустрітися з Президенткою Молдови Майєю Санду, вона була з візитом у Києві. Під час зустрічі ми обговорювали різні питання, зокрема й повагу до територіальної цілісності наших країн. Україна зацікавлена у стабільній Молдові. І, незважаючи на певні розбіжності, ми вдячні за прийом українських біженців та допомогу в останні місяці. Сьогодні наші держави мають показати єдність і у питанні росії. Водночас ми сильніші та обов'язково повинні знищити росіян, поки вони не перекинули ще більше військ у Тираспіль», – написав Дмитро Разумков.
Пам'ятаючи про дуже виважену та обережну риторику ексспікера українського парламенту, нам слід уважно стежити за подіями на кордоні України та Молдови. Там можуть відбуватися важливі події для закінчення війни з росією.
Ольга Палій
Заголовне фото: з відкритих джерел