Що робити, якщо вас вивезли з України до рф

Читать на русском

Якщо ви відчуваєте загрозу фізичної розправи: ваше життя має бути головним пріоритетом

Читать на русском
Що робити, якщо вас вивезли з України до рф

Якщо ви відчуваєте загрозу фізичної розправи: ваше життя має бути головним пріоритетом

Українські захисники продовжують щодня звільняти територію від окупантів. Проте на тимчасово окупованих територіях залишаються цивільні, які стикаються з ризиком примусової евакуації до росії. Якщо це можливо, уникайте виїзду до країни-агресора. Але пам’ятайте, що ваше життя — найбільша цінність, тому дійте по ситуації. 

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на проєкт Dovidka Info.

Що на вас може очікувати в росії

Українські активісти розповідають, що під час в’їзду до росії в українців перевіряють техніку, беруть відбитки пальців, обшукують та можуть навіть проводити допити. Є ризик порушення сфабрикованих справ, наприклад, щодо екстремізму. Тому варто зробити усе можливе, щоб уникнути підозр та звинувачень.

Законодавчі вимоги в’їзду та виїзду з росії

Пам’ятайте, що з правової точки зору ніхто не може змусити вас залишатись в росії чи нав’язувати вам російське громадянство. Відповідно до Угоди між урядом рф і Урядом України про безвізові поїздки громадян рф і України 1997 року, громадяни України можуть в’їжджати, виїжджати й пересуватися територією рф без віз за документами, що посвідчують особу та підтверджують громадянство (український громадянський паспорт, закордонний паспорт).

Відповідно до статті 3 Угоди, рф зобов’язується пропускати громадян України до третіх держав через пункти пропуску на державному кордоні, відкриті для міжнародного пасажирського сполучення, за документами, дійсними для виїзду за кордон (закордонний паспорт). А це означає, що ви можете швидко покинути територію країни-окупанта.

Згідно з Указом президента рф від 5 березня організація гуманітарного коридору з території України через територію росії в інші країни можлива за умови наявності чинного закордонного паспорта. Але є і виключення — виїзд з території росії також можливий, якщо термін дії паспорта закінчився, але наявна посвідка на проживання або громадянство держави, на територію яких зараз можливий виїзд з території рф без транзиту через інші країни.

Як підготувати свою техніку

Зміст вашого телефону, планшету, ноутбуку — це ваша особиста інформація. За законом, ви не зобов’язані надавати до неї доступ, але ви не можете розраховувати на те, що окупанти будуть дотримуватися вимог міжнародного і місцевого законодавства. Тому варто подбати про підготовку техніки заздалегідь.

Якомога раніше видаліть з телефону всю інформацію, яка може здаватись підозрілою: вийдіть з чатів й новинних каналів, видаліть всі обговорення політичних питань, бойових дій, засудження політики російської влади, а також фото військової техніки, руйнувань, скріншоти. Але не видаляйте всі месенджери, щоб не викликати підозри — залиште хоча б один, найменш активний, але і в ньому почистьте ті чати, які можуть спровокувати зайві питання.

Також очистіть історію браузерів та закладки. Але залиште щось нейтральне, бо надміру "чистий" телефон теж може викликати підозру. Встановіть двофакторну аутентифікацію в усіх акаунтах.

Відімкніть у своєму телефоні можливість розімкнення за відбитком пальців та FaceID. Уникайте розблокування власного телефону, не вводіть паролі на ноутбуках та іншій техніці, адже за вами можуть спостерігати. Не набирайте пароль на телефоні, особливо під камерами або в присутності представників країни-агресора.

Якщо під час примусової евакуації вас змусять здати особисті речі — здавайте телефон і техніку у вимкненому вигляді.

Як поводитись під час допиту

Під час примусової евакуації існує ризик потрапити до фільтраційного табору на території "ЛДНР". В такому випадку вам можуть влаштувати допит, після якого вам дадуть (або не дадуть) згоду на подальше пересування.

Під час допиту намагайтесь зберігати спокій. Поводьтесь максимально нейтрально, не ведіться на провокації, не обговорюйте політичні погляди та не вступайте в довгі розмови. Пам’ятайте, що російська влада культивує ненависть до українців, тому не давайте зайвих приводів для затримання.

З юридичної точки зору, найбільш безпечним під час допиту буде скористатись 51 статтею Конституції рф, згідно з якою ніхто не зобов’язаний свідчити проти себе самого, свого чоловіка/дружини та близьких родичів. Дія цієї статті розповсюджується на всіх, хто знаходиться на території росії. Відповідаючи на питання, говоріть "відповідно до 51 статті конституції рф я відмовляюся відповідати на це питання".

Не погоджуйтесь підписувати жодні документи чи протоколи, не прочитавши їх уважно. Навіть якщо вам обіцяють, що це "нічого не значить", "треба зараз підписати, щоб швидше пройти". Але не намагайтесь апелювати до закону, якщо ви відчуваєте загрозу фізичної розправи: ваше життя має бути головним пріоритетом. Обирайте найкращу стратегію поведінки з точки зору виживання.

Які юридичні права ви маєте

Навіть під час примусової евакуації у вас залишаються певні права. У вас є право повідомити близького родича про своє затримання. Вимагайте, щоб вам дали таку можливість. Спробуйте зв’язатись з волонтерами та передайте інформацію про ваше місцезнаходження якомога більшу кількість людей.

У випадку порушення карної справи проти вас, ви маєте право на адвоката, а отже вам мають надати державного захисника. Одразу запишіть собі його прізвище, ім’я та по батькові на окремий папірець, передайте йому контакти своїх близьких та попросіть повідомити їх.

Як проходити оформлення та поводитись з документами

На кордоні з росією обов’язково оформіть міграційну картку. Вона знадобиться вам для подальшого виїзду в третю країну. Важливо! Не оформлюйте жодних правових статусів на території росії, це тільки ускладнить ваше перебування на території агресора. Ви не зобов’язані подавати заяву на тимчасовий прихисток або запитувати дозвіл на тимчасове перебування в росії. Також ви не зобов’язані оформляти статус біженця — він не дає жодних переваг, але при цьому вас змусять здати паспорт та інші документи.

Якщо ви плануєте залишити територію росії протягом 90 днів, не подавайте заяву на тимчасовий прихисток, тому що для цього також буде потрібно здати паспорт. Намагайтесь уникати будь-яких маніпуляцій з вашим паспортом: печаток, відміток.

Ретельно зберігайте ваші законно отримані документи України та по можливості навіть не повідомляйте про їхню наявність представникам країни-окупанта, якщо існує загроза їх вилучення.

Якщо у вас є чинний закордонний паспорт, не забудьте взяти його з собою: з українським паспортом ви зможете виїхати з росії не в усі країни, деякі пускають тільки за наявності закордонного паспорта. Крім того, без закордонного паспорта вас можуть не випустити з країни російські прикордонники, куди б ви не їхали.

Як виїхати з росії

За першої ж нагоди відмовляйтесь від поїздок до таборів для переселенців. Потрапивши на територію росії, намагайтесь якомога швидше її залишити.

Обмежень на виїзд для громадян України з точки зору закону немає, тому варто не затримуватись в росії та потрапити, наприклад, до однієї з країн ЄС. З території ЄС ви можете вирушити до будь-якої країни, де можете оформити статус на тимчасовий захист, який дозволяє отримати тимчасове житло, пільги та фінансову допомогу.

В Євросоюзі ви також можете самостійно шукати житло та роботу. Медична та юридична допомога громадянам України надається безкоштовно. Ваші SIM-картки та банківські картки працюють в ЄС (на відміну від росії). До того ж у країні в’їзду не обов’язково просити тимчасовий притулок.

За наявності біометричного або паспорта старого зразка ви можете безперешкодно виїхати з рф до країн ЄС безпосередньо або через Республіку Білорусь.

Якщо у вас немає біометричного паспорта, а є лише внутрішні документи України (паспорт, свідоцтво про народження), але ви в’їхали до росії до 24 лютого — велика ймовірність, що вас не випустять із росії до Європи, оскільки на вас послаблення щодо прикордонного контролю для військових біженців не діятимуть. В цьому випадку ви можете спробувати виїхати через Білорусь.

Маршрут виїзду з росії

Виїхати з росії можна наземним шляхом (країни Балтії: Естонія, Латвія, Фінляндія). Також (теоретично) можна купити квиток на літак. На території росії можна також користуватися залізницею.

Найзручніший маршрут виїзду з рф – через естонський кордон (пропускний пункт Івангород-Нарва). Ви можете дістатись до Санкт-Петербурга потягом, а звідти до Івангорода – попуткою чи електричкою (2 год в дорозі, приблизно 700р.). З Нарви можна з легкістю дістатись до Таллінна (2 год., безкоштовно для громадян України).

Для перетину кордону на КПП Івангород-Нарва вам потрібні документи України (біометричний закордонний паспорт/внутрішній паспорт/свідоцтво про народження), а також міграційна картка. Проходження митниці може зайняти від 1,5 до 4 годин. Краще за все сказати, що ви їдете до родичів. Також обов’язково почистьте свій телефон, як було вказано вище.

Опинившись в Естонії ви можете звернутись за допомогою з будь-яких питань за безкоштовним номером 12-47 або +3726001247.

Ще один варіант виїзду — автобусом. В росії можна придбати квиток на автобус Ecolines до Риги (Латвія), Таллінна (Естонія) чи Вільнюса (Литва) через сайт (а також на сайтах перевізників Baltic Shuttle та Lux Express), сплативши українською карткою. Квиток на автобус Москва – Санкт-Петербург на сайті Ecolines також можна оплатити українською карткою. Або вам можуть купити ці квитки родичі/друзі з Європи, сплативши європейською карткою.

Квиток на поїзд російської залізниці вам також можуть купити родичі або друзі з Європи на сайті. Або можна спробувати сплатити українською карткою.

Гроші, квитки та обмін валют в росії

Якщо у вас внутрішній паспорт старого зразка ("книжечка"), то дані для квитка потрібно ввести точно так, як у паспорті, кирилицею (ім’я, прізвище, по батькові). Якщо у вас id-картка або закордонний паспорт, то треба ввести ім’я та прізвище латиницею (Name Surname), як зазначено в ID або в закордонному паспорті, поставити галочку "без по батькові".

У росії працюють українські SIM-карти операторів, але роумінг дорогий і поповнити рахунок із рф не можна. Тому краще максимально поповнити мобільний рахунок ще до виїзду з України. У росії можна купити російські SIM-карти як за біометричним, так і за внутрішнім паспортом.

Офіційно обміняти гривні на рублі в росії майже неможливо, кажуть активісти. Обмін працює в кількох відділеннях Ощадбанку в Ростові, Таганрозі, Білгороді, Воронежі, Ульяновську, Курську, Тамбові. Але не в Москві і не в Санкт-Петербурзі. Проте, в Росії можна в будь-якому обміннику обміняти долари та євро. Гривні та рублі можна обміняти в Таллінні.

Куди звернутись в Естонії:

Посольство України в Естонії

+372 601 5815

Українська спільнота в Естонії

+372 5650 2572

Порада лікаря

1220

Екстрена допомога

112

Інформація про перебування в Естонії (розміщення та побутові питання)

1247 або +372 600 1247

Консультант з міграції

+372 612 3500 (пн. – пт. 09:00 – 15:00) migrationadvice@politsei.ee

Моральна підтримка

+372 6147 393

Куди звертатись за допомогою:

Організація "Допомагаємо виїхати" допомагає українцям, яких примусово вивозять в росію. Сайт проекту "Допомагаємо виїхати". Незалежна громадська ініціатива Free Belarus Center, допомагає українцям виїхати з території росії.

Куди повідомити про примусову депортацію ваших близьких, якщо ви в Україні:

Гаряча лінія Національного інформаційного бюро

16-48

Гаряча лінія Міністерства закордонних справ України

+38 044 238 15 88

Єдина гаряча лінія територіальної оборони

0 800 507 028

Поліція

102

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Заголовне фото: з відкритих джерел

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.