Що потрібно знати перед придбанням автомобіля в кредит, лізинг або "на місці": поради юриста

Як перевірити авто, якщо ви купуєте його, так би мовити, з рук

Що потрібно знати перед придбанням автомобіля в кредит, лізинг або "на місці": поради юриста

Придбання машини - процес трудомісткий, він вимагає грошей, терпіння і документів. Але знаючи всі тонкощі процедури, придбати автомобіль і навіть оформити на нього кредит не складе труднощів.

Про те, які потрібні документи, чим відрізняється кредит від лізингу і як перевірити б / у автомобіль, Інформатор дізнався у юриста Вадима Кравцова. 

За словами юриста, для купівлі-продажу транспорту необхідні документи, що встановлюють особу громадянина України (паспорт) та довідка ІПН.

Цей процес не відрізняється від інших процедур купівлі-продажу, за винятком питання реєстрації протягом 10 днів після придбання авта і деяких податків. Наприклад, пенсійний збір - сьогодні його розмір становить від 3% до 5% від вартості автомобіля. 

Як правило, до автосалонів у покупців високий рівень довіри. Але як переконатися в якості товару, якщо купуєте автомобіль "з рук"? 

"Перевірити відповідність вузлів і агрегатів на самому автомобілі і в реєстраційному талоні (технічному паспорті). Також є можливість перевірити транспортний засіб в електронному кабінеті водія.Там можна отримати наступну інформацію:

- дізнатися всю актуальну інформацію про транспортний засіб (теххарактеристики, право власності, історію авто);

- перевірити, чи накладені обтяження на транспортний засіб, - радить Вадим Кравцов. 

 

Оформлення кредиту

За  статтєю 1054 Цивільного кодексу України, кредити можуть оформляти банки або інші фінансові установи.

У них повинні бути ліцензія на здійснення банківських / фінансових операцій або послуг і реєстрація у відповідному реєстрі фінансових послуг, і це їх відрізняє від інших компаній. У автосалонів такої ліцензії немає, тому кредити їхні менеджери надавати не можуть.

У той же час за наявності договору салону з банком там може бути його представник, який і допоможе оформити кредит - це законом не заборонено. Умови кредиту визначає банк, мета автодилера - продати свій товар.

Вадим Кравцов звертає увагу на те, що банк на момент оформлення кредитного договору зобов'язаний оцінити кредитоспроможність клієнта, використовуючи свої професійні можливості.

При цьому він повинен враховувати термін, на який надається кредит, суму, доходи клієнта, мету отримання кредиту, і інформацію про виконання зобов'язань за кредитними операціями (зокрема і перед іншими кредиторами).

Юрист посилається на Закон України "Про споживче кредитування" (кредит на придбання транспорту є споживчим). 

Основні документи, які потрібні для оформлення кредиту:

  • паспорт громадянина України (обов'язково);
  • довідка про місце реєстрації (якщо паспорт у вигляді ID-картки);
  • довідка ІПН.

"Що стосується довідки з роботи про заробітну плату або про факт працевлаштування, про склад сім'ї (знаходиться позичальник в шлюбі, чи має дітей) або інших документів, які вимагає банк, такі документи надаються тільки з ініціативи позичальника. Ви маєте право розпоряджатися даними про себе.

Але в разі ненадання таких даних банк має право відмовити в кредиті позичальникові, який документально не підтвердив наявности тієї чи іншої обставини, підтвердження якої банк вимагав", - говорить експерт . 

Кредитні умови в основному відрізняються процентною ставкою, терміном кредитування і порядком погашення кредиту.

Але слід звернути увагу і на інші зобов'язання клієнта - умови страхування, якщо банк зобов'язав позичальника страхувати придбане майно в певних компаніях, зобов'язання передавати набуте майно у заставу і умови такої процедури . 

Є категорія населення, якій можуть надати кредит за пільгою. Це:

  • військовослужбовці, яких призвали під час мобілізації, на особливий період або на весь час призову;
  • військовослужбовці під час особливого періоду, які брали участь у забезпеченні національної безпеки і оборони від агресії РФ в Донецькій і Луганській областях.

Пільговики можуть не сплачувати штрафи, пеню та відсотки за користування кредитом. 

Банки можуть надати кредит і на старе авто або авто, яке вони стягнули.

"Фактично різниця полягає в умовах кредитування, а саме в розмірі процентної ставки за користування кредитними грошима. Більшість банків надають можливість отримати кредит 0,1% річних при придбанні невикористаного транспортного засобу за умови оплати більшої частини вартості автомобіля", - говорить експерт. 

Не завжди банк може надати кредит. Він має право відмовити в цьому і навіть не назвати причини. У більшості випадків це відбувається, коли клієнт не пройшов "кредитний комітет": є ймовірність, що він не виконає умов кредитного договору, а майно, яке стягнуть після цього, відсутнє, або його недостатньо. І є дані, які про це свідчать.

У кредиті можуть відмовити і в тому випадку якщо клієнт не надав всю інформацію, яку вимагав банк, або вона недостовірна. 

Лізинг 

Ця послуга схожа на кредит, але має істотні відмінності.

"Загальна різниця полягає в тому, що при укладенні кредитного договору на придбання товару позичальник стає власником такого товару з моменту його придбання або його державної реєстрації.

А відповідно до договору лізингу право власності на товар залишається у фінансової установи (так лізинг це фінансова послуга) . Але особа, яка взяла в лізинг той чи інший товар, може ним користуватися і зобов'язана щомісяця сплачувати за нього гроші", - сказав Вадим Кравцов.

Процедура оформлення лізингу подібна  кредиту: потрібні паспорт, ІПН та довідка про місце реєстрації (якщо ID-паспорт). 

Раніше ми повідомляли, що в Україні за останні 6 років придбали майже 30 тисяч електромобілів.Також читайте про можливе посилення жорсткості покарання за незаконне виселення з житла: законопроект лежить у Верховній Раді

Автор матеріалу - Софія Єлагіна

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube