Що ховається за дружбою путіна та його вірного васала Лукашенка?

Що ховається за дружбою путіна та його вірного васала Лукашенка?

Читать на русском

Що ховається за дружбою путіна та його вірного васала Лукашенка?

Читать на русском
Що ховається за дружбою путіна та його вірного васала Лукашенка?

Що ховається за дружбою путіна та його вірного васала Лукашенка?

Вони звертаються один до одного з великою повагою, регулярно обмінюються ввічливими фразами, мають спільні інтереси та схожі політичні погляди та амбіції. Більше того, один із них називає іншого своїм другом.

Так-так, ви все правильно зрозуміли, йдеться про дружбу володимира путіна та Олександра Лукашенка. Що стоїть за цією дружбою і хто від кого залежить, з'ясовував Інформатор.

Про що конфліктували росія та Білорусія

Наприкінці 1999-го росія та Білорусія створили так звану союзну державу. Це своєрідне утворення, яке поступово мало привести до об'єднання двох народів у демократичну та правову державу з єдиним політичним, економічним і навіть культурним простором. Але насправді, кожна зі сторін союзу має свою мету. Ідея такого злиття належала Лукашенку, оскільки він, зрозумівши, що може втратити владу, мав свої види на Кремль.

 

Що ховається за дружбою путіна та його вірного васала Лукашенка? 1

«Лукашенко дуже хитрий, дуже підступний імператор своєї маленької держави, і йому зовсім не хочеться потрапити в залежність. Але ще більше йому не хочеться втратити владу, потрапити до в'язниці чи бути фізично знищеним», — каже політолог Тарас Чорновіл.

Торги навколо білоруського суверенітету та економічних поступок продовжуються вже понад 20 років. Лукашенко зацікавлений у постачанні дешевого російського газу, тоді як Путін давно намітив возз'єднати країни, що входили до колишнього радянського союзу.

У 2019 році між керівниками навіть спалахнув конфлікт, причиною якого стала висока ціна на газ для білорусів. Лукашенко вважав, що вона надто завищена. Більше того, запевняв, що найближчі кілька років для країни будуть дуже складними, адже її «пробуватимуть на зуб». Ключовою метою Кремля було перетворити Білорусь на «сіру зону» та одночасно військово-стратегічний плацдарм РФ. Тому якийсь час навіть говорили про можливий наступ на Білорусь з боку Росії.

Путінська модель капіталізму 

І незважаючи на те, що довгий час білоруський диктатор тримав путіна «на відстані» і не хотів ставати маріонеткою Москви, вибори президента Білорусі у 2020 році зіграли на руку кремлівському маразматику.

Лукашенко втратив практично повністю підтримку свого населення, у країні розпочався економічний обвал, і це розширило коло незадоволених осіб. Вулиці були переповнені гучними протестувальниками, які виходили по всіх містах та не хотіли продовжувати жити у диктаті. Ключовою вимогою активістів було визнати вибори недійсними, так як це зробила низка світових держав. І досить швидко вулиці ставали порожніми та тихими. Водночас шумно було в СІЗО, адже за наказом диктатора,  протестувальників пачками відправляли до в'язниць, декого виганяли з країни.

А ключовою тезою самопроголошеного президента стала «поки ви мене не вб'єте, інших виборів не буде».

На думку Тараса Чорновола, білорусам набридла система, скопійована Лукашенком з Росії, так звана «путінська модель капіталізму», тому люди розуміли, що це правління не може бути ефективним. У свою чергу білоруський диктатор шукав підтримки і руку допомоги міг подати не хтось інший, як путін, при цьому, звичайно, поставивши свої ультиматуми.

 

Що ховається за дружбою путіна та його вірного васала Лукашенка? 2

Протягом 12 годин путін зважував усі за та проти, а наступного дня привітав Лукашенка з перемогою.

«Це була ознака того, що він визначився. Але Лукашенко мав за це заплатити. Заплатити за незалежністю країни. Знаючи, що ненависть до нього народу є колосальною, він зрозумів, що може триматися не лише на підтримці своїх спецслужб, а й на підтримці росії. І він не мав іншого способу, як крок за кроком здавати суверенітет своєї країни, при цьому залишатися президентом», - зазначає Тарас Чорновіл.

Згодом два диктатори зустрілися у Сочі. Переговори відбувалися віч-на-віч та тривали понад 4 години. Відповідно ніхто не знав, що ж обговорювалося, оскільки підсумкової заяви після зустрічі вони так і не зробили. Проте всі розуміли, що їхня розмова не могла обійтися без обговорень майбутньої російсько-білоруської інтеграції.

Якщо до цього Лукашенко скандалив і говорив, що росія робить замах на суверенітет Білорусі, після провальних виборів розклад сил кардинально змінився — адже на той момент батько дуже потребував фінансової підтримки Росії.

І він її одержав. Господар Кремля розпорядився надати Білорусі «щедрий подарунок» – кредит у 1,5 млрд. доларів. Але слід зазначити, що Білорусь і так винна Росії чимало грошей. Але ймовірно, що росія Олександру Григоровичу давні борги вибачила та відпустила. Звичайно, з далеким прицілом…

Білорусь, що «не воює» у війні Росії з Україною

Але поглинання росією Білорусі стало ще глибшим. Володимир Путін пообіцяв Лукашенку додаткову підтримку в обмін на підписання 28 дорожніх карт інтеграції, що передбачають створення спільного простору Білорусі та Росії, запровадження загальної грошової одиниці та спільного оподаткування.

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко неодноразово запевняв, що з його країни російські війська в Україну ніколи не зайдуть, втім, обіцянку було порушено, адже фактично Москва використовує Білорусь як плацдарм для атак на Україну.

«Через маніакальне бажання Росії напасти на Україну, путін і Лукашенко прискорили темпи інтеграції. Насправді був розроблений певний графік повзучої поступової анексії Білорусі: повне захоплення збройних сил країни та використання території під потреби армії Росії. Все це було заплановано на кінець 2022 року, не на початку. Однак путіну захотілося якнайшвидше напасти на Україну, і він фактично урізав суверенітет Лукашенка ще більше, втягуючи його у війну та використовуючи білоруську територію для впровадження свого вермахту», - каже політолог Тарас Чорновіл.

Загалом більшість білорусів не підтримують військових дій в Україні, які затіяв путін. Але Лукашенко не має іншого виходу, ніж стати його васалом. У Кремлі це розуміють і хочуть, щоби мінський «друг» діяв рішучіше і розпорядився ввести свої війська на територію України. Проте у білоруській армії панують антивоєнні настрої, каже політолог Віктор Бобиренко.

 

 Що ховається за дружбою путіна та його вірного васала Лукашенка? 3

«В них 80% армії – строковики і лише 20% – контрактники. Однак і ті не хочуть іти воювати. Крім того, матері не відпускають своїх синів на війну. Армія небоєздатна через відсутність мотивації. Якби білоруські солдати перетнули кордон з Україною, вони здалися б одразу, оскільки воювати готові лише військовослужбовці з чинами», - каже політолог.

І хоча Лукашенко майже півстоліття стверджував, що до останнього захищатиме суверенітет та незалежність держави, зараз перетворює країну на напівколоніальний протекторат, позбавлений будь-якої суб'єктності у міжнародних справах. Тому фактично Лукашенко продав душу Білорусі путіну, в обмін на своє президентство та владу.

Нагадаємо, на Чернігівщині ЗСУ знищили дивізіон «Іскандерів» окупантів. Крім того, російських окупантів зупинили у всіх напрямках.

Також Інформатор писав, що ЗСУ розбили підрозділ розвідників армії РФ у більшості загиблих чеченські прізвища. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Маріанна Черкасець

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.