Що дасть Україні членство в Європейському союзі і чи це допоможе у питанні завершення війни
Європейський Союз офіційно розпочав розгляд заявки України на членство в ЄС. Саме після повномасштабного вторгнення російських окупантів на територію України членство в Євросоюзі стало для нашої країни близьким, як ніколи. Інформатор розбирався, як членство в ЄС покращить життя українців і чи це допоможе війні.
Перші переваги життя в Євросоюзі Україна відчула ще 2017 року, коли здобула безвізовий режим з окремими країнами. Майже 5 років тому українці, які мають біометричні паспорти, почали вільно перетинати міждержавні кордони країн Європейського Союзу без попереднього звернення до посольства для отримання дозволу. З того часу громадяни нашої країни можуть приїжджати до країн ЄС у ділових цілях чи з метою туризму, а також у сімейних справах на строк до 90 днів протягом 180-денного періоду протягом року.
«Насамперед, це була і є перемога наших громадян. Ми продемонстрували свою позицію під час Революції Гідності. Усі бачили, що це були прагнення всієї країни піти шляхом інтеграції до Європейського союзу. І зараз Україна теж демонструє єдність та боротьбу. І, звичайно, наші прагнення не залишаються непоміченими», - коментує політолог Михайло Бассараб.
Хоч у країні, що воює, говорити про подорожі, начебто, не до місця, проте вільне переміщення людей без кордонів - перший пункт переваг вступу країни до Євросоюзу. Під вільним пересуванням мається на увазі, що кордони країн-членів Європейського союзу перетинаються громадянами приблизно так само, як кордони областей в Україні у мирний час.
Тут і збільшення кількості товарів споживання та глобальне будівництво. Наприклад, Польща після вступу до ЄС відчула величезний приплив інвестицій. У країні з'явилися магістралі, швидкісні траси та потяги, Польща стала привабливою для туристів. Крім того, кожен мешканець ЄС у разі невдоволення якістю нових доріг чи аеропортів може скаржитися до Комісії європейського парламенту. Комісія такі питання розглядає відповідно до процедури.
А щодо більшої кількості товарів споживання за більш прийнятними цінами, стверджувати складно. Наприклад, та сама Польща зіткнулася з тим, що у людей спочатку просто не вистачало купівельної спроможності на всю різноманітність товарів. Ціни одразу після вступу країни до Європейського союзу поповзли нагору, зарплати при цьому не збільшилися. Чи зіткнеться з цим Україна, питання складне. По суті, довоєнна цінова політика, яка була актуальна в країні ще буквально тиждень тому, не сильно відрізнялася від цін на продукти деяких країн ЄС.
Цікаво, що після виходу з Європейського Союзу Британія зіштовхнулася зі своєрідним дефіцитом. Із супермаркетів періодично зникали деякі види товарів.
Величезною перевагою є вільний доступ до навчання в університетах країн-членів ЄС. Що це означає для всіх, хто бажає отримати знання у всесвітньо відомих вузах? Європейські дипломи про вищу освіту визнаються у всіх країнах Європейського Союзу та дійсні без додаткових запевнень. Більше того, вони визнаються не лише в межах ЄС, а й у таких країнах як США, Канада, Австралія, Нова Зеландія.
Незважаючи на те, що Україна незабаром, за оптимістичними прогнозами політологів, цілком може стати учасницею Європейського Союзу, про реформи не слід забувати. Так, цілком можливо, що зараз наша країна отримає деякі поблажки щодо реформ. Але все ж таки Україні доведеться підтягнути економіку! Приміром, ще у 2014 році було висунуто низку умов, без яких Україну до Євросоюзу і на гарматний постріл би не підпустили.
Тут і люстрація, і правоохоронна система, і судова реформа. Цілком можливо, що після гіпотетичного та блискавичного прийняття України до Євросоюзу, питання з реформування згаданих сфер теж зрушить з мертвої точки.
Ця співпраця стосується різних сфер: освіти, природничих наук, соціальних та гуманітарних наук, а також культури.
З мінусів членства України у Європейському союзі відзначимо лише основні. Наприклад, конкурувати з європейськими підприємствами під силу далеко не всім українським виробникам. Так, їм доведеться вдосконалюватись, що дуже добре для кінцевого споживача. Але, задля справедливості, зазначимо, що багато національних виробників не будуть в силах конкурувати і просто підуть з ринку. Їхнє місце в українському сегменті займе імпорт із Європи. Ще один мінус для держави – це відтік кваліфікованих кадрів. Але, з іншого боку, бути кваліфікованим спеціалістам, який може не просто виїхати на заробітки, а запропонувати свої послуги за прийнятну оплату – це чудово саме для українців. Водночас вступ України до ЄС може стати новим поштовхом до еміграції. Звичайно, українці емігрують і зараз в умовах війни, але це швидше вимушений захід. А от коли кордонів практично не буде, поїхати в іншу країну на ПМЖ стане питанням часу.
Незважаючи на те, що вступ України до ЄС – історичний та дуже приємний момент, сказати, що такий крок допоможе нам у війні з агресором, не можна. Політолог Володимир Фесенко називає все, що відбувається, більше політичним жестом, своєрідним актом моральної підтримки з боку ЄС. Однак наполягає, не варто забувати, що це і вікно можливостей також.
«Підтримка з боку ЄС вже надходить і посилюватиметься, навіть до вступу до ЄС. Але якщо воно все ж таки відбудеться — це дуже допоможе нам у відновленні держави, не в самій війні. Висловлю ще одне суб'єктивне припущення: якщо серед компромісів для припинення війни та виведення російських військ розглядатиме нейтральний чи позаблоковий статус України, то вступ до ЄС може стати суттєвою та прийнятною компенсацією відсутності членства в НАТО», — каже експерт.
Але по суті все одно йдеться лише про матеріальну підтримку з боку країн Євросоюзу. Ніхто воювати на боці України не збирається.
І все ж таки, нагадаємо, що Україна поки що не готується до членства в Євросоюз, хоч і перебуває на одному із завершальних етапів на шляху до цього.
Зазначимо, що вступ до ЄС відбувається у кілька етапів:
Процес може зупинитися будь-якому етапі. Нагадаємо, що перший крок Україна зробила ще 2014 року. А потім було затяжне мовчання і постійні коригування, оскільки Україна не завжди йшла обумовленим з партнерами шляху. Проте, за останні кілька днів наша країна з першого етапу переступила до розгляду отримання статусу кандидата в члени ЄС. Як розвиватимуться події далі, покаже лише час…
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.