У цій війні Україна виявляє гуманізм, а РФ – звірство
З перших днів війни інформація про перших російських солдатів, взятих у полон на території України, з'явилася в офіційних зведеннях Генштабу ЗСУ та в соцмережах. Потім пішли публікації в українських та західних ЗМІ. Зазвичай, в матеріалах оприлюднювалися відео, на яких російські військовослужбовці називали своє ім'я, дату народження, номер своєї військової частини та плутано описували те, для чого вони прибули до нашої країни. Масовість таких публікацій лише підтверджувала, що кількість полонених солдатів РФ в Україні зараз йде вже на тисячі.
Інформатор вирішив подивитись ситуацію з різних точок зору: від «солдатських матерів» Росії до українських правозахисників та представників влади.
На сьогоднішній момент безліч українських інтернет-ресурсів у Росії зараз заблоковані, по суті, там опустилася непроникна «залізна інформаційна завіса». Це тепер дає можливість Кремлю формувати свою власну альтернативну реальність для громадян Росії та створювати фейкову реальність у повній відповідності до антиутопій Оруелла та пропагандистських прийомів доктора Геббельса.
«Сьогодні, якщо людина хоче отримати інформацію, вона натискає три кнопки на комп'ютері та отримує повну картину. Але справа в тому, що вибір кнопки лягає на готову позицію - готовність і бажання сприймати певну інформацію і не сприймати іншу. Ця готовність базується на всьому попередньому розвитку – індивідуальному та суспільному. Російська влада повною мірою використовує ці прийоми. І формує у громадян потребу лише в інформаційних продуктах, вигідних Кремлю.
Росіяни можуть протистояти цьому, якщо постійно самостійно аналізувати інформацію. Але цей шлях складний, і на нього більшість жителів РФ просто не мають часу. Це може робити невелика кількість людей. Тому інформаційні спецоперації Кремля в Росії зазвичай успішні», - повідомив у коментарі Інформатору соціопсихолог Вадим Васютинський.
Втім, все ж таки не дуже ясно, яким чином зможе отримувати об'єктивну картину світу російська аудиторія, яка звикла отримувати інформаційне пійло тільки з пропагандистських російських телепомийок...
Де шукати полонених
Вже на третій день війни, 27 лютого, в Україні було створено інформаційний ресурс “Шукай своїх», де родичі військовослужбовців російської армії могли залишити персональні дані, які зручно було б порівняти з актуальними списками полонених та загиблих в Україні. Втім, вже наступної доби Кремль заблокував портал на території РФ і збір заявок з іменами та датами народження рашистських солдатів перемістився в соціальну мережу Telegram.
Це гуманітарний проект, мета якого сповістити родичів загиблих про їхню долю. Тут можна заповнити Форму для пошуку: https://bit.ly/3hrAjGA, і тут же працює чат-бот.
«Проект «Шукай своїх» – гуманітарний. Але будь-якій гуманності є межа. Заберіть своїх родичів з України у будь-який спосіб. Поки що є кого забирати», - звернувся до росіян радник міністра внутрішніх справ України, координатор проекту «Шукай своїх» Віктор Андрусів.
У свою чергу, глава МВС України Денис Монастирський повідомив журналістам, що російських полонених, справді, зараз уже багато і дуже багато, але точної кількості поки що не називає.
«Вони здаються нашим силам Територіальної оборони, нашим бійцям Збройних сил і просто людям у селах, які нам потім повідомляють, що механіки-водії російської (бойової – ред.) техніки кидають її, і кажуть, що хочуть йти. Багатьох полонених захоплюють Національна гвардія, Національна поліція», – повідомив міністр.
Міністерство внутрішніх справ разом із Радою національної безпеки та оборони України створило спеціальний інформаційний ресурс "Окупант". Порталом зможуть користуватися громадяни Росії,зокрема сім'ї солдатів або їх знайомі, для отримання інформації про стан та місцезнаходження полонених. За допомогою сервісів порталу родичі російських військовополонених матимуть змогу зв'язатися з представниками Міністерства оборони України. Крім того, на сайті є інтерактивна карта РФ, на якій зазначено кількість ідентифікованих полонених та їхня військова частина, разом з розташуванням цієї в/год на території Росії.
Трохи раніше офіційного ресурсу «Окупант» схожий сайт створили та підтримують українські айтішники. На волонтерських засадах на цьому сайті у цілодобовому режимі збирається та публікується максимально повна інформація про російські втрати у цій війні. Сайт називається Russoldat.info.
Ми говоримо про втрати збройних сил РФ в Україні. Якщо ви знайшли на сайті свого родича, то тут є інформація як з ним зв'язатися або як забрати тіло», - повідомляють творці сайту про цілі та завдання своєї роботи.
«Війну в Україні багато росіян вважають фейком. І скільки їм не розповідай про реальну ситуацію, розуміння немає. Тож якщо слова не доходять, треба показати факти – втрати. Фото мертвого сина – це вже доказ, що точаться реальні бойові дії. І ще одне наше завдання – продемонструвати, що українці – не фашисти, і наша влада готова віддавати тіла загиблих та полонених (за певних умов – ред.)», - розповів один із засновників сайту Богдан журналістам.
Ініціативи солдатських матерів
Українська громадська організація «Матері мобілізованих» напередодні виступила із закликом до матерів військових РФ, щоб вони не боялися масово виходити на вулиці та протестувати проти планів Кремля продовжувати війну в Україні. А також максимально блокувати призовну кампанію до РФ, щоб їхні сини не були відправлені до військових частин, які задіяні у військових діях в Україні. Керівник ГО «Матері мобілізованих» Лідія Котельяк звернулася безпосередньо до російських матерів.
«Сьогодні у нашій країні, Україні, триває війна з російською армією. І ви, як і ми, переживаємо біль втрати своїх синів. Ми знаємо, що багатьох ваших солдатів-строковиків відправили на цю війну силою, і вони виявилися мимовільними заручниками ситуації, перетворившись на гарматне м'ясо. З початку військових дій в Україні загинуло понад 12 тисяч дітей. Ми знаємо, що ні вони, ні ви не хотіли цього кровопролиття”, – йдеться у заяві, яку опубліковано на сайті уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Людмили Денісової.
Для довідки. Офіційний урядовий сайт Міністерства внутрішніх справ України - для отримання інформації про полонених або загиблих російських військових: 200rf.com. Контакти для зв'язку: +38 098 15 89 322.
Але при всьому цьому до цього моменту до російського «Союзу комітетів солдатських матерів» ніхто офіційно не звертався з інформацією про примушення до участі в бойових діях в Україні. Таку заяву зробила відповідальний секретар організації Валентина Мельникова.
Хоча хто і коли питав про подібне у російських солдатів? Питання риторичне.
«Щоб когось кудись відправити – ніколи нікого не питали – ні в Чечні у 90-х, ні у 2008-му в Грузії, ні в Криму у 2014-му… Ніхто в російській армії нікого ніколи не запитує про таке ( у солдата – ред.).
До того ж війну Україні так і не оголошено. Читайте Женевську конвенцію – війна має бути оголошена, розумієте. По гуманітарному праву вона має бути оголошена, і бойові накази, які були дані для перетину кордону, повинні бути юридично правильними: направляються такі для ведення бойових дій на підставі указу президента і рішення Ради Федерації. Є такі накази?", - наголошує Валентина Мельникова.
Правозахисниця також звернула увагу, що участь особового складу підрозділів у бойових діях має обов'язково оформлятися наказами – це вимога російського законодавства. Якщо таких наказів немає, то солдата, котрий відмовився воювати і притягнутого до відповідальності, ймовірно, повинні виправдати. Щоправда, майже всі полонені росіяни в Україні розповідають про свою участь у «навчаннях», а про те, що вони їдуть воювати з Україною, нібито ніколи не йшлося.
Але це може бути частиною маскувальної легенди, яку Генштаб РФ підготував для приховування участі своїх солдатів у неспровокованій агресивній війні проти нашої країни. У війні, у якій вже багаторазово порушені всі мислимі закони гуманності та людяності.
А в той час, коли родичі російських солдатів лише починають свої пошуки в Україні. Місцем утримання вцілілих агресорів, згідно з рішенням Міністерства юстиції, буде якесь одне – призначене для цього місце ізоляції. Там колишніх рашистських солдатів утримуватимуть ізольовано від українців, щоб не допустити розправи та самосуду.
Згідно з Женевською конвенцією, до речі, військовополонених дозволяється використовувати на громадських та будівельно-відновлювальних роботах.
Раніше Інформатор повідомляв, що у Сумській області бійці тероборони затримали 29 військовослужбовців РФ, які пішки йшли у бік кордону.
Нагадаємо, 7 полонених орків вже розповіли про те, як напали на Україну і як через болота загинула вся їхня бригада, їхня щира (насправді - ні) прес-конференція - тут.
Також Інформатор писав, що ЗСУ розбили підрозділ розвідників армії РФ у більшості загиблих чеченські прізвища.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.