Що буде з курсом гривні та чи варто скуповувати долари, розповів економіст

Нацбанк у рамках своєї монетарної політики зацікавлений, щоб гривневі депозити й облігації залишалися привабливими для населення, тобто їхня дохідність мусить перекривати річну девальвацію гривні, і купити ОВДП або вкласти гроші на депозит має бути не менш привабливим варіантом, аніж купити євро чи долар й покласти під подушку

Старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай
Старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай

Якщо у 2025 році буде достатньо зовнішнього фінансування, то не буде причин для Нацбанку відходити від режиму керованої гнучкості. Цей режим передбачає плавну девальвацію гривні, під контролем НБУ. Про це розповів старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай в інтерв’ю DOU.

«Ми зараз спостерігаємо, як зміцнюється євро відносно до долара США, бачимо це і в Україні. Це можна пояснити тим, що економіка Євросоюзу поступово відновлюється і вже майже позбулася енергетичної залежності від росії. Але якщо у США таки почнеться економічна криза (або трапиться інший глобальний катаклізм), то долар здорожчає, хоч це й звучить контрінтуїтивно. Річ у тому, що немає інших „безпечних гаваней“ з такою глибиною ліквідності, як долар. Тому під час стресу всі біжать саме в доларові активи», — розповів економіст. 

Він наголосив, що щодо гривні важливо пам’ятати, що Нацбанк у рамках своєї монетарної політики зацікавлений, щоб гривневі депозити й облігації залишалися привабливими для населення. Тобто їхня дохідність мусить перекривати річну девальвацію гривні, і купити ОВДП або вкласти гроші на депозит має бути не менш привабливим варіантом, аніж купити євро чи долар й покласти під подушку. 

«Я не розумію, чому українці все ще купують валюту і просто зберігають її вдома, понад суму „заначки на форс-мажор“. У такий спосіб вони втрачають вартість цих коштів через інфляцію, наражаються на додаткові ризики, такі як крадіжки, пожежі, обстріли тощо», — підсумував Гайдай.

Президент Асоціації українських банків дав прогноз курсу долара та порадив, як зберегти гроші

До кінця 2024 року долар може перебувати в діапазоні 41,3-41,7 гривні за долар. У 2025 році на курс можуть вплинути багато різних факторів. Відповідну заяву зробив президент Асоціації українських банків Андрій Дубас.

Експерт в ефірі телеканалу "Київ24" зазначив, що курс долара до кінця 2024 року очікується у діапазоні 41,3-41,7 гривні. Однак є фактори, які можуть дозволити йому бути нижчим.

"Ми очікуємо курс на кінець року в діапазоні 41,3-41,7 гривні. Є фактори, які можуть дозволити йому бути нижчим, тобто, наприклад, 41,3 гривні за долар – це, припустимо, надходження іноземної фінансової допомоги, це переговорний процес, це вибори у США", - заявив Дубас.

За його словами, курс долара до кінця 2024 року ще можна певною мірою спрогнозувати, але у 2025 році може бути багато різних факторів, які можуть суттєво змінити курс в різні сторони. При цьому банкір зазначив, що курс, який закладений в проєкті бюджету на 2024 рік, не є вказівним для регулятора, і те, що він зараз частково відповідає прогнозу – збіг.

"Той курс, який розраховує Міністерство фінансів в проєкті бюджету, ніколи не є вказівником чи директивою для Нацбанку. В Україні за курс гривні до долара, або іншої іноземної валюти відповідальний один орган – НБУ. І він його встановлює не під чиїсь побажання чи прогнози – Нацбанк його встановлює відповідно до купівлі і продажу іноземної валюти в Україні в кожен календарний день", - акцентував Дубас.

Він наголосив, що курс гривні до долара має постійні коливання – як щоденні, так і сезонні.

"Так може бути, що Уряд запланував в проєкті бюджету курс, і на кінець року він міг збігтися. Хоча ще не кінець року і він ще може мати коливання до кінця", - додав Дубас.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube