Президент Асоціації українських банків дав прогноз курсу долара та порадив, як зберегти гроші

Банкір наголосив, що курс гривні до долара має постійні коливання – як щоденні, так і сезонні

Курс долара
Курс долара до кінця 2024 року буде в діапазоні 41,3 - 41,7 гривні

До кінця 2024 року долар може перебувати в діапазоні 41,3-41,7 гривні за долар. У 2025 році на курс можуть вплинути багато різних факторів. Відповідну заяву зробив президент Асоціації українських банків Андрій Дубас.

Експерт в ефірі телеканалу "Київ24" зазначив, що курс долара до кінця 2024 року очікується у діапазоні 41,3-41,7 гривні. Однак є фактори, які можуть дозволити йому бути нижчим.

"Ми очікуємо курс на кінець року в діапазоні 41,3-41,7 гривні. Є фактори, які можуть дозволити йому бути нижчим, тобто, наприклад, 41,3 гривні за долар – це, припустимо, надходження іноземної фінансової допомоги, це переговорний процес, це вибори у США", - заявив Дубас.

За його словами, курс долара до кінця 2024 року ще можна певною мірою спрогнозувати, але у 2025 році може бути багато різних факторів, які можуть суттєво змінити курс в різні сторони. При цьому банкір зазначив, що курс, який закладений в проєкті бюджету на 2024 рік, не є вказівним для регулятора, і те, що він зараз частково відповідає прогнозу – збіг.

"Той курс, який розраховує Міністерство фінансів в проєкті бюджету, ніколи не є вказівником чи директивою для Нацбанку. В Україні за курс гривні до долара, або іншої іноземної валюти відповідальний один орган – НБУ. І він його встановлює не під чиїсь побажання чи прогнози – Нацбанк його встановлює відповідно до купівлі і продажу іноземної валюти в Україні в кожен календарний день", - акцентував Дубас.

Він наголосив, що курс гривні до долара має постійні коливання – як щоденні, так і сезонні.

"Так може бути, що Уряд запланував в проєкті бюджету курс, і на кінець року він міг збігтися. Хоча ще не кінець року і він ще може мати коливання до кінця", - додав Дубас.

 Продавати чи купувати валюту

Експерти у коментарі ТСН.ua роблять висновки, що ухвалення законів про держбюджет і про підвищення податків, зокрема, збільшення військового збору з 1,5% до 5% спонукатимуть українців шукати альтернативу гривневим депозитам. Варіантів два – це ОВДП і валюта.

"Після підвищення військового збору до 5%, відрахування з прибутку від депозиту вже з жовтня зростуть до 23% з теперішніх 19,5%. Поточна середня дохідність гривневого депозиту 10,7% річних, але найбільші державні банки дають 12-13%. Віднімаємо від отриманого доходу з депозиту 23% податків і маємо фактичний дохід 10%, це трохи більше за інфляцію у поточному та наступному роках. Коли ставка депозиту нижча, то матимемо збитки. А при середньорічному курсі долара 45 грн дохідність від купівлі долара по курсу 41,8 грн буде також 10%. Є гривневі ОВДП з дохідністю 13-17% і вони без податків. А є ще валютні ОВДП під 2-3% річних, які, з урахуванням девальвації гривні, можуть принести у перерахунку прибуток 13% в гривні", - говорить фінансовий аналітик Андрій Шевчишин. 

З цим згоден і економіст Андрій Забловський. Також, за його баченням, не варто побоюватися, що співгромадяни почнуть масово знімати кошти з депозитів і купувати на них валюту або цінні папери.

"Хто впевнений, що долар наразі вигідніший, варто його "купити і забути" на тривалий час, а не намагатися заробити на перепадах курсу. Євро нині дорогий і не факт, що до кінця року не подешевшає до долара. А повільна девальвація гривні психологічно заспокоює, це правильний крок регулятора, аби запобігти масовій паніці населення і спекулятивному зростанню курсу долара, як бувало у попередні часи. З іншого боку, у співгромадян є час, щоб прийняти рішення, куди в нових умовах краще інвестувати", – аналізує Забловський.

На думку члена Економічного дискусійного клубу Олега Пендзина, головне – не діяти поспішно у фінансових питаннях.

"Долари "під матрацом" не працюють, найкращий спосіб отримати прибуток у 2025 році – це ОВДП. Але ні закон про держбюджет на 2025 рік, ні про збільшення податків ще остаточно не прийняті, тому гривневі депозити, як і раніше, працюють і приносять зиск. І вкладникам не потрібно достроково, до закінчення договору з банком, знімати кошти з депозитів і купувати ОВДП чи валюту – втратите на відсотках більше, ніж у майбутньому заробите. Будь-які нові фінансові операції з гривнею вигідні лише після закінчення терміну депозитного договору з банком", - резюмував Пендзин.

Продавати валюту без крайньої потреби всі фахівці, як і раніше, вважають недоцільним.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube