Що буде із гривнею через затримку фіндопомоги Україні з боку США

Читать на русском

В Нацбанку України зазначають, що надходження від міжнародних партнерів відчутно зменшилися

Читать на русском
Допомога Україні з боку США
Допомога Україні з боку США

В Нацбанку України зазначають, що надходження від міжнародних партнерів відчутно зменшилися

Палата представників США ухвалила бюджет фінансування уряду на два місяці без допомоги Україні. Президент Джо Байден раніше намагався переконати Конгрес затвердити новий пакет допомоги, що включає більш ніж 61 мільярд доларів фінансування Україні, але згоди не отримав. І тепер він вище згаданий закон підписав. Таким чином, вирішення питання із допомогою відкладається ще як мінімум на два місяці. Журналісти Інформатора з’ясовували, яким чином це може вплинути на купівельну спроможність нашої національно валюти, її курс до інших іноземних валют. Та взагалі на економічному стані українців. 

"Ми у великій халепі", - Дар’я Каленюк

«Тепер вже очевидно, що допомога для України буде проголосована в США не раніше ніж 19 січня 2024 року. Це якщо взагалі вона буде проголосована… Ми з вами у великій халепі. Без прямої підтримки з США наша економіка розсиплеться, як картковий будинок вже дуже швидко. Без військового фінансування з США, наші захисники на фронті не матимуть зброї аби воювати. Поставки обладнання за останні два місяці суттєво зменшилися і без цього саплементала будуть танути на очах», - вважає виконавча директор  Центру протидії корупції  Дар’я Каленюк.

За інформацією директора аналітичного департаменту компанії Dragon Capital Олени Білан, якщо заплановані до кінця року $3,3 млрд від США не надійдуть, Мінфін замінить їх коштами від Японії, які початково були призначені на поточний рік, але згодом їх перенесли на 2024-й. На наступний рік Україна поки не має остаточних погоджень про фінансову допомогу від США та ЄС. 

Страшні сни НБУ

В Нацбанку України зазначають, що надходження від міжнародних партнерів відчутно зменшилися: з $3,25–4,45 млрд у травні-липні до $1,65–2,9 млрд у серпні-жовтні. Найбільше коштів надходило у перші місяці року: $4,2 млрд – у січні, $4,6 млрд – у березні та $5,6 млрд – у квітні. 

Так, Мінфін розраховував отримати до кінця року від США ще $3,3 млрд, але це питання поки на паузі. Зменшення надходжень валюти вже відобразилося на резервах НБУ. Так, якщо в липні був зафіксований рекордний за історію незалежності рівень у $41,7 млрд, то вже за підсумками вересня резерви скоротилися на $2 млрд. Щоб вгамувати попит на валюту, регулятор збільшив інтервенції. З березня до липня вони не перевищували 2 млрд на місяць, а в серпні та вересні зросли до $2,4 млрд і $2,7 млрд відповідно.

«Нас непокоїть, що країни-донори можуть відмовитися надавати значну і вчасну фінансову допомогу і не виконати зобов'язання, взяті в межах пакета фінансової допомоги… Якщо донори справді стомляться, то наступного року Україна може зіткнутися з новою – потенційно глибшою – кризою фінансування. Міжнародна фінансова підтримка залишається для нас критично важливою і буде такою ще певний час», – вважає голова Нацбанку Андрій Пишний

Нацвалюта втримається – якщо затримка допомоги буде не дуже довгою
Аудитор, економічний експерт Михайло Крапивко розповів Інформатору, що ситуація із тимчасовою затримкою допомоги із США на купівельній спроможності нашої національної валюти навряд чи позначиться.

«Бо ця затримка всього на місяць. Але в цей же час, за наявної інформації, Євросоюз прийняв рішення про збільшення своєї допомоги – з тим, щоб перекрити дефіцит американської допомоги. Те, що це позначиться на курсі валюти, також це маловірогідно. Хіба що спекулянтам вдасться роздути цю справу. В Україні накопичено достатньо валюти. Також зараз триває жорстка боротьба за повернення валюти, яку недовезли в країну агротрейдери – мова йде про достатньо великі обсяги. І якщо ця боротьба завершиться успішно – то цій затримки ми взагалі на бюджеті не відчуємо», - підкреслив експерт.

Він нагадав, що Нацбанк оголосив другий етап лібералізації валютного коридору. При тому, що він розраховує стабілізувати курс своїми виходами на валютний ринок. У Нацбанка накопичено достатньо валюти, щоб виходити з інтервенціями. У результаті вони хочуть повністю вийти на ринковий курс. І це дуже важливо для наших кредиторів: показати, що у нас валюта визначається по ринковому курсу, а не ручним способом.

«Тому поки що нічого критичного у цій ситуації я не бачу. Особливо, що сьогодні до України з візитом прибув міністр оборони США Ллойд Остін. Це явно будуть розмови про військову допомогу. А саме військові видатки сьогодні – це основна валюта. Думаю, що ситуація контрольована та регульована», - вважає Михайло Крапивко.

Він каже, що на курс валют більше можуть вплинути звичайні сезонні коливання, пов’язані із традиційними передноворічними тратами. Але вони як раз укріплять національну валюту. Тому що будуть більше продавати іноземної валюти – гривня буде більш затребувана.

«У будь-якому випадку робити різких рухів, переводячи збереження у іншу валюту, не треба. Різкі рухи потрібні лише в реанімації, де дорогий час. У з грошима поспішати не варто», - зазначив експерт.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко у бесіді з журналістом Інформатора підкреслив, що якщо дійсно фінансова допомога буде недостатня, або ї не буде взагалі, то це однозначно негативно вплине на курс гривні – буде її девальвація.

«Але на сьогоднішній момент ще рано говорити що та як, бо голосування у Конгресі ще не було. І яким воно буде та як вплине ще не зрозуміло. Тому не варто поспішати із висновками. Треба дочекатися голосування, а потім вже прогнозувати. Не варто надмірно панікувати наперед. На сьогодні підтримка є, курс тримається стабільний, валюти у нас достатньо. На українському валютному ринку тиша, як на кладовищі. Нема ані спекулянтів, ані бариг. Торги ведуться так нудно, що просто засинають», - запевнив Олександр Охріменко.

Ігор ТЕМІН

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.