Шахраї вкрали з картки ПриватБанку 44 тисячі гривень за допомогою фальшивої OLX-доставки: що вирішив суд

Ліміт на покупки спрацьовує тільки для ризикових операцій

Шахраї вкрали з картки ПриватБанку 44 тисячі гривень за допомогою фальшивої OLX-доставки: що вирішив суд
Картка була підв’язана до одного з сервісів Google

Шахраї під надуманим приводом придбання товару, надали чоловіку посилання на фіктивний сайт OLX - доставка. Після чого, отримавши дані картки ПриватБанку, зробили 292 покупки на 44 тисячі гривень.

Наприкінці липня 2021 року чоловік опублікував на сайті OLX оголошення про продаж планшета за тисячу гривень. Біля 10:00 години ранку він отримав повідомлення від потенційного покупця. Той запитував, чи можливо відправити планшет OLX-доставкою.

Після ознайомлення з умовами такої доставки, чоловік зареєструвався і ввів дані по картці. Також він встановив ліміт для покупок в 3 тис. грн на день. Після цього продавець погодився в такий спосіб відправити планшет.

Коли нібито все узгодили, чоловікові прийшло повідомлення з ПриватБанку про те, чи підтверджує він оплату 1 тис. 580 грн. Його насторожила така сума та він скасував операцію, адже планшет коштував 1 тис. грн, а не 1 тис. 580 грн. Після чого написав клієнту, що продасть товар лише через післяплату.

Впродовж двох годин після цього він перевіряв стан рахунку. Після 19:00 він знов зайшов в Приват 24 і побачив, що шахраї провели 292 операції на суму 44 тис. 249,14 грн.

Чоловік набрав ПриватБанк та повідомив, що в нього вкрали гроші. Навіть тоді, коли він розмовляв з оператором, хтось продовжував витрачати його заощадження. Картку заблокували, після чого чоловік написав заяву у поліцію.

Дивним було те, що не спрацював ліміт на витрати, який чоловік встановив до цього. І, за його словами, він не отримував сповіщень щодо переказів, як це буває зазвичай. Він перевірив повідомлення від ПриватБанку та знайшов лише одне, відправлене о 20:00 про те, що його картку заблоковано.

Що було у суді

Чоловік просив суд зобов’язати ПриватБанк відновити заощадження на картці та стягнути з установи 50 тис. грн моральної шкоди. На це представник банку у суді заперечила, що відповідальність за переказ грошей несе клієнт допоки він не звернеться із заявою про блокування рахунку.

Щодо інтернет-ліміту, то в Приваті пояснили: таке обмеження спрацьовує тільки для ризикових операцій. При цьому банк сам визначає, що є ризиковим переказом грошей. А сповіщення не приходили тому, що картка була підв`язана до одного з сервісів Google, де були введені всі її дані: номер, термін дії та СVV2-код. Тим самим, клієнт надав право Google надсилати запити на списання коштів, які проходять без підтвердження смс-пароля. До того ж у разі підв`язки картки наступні перекази вже вважаються неризиковими через введені персональні дані.

Представник ПриватБанку заявила, що чоловік сам передав свої дані зловмисникам. Він ввів  інформацію щодо банківської картки на фішинговому сайті. Тобто він сам посприяв тому, що з його рахунку вкрали кошти. 

Суд встановив, що тільки за один день з 12:38 по 19:59 по рахунку було проведено 292 операції на 44 тис. 249,14 грн. При цьому повідомлень про те, що відбувається списання коштів чоловікові не приходило. Він звернувся до поліції й там зареєстрували кримінальне провадження №12021078030000925 за фактом шахрайства.

Проте банк не довів, що чоловік сам допоміг злодіям, навіть з урахуванням того, що він необачно вів дані по картці на шахрайському сайті. А той факт, що гроші зникали впродовж дня, а чоловік про це не повідомив банк доводить лише, що він про це не знав. І не отримував щодо цього сповіщень. Тому на початку грудня 2022 року суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ухвалила відновити заощадження в 41 тис. 249,14 грн. (44 249,14 грн. - 3 000 грн ліміту).

Інформатор писав, що шахрай запропонував збільшити кредитний ліміт у ПриватБанку та вкрав 16 тисяч гривень.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube