«Шахед-таксі»: як та чим Україна збиває іранські дрони-камікадзе

Під час останньої атаки, яку росія влаштувала з використанням іранських БПЛА, українці відбивали напад за допомогою всіх наявних засобів

«Шахед-таксі»: як та чим Україна збиває іранські дрони-камікадзе
Завдяки комплексу заходів вдається збити 100% цілей

Теза про нераціональне використання західних зенітно-ракетних комплексів, яку поширюють деякі ЗМІ, є хибною. Адже своєрідним “ноу-хау” від ЗСУ стала робота мобільних вогневих груп на спеціально переобладнаних авто. Це рішення допоможе Україні виграти війну на виснаження, на яку робить ставку кремль.

(Не)раціональні витрати

Авторитетне видання New Yourk Times у своєму матеріалі зазначило, що використання сучасних засобів ППО проти примітивних, а отже й дешевих безпілотників іранського виробництва, нераціональне з точки зору окупності. Видання зазначає, що хоча вартість відновлення інфраструктури, не кажучи вже про життя людей, може бути значно вищою за вартість використання ракет, на Заході міцнішають голоси противників надання допомоги, мовляв, Київ цим зловживає.

«Вартість не має значення, поки Захід продовжує надавати Україні військову допомогу», — наводить видання слова свого експерта.

Постріл з NASAMS коштує приблизно 500 тис. доларів, тоді як "Шахед-136" заледве вартий 20 тисяч доларів
Постріл з NASAMS коштує приблизно 500 тис. доларів, тоді як "Шахед-136" заледве вартий 20 тисяч доларів

Україна дійсно застосовує проти дронів, які коштують 20 тисяч доларів, ракети вартістю калька сотень тисяч доларів (якщо мова про NASAMS —  їх вартість складає 500 тисяч доларів). Однак це не означає, що на кожного збитого «Shahed-136» витрачається така ракета: частину дронів збиває авіація, частину — засоби ППО на зразок «Шилки» чи німецьких «Гепардів». Не варто забувати також про переносні зенітно-ракетні комплекси типу «Ігла», чи «Stinger», за допомогою яких, як кажуть військові, реально збити, навіть, крилаті ракети.

Крім того, для боротьби з безпілотниками супротивника використовують спеціальні мобільні вогневі групи на позашляховиках. Такі авто спеціально обладнані для цієї місії. Робота груп була продемонстрована під час останньої атаки на Київ 1–2 січня. Як повідомляли на телеграм-каналі Повітряних Сил ЗС України, спільними зусиллями за перші два дні року збили 80 дронів супротивника.

«Шахід-таксі» й «бандеромобіль»

На фото, які нещодавно з’явилися в мережі, видно, як мобільні групи українських військових готуються відбивати напад БПЛА. Позашляховики-пікапи обладнані потужним прожектором, невеликим радаром та крупнокаліберним зенітним кулеметом, встановленим прямо на кузові. 

Мобільні вогневі групи — українське "ноу-хау"
Мобільні вогневі групи під час атаки ворожих дронів

Як можна зробити висновок із фото, основною зброєю мобільних груп проти БПЛА є кулемети  Дегтярьова-Шпагіна (ДШК), їх достатньо в ЗСУ. Цей кулемет розробляли ще у 30-тих роках ХХ століття якраз для боротьби з тогочасними літаками на висоті до 1,5 км. Пізніше зброю кілька разів модернізовували.

Його технічні характеристики такі:

  • калібр — 12,7 мм;
  • темп вогню — 600 пострілів на хвилину;
  • ефективна дальність вогню по повітряних цілям — 2,4 км;
  • система живлення — стрічка на 50 набоїв.

Виходячи з того, що «Shahed-136» повільна, гучна, маломаневровна та низьколетюча мішень — українські зенітники мають усі шанси його знищити. Головною проблемою є виявлення такої мішені. Але тут якраз можуть допомогти радари коштовних західних ЗРК, які здатні утворювати мережу для відстежування напрямку руху літаючих об'єктів.

Мобільні вогневі групи мають непогані шанси знищити ворожі БПЛА
Мобільні вогневі групи мають непогані шанси знищити ворожі БПЛА 

Крім того, безпілотники та крилаті ракети намагаються використовувати для просування вглиб території природний рельєф, зокрема гирла річок. Але річ у тім, що такі маршрути відносно легко прорахувати, аби заздалегідь надіслати туди групу реагування.

За нашою інсайдерською інформацією ці автомобілі комплектують та тренують принаймні з початку грудня. У народі їх називають «шахед-таксі». Начальник Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім в ефірі телемарафону заявив, що станом на 3 січня мобільні групи «мисливців» за російськими дронами-камікадзе та ракетами працюють по всій Україні.

«Наша протиповітряна оборона стає сильнішою, як сказав президент, у нас не небо, у нас щит будується... У нас мобільні групи по всій Україні полюють на ці «Шахеди» й ракети. Іноземні партнери розгортають ППО і додаткові системи ППО від іноземних партнерів показують себе дуже результативно», — заявив Кім.

Взагалі ідея встановити кулемети на авто далеко не нова. Схожу тактику застосовують військові та партизани по всьому світі. В Україні пікапи зі встановленими кулеметами ще з 2014 року отримали назву «бандеромобіль». Водночас використання таких авто спеціально для знищення безпілотників — рішення новаторське. З одного боку, воно таке ж просте, щоб не сказати примітивне, як і «Shahed-136», а з іншого — може виявитися настільки ж ефективним. 

На що розраховує путін

Попри те, що в результаті всіх вжитих заходів кількість збитих ворожих повітряних цілей складає, навіть, 100 %, росіяни продовжують обстріли. З’явилася інформація про закупівлю кремлем нової партії іранської зброї. Розрахунки путіна доволі прозорі — він планує виснажити українську ППО дешевими безпілотниками, щоби потім завдати основного удару ракетами та авіацією. Власне про це він мріє від початку війни.

Путін намагається за допомогою іранських дронів виснажити наше ППО
Путін намагається за допомогою іранських дронів виснажити наше ППО

Про такі плани російського Генштабу попереджав, зокрема, президент Володимир Зеленський. Він закликав населення бути готовими до тривалої атаки ворожих БПЛА.

«Ми маємо інформацію, що росія планує тривалу атаку «Шахедами». Її ставка може бути на виснаження. На виснаження наших людей, нашої ППО, нашої енергетики. Але маємо зробити — і зробимо все, — щоб і ця мета терористів зазнала провалу, як і всі інші», — зазначив Зеленський.

Раніше ми писали про те, що США посилили зусилля, щоб Іран не міг виготовляти безпілотники та передавати росіянам. Ми також розповідали про те, чому Іран досі не передає балістичні ракети росії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube