Сексуальна активність анчоусів та порівняння волосся в ніздрях: стали відомі лауреати Шнобелівської премії 2023 року

Лауреати отримали як нагороду купюри номіналом у 10 трильйонів доларів Банку Зімбабве, які не мають жодної цінності

Шнобелівська премія, анчоуси та ніс
Спочатку смішать, а потім змушують задуматися

У Гарварді 14 вересня відбулася чергова церемонія вручення Шнобелівської премії. Лауреатами Шнобелівської премії стали 10 дослідницьких команд, які отримали як нагороду купюри номіналом у 10 трильйонів доларів Банку Зімбабве, які не мають жодної цінності, крім колекційної.

"Шнобелівські премії" присуджуються за найсумнівніші здобутки в різних галузях науки, які "спочатку смішать, а потім змушують задуматися", пише The Guardian. Церемонія вручення премій проходила у онлайн-форматі. Захід вів редактор науково-гумористичного журналу AIR (Annals of Improbable Research - "Аннали неймовірних досліджень") та незмінний ведучий церемонії вручення Шнобелівської премії Марк Абрахамс. 

Як вам такі премії

Представник Південної Кореї Пак Син Мін отримав "Шнобеля" в галузі охорони здоров'я за винахід Стенфордського туалету. Цей диво-пристрій призначений для моніторингу стану здоров'я на основі аналізу ваших відходів життєдіяльності за допомогою сучасних технологій, включаючи комп'ютерний зір, а також, увага, датчик анального відбитка.

Лауреат Шнобелівської премії у галузі охорони здоров'я
Лауреат Шнобелівської премії у галузі охорони здоров'я

У галузі літератури премії був удостоєний колектив дослідників із Франції, Великобританії, Малайзії та Фінляндії за вивчення відчуттів, які відчувають люди, які повторюють одне й те саме слово багато, багато, багато, багато і ще раз дуже багато разів.

В галузі медицини премії удостоєні дослідники зі США, Канади, Македонії, Ірану та В'єтнаму за використання трупів для дослідження того, чи однакова кількість волосся у кожній з двох ніздрів людини.

Премія в машинобудуванні дісталася вченим з Індії, Китаю, Малайзії та США за оживлення мертвих павуків для використання як механічні захватні інструменти. За словами вчених, лапи мертвого павука природним чином сидять у "закритому" стані, як стиснутий кулак, але їх можна витягнути, а захват розкрити, приклавши тиск. Використовуючи цей "некроботичний" підхід, команда створила захват на основі павука, яке, крім іншого, могло захоплювати об'єкти неправильної форми.

Команда, що створила захватний інструмент з павука
Команда, що створила захватний інструмент з павука

В галузі харчування журі виділило експеримент японців Хомеї Міяшита та Хіромі Накамура, присвячений зміні смаку їжі при використанні електрифікованих паличок для їжі та соломки для пиття. Накамура сказала, що її недавнє дослідження показало, що можна підвищити солоність їжі за допомогою електричної стимуляції язика. 

У сфері комунікацій премію присуджено колективу вчених з Аргентини, Іспанії, Колумбії, Чилі, Китаю, США за вивчення розумової діяльності людей, які вміють говорити задом наперед.

Премію в номінації "Освіта" присуджено міжнародній групі вчених за "методичне" вивчення нудьги вчителів та студентів.

В галузі фізики премію отримали вчені з Великобританії, Іспанії, Франції та Швейцарії за роботу з вивчення впливу статевого життя анчоусів на склад морської води. Вчені виявили, що сексуальна активність анчоусів, які збираються ночами біля галісійського узбережжя на нерест, може створювати невеликі вири, які перемішують різні шари води в океанах.

Шнобелівську премію з хімії та геології отримав польський дослідник Ян Заласевич за спробу пояснення, чому багато вчених люблять лизати каміння. За словами Яна, вони роблять це, щоб покращити зір, а не відчути смак, тому що на мокрій поверхні мінеральні частинки видно краще, ніж на сухій.

До речі, нагорода була оформлена у вигляді PDF-документа, який можна було роздрукувати та зібрати у тривимірному вигляді. Крім нагород, захід 2023 року включав прем'єру семи пісень на тему води, а також були видатні дослідники, які пояснюють свої теми всього за 24 секунди, а потім всього за сім слів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube