СБУ провела обшуки в компанії, яка контролює 6 обленерго України та має російських власників

Читать на русском

Йдеться про компанію VS Energy

Читать на русском
СБУ провела обшуки в компанії, яка контролює 6 обленерго України та має російських власників
Ця компанія займає 10% енергетичного ринку України

Йдеться про компанію VS Energy

Співробітники Служби безпеки спільно з ДБР провели обшуки в енергетичній компанії, кінцевими бенефіціарами якої є громадяни рф. Водночас вони знаходяться у санкційних списках РНБО та підозрюються у створенні злочинної організації, яка шкодить державній безпеці України. Таким чином хочуть мінімізувати вплив росії на енергосистему нашої держави, яка стала однією з пріоритетних цілей агресії. 

Про це повідомили у Службі безпеки України. Так, за даними слідства, компанія має в управлінні об’єкти енергетичної інфраструктури в Житомирській, Херсонській, Кіровоградській, Чернівецькій, Рівненській областях та Києві. При цьому серед її власників:

  • власник футбольного клубу ЦСКА — Євген Гінер;
  • колишній віцеспікер держдуми росії — Олександр Бабаков;
  • представник криміналітету рф, так званий "злодій у законі" — Михайло Воєводін.

Вони спільно з оборонним концерном російської федерації беруть участь у розробці та виготовленні товарів військового призначення і фінансують цю діяльність. Таким чином створюють загрозу обороноздатності та економічній безпеці України. Окрім частки на українському енергоринку вони володіють активами в окупованому Криму та на території країни-агресора. Слідчі дії у підконтрольній їм енергетичній компанії відбувалися за такими статтями Кримінального кодексу України:

  • ст. 255 (Створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній);
  • ст. 190 (Шахрайство);
  • ст. 191 (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем);
  • ст. 110 (Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України);
  • ст. 206 (Протидія законній господарській діяльності); ст. 209 (Легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом);
  • ст. 258-5 (Фінансування тероризму);
  • ст. 364 (Зловживання владою або службовим становищем);
  • ст. 365-2 (Зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги);
  • ст. 212 (Ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів).

"Заходи відбувалися за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора. Про їхні результати буде поінформовано додатково", - йдеться у повідомленні.

Як пише видання "Forbes Ukraine", йдеться про компанію VS Energy. Її акціонери "боротимуться за відновлення справедливості" в українських та міжнародних судах.

"Акціонерами групи компаній VS Energy є громадяни країн Євросоюзу. Якщо реальною метою обшуків є чесне підтвердження факту належності групи компаній нам – європейським інвесторам – то я переконаний, що українське суспільство дуже швидко отримає відповідь від правоохоронних органів. І ця відповідь вчергове підтвердить факт – ми не маємо жодного "російського сліду", – йдеться у заяві одного із акціонерів Віліса Дамбінса.

Реакція РНБО на обшуки у компанії VS Energy

Секретар Ради національної безпеки й оборони Олексій Данілов відреагував на обшуки в енергетичній компанії VS Energy. За його словами, СБУ виконує свою роботу. 

"Служба безпеки України займається виконанням своїх обов'язків. Під час війни працівники СБУ займаються ретельно всіма об'єктами, до яких є питання. Все відбувається, згідно з чинним законодавством. Якщо відбуваються ті чи інші дії, події, значить для цього є певні підстави. Я би хотів, щоб жоден об'єкт на території нашої країни за часів усіх президентів не мав відношення до російської федерації. Так сталося, що вони сюди зайшли, їх тут було багато – зараз набагато менше. Наше завдання зробити так, щоб їх тут не було взагалі, від слова зовсім", – сказав він у коментарі програмі "Радіо Свобода".

Джерело: СБУ
Джерело: СБУ

 

Джерело: СБУ
Джерело: СБУ

Що цьому передувало 

У 2014 році VS Energy змінила офіційних власників. Кінцевими бенефіціарами компанії значаться громадяни Євросоюзу: Валтс Вігантс (Латвія), Віліс Дамбінс (Латвія), Артурс Альтбергс (Латвія), Олег Сізерман (Німеччина), Марина Ярославська (Німеччина). Громадяни ЄС можуть бути номінальними власниками. На початку 2021 року народний депутат, голова комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус стверджував, що частки VS Energy в Гінера та Олександра Бабакова викупив їхній третій партнер – Михайло Воєводін. Але в офіційних реєстрах ця оборудка так і не була показана. 16 листопада Печерський районний суд Києва наклав арешт на частки в підприємствах, кінцевими власниками яких є Бабаков, Гінер та Воєводін. Зокрема, арештовані частки в статутних капіталах пʼяти компаній: АТ "Житомиробленерго" (95,54%), АТ "Херсонобленерго» (99,99%), ПрАТ "Кіровоградобленерго" (72,9%), АТ "Чернівціобленерго" (96,78%) та АТ "Рівнеобленерго" (93,24%).

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.