У 2022 році правитель Росії пропонував Порошенку політичний притулок у Росії - з гуманітарних міркувань
Російський правитель Володимир Путін пророкував запровадження санкцій проти п'ятого президента України Петра Порошенка ще у 2022 році. Вже тоді він говорив, що готовий надати тогочасному главі держави політичний притулок, щоправда, з гуманітарних питань. Глава Кремля зробив таку заяву, коли коментував погодження Мінських угод. Тоді він не виключав, що експрезидента України звинуватять у державній зраді. Минули роки — слова Путіна виявились пророчими — Порошенко потрапив під санкції РНБО.
Путін нагадав, що саме Порошенко підписав Мінські угоди. Документ, що передбачав "автономію" для Донецька та Луганська.
"Зараз на того ж Порошенка накочують. Звинувачують його у держзраді. Натякають на те, що він підписував угоду. Так, підписував. Ну то й що? Уся країна це прийняла. Це підтверджено резолюцією Ради безпеки ООН", – заявляв тоді Путін.
Він додав, що готовий буде надати Порошенкові політпритулок сам з гуманітарних питань. Глава Кремля підкреслив, що не жартував, коли казав у політичний притулок. Порошенко у відповідь іронізував.
"Я не жартував, коли казав: настане час, ми будемо готові надати тобі політичний притулок з гуманітарних міркувань. Як у воду дивився. Це все, що стосуються внутрішньої боротьби. Я пропоную піднятися над цим та подумати про історичну перспективу розвитку самої України, взаємодії з Росією", – заявляв тоді Путін.
12 лютого РНБО запровадило санкції проти п'ятого президента України Петра Порошенка. 13 лютого глава держави Володимир Зеленський ввів у дію обмеження проти колишнього очільника країни та ще кількох олігархів, зокрема Ігоря Коломойського, Костянтина Жеваго, Геннадія Боголюбова Віктора Медведчука. Санкції офіційно оприлюднені на сайті президента, а разом із ними довжелезний перелік заборон, яких тепер має дотримуватись Порошенко. Більшість з них стосуються його активів. Відтепер Порошенкові заборонено ними користуватися і розпоряджатися. Сам глава держави, серед іншого, не зможе купувати землю в Україні, втрачає доступ до своїх ЗМІ, він навіть не зможе пересуватися Україною.
У КМІС напередодні запровадження санкцій проти Порошенка вирішили з'ясувати, чи підтримують українці такі обмеження проти колишнього президента і відомого політика. З'ясувалося, що ні. Лише 27% опитаних вважають санкції способом покарати винних, тоді як 31% - способом відволікти громадян від ситуації на фронті.
Думки експертів та політиків теж різняться, але можна виокремити три ключових — в Україні готуються до виборів, команда чинного президента Володимира Зеленського прагне у них перемогти, також існує версія й про те, що санкції проти Порошенка це — вистава. Вона потрібна Зеленському му для того, щоб відволікти суспільну думку від, ймовірно, дуже невигідних для України, мирних угод.
Водночас Інформатор розібрався, чому РНБО запровадив санкції проти Порошенка і що з ними не так. З'ясувалося, що проти ексглави держави є низка кримінальних проваджень, утім жодне із них не доведено до судових інстанцій.Таким чином санкції саме проти Порошенка аж ніяк не ґрунтуються на чітких доказах, а, радше, нагадують політичні переслідування.