Відміна авіарейсів, відставка уряду, невідомі БПЛА в повітрі - Молдова на межі перевороту, чим це загрожує Україні

В Молдові перші ознаки дестабілізації, про яку заздалегідь було відомо - але чи вдасться протидіяти загрозі та чому тут найбільша небезпека для українських громадян

Відміна авіарейсів, відставка уряду, невідомі БПЛА в повітрі - Молдова на межі перевороту, чим це загрожує Україні
Президент Молдови Майя Санду та літак, що невдлало приземляється в аеропорту Кишинева - илюстративне фото

Президент Молдови Майя Санду заявила, що влада підтвердила російську змову щодо дестабілізації країни, про яку президент України Володимир Зеленський повідомив минулого тижня. Тому інформація про те, що вдень 14 лютого Молдова закрила небо над країною викликало не аби яке напруження в українців. Що відбувається в Молдові і чим це може погрожувати Україні?

 

Про що саме Україна попередила Молдову

Росія прагне, аби у Молдові ще раз "дуже запалало". Про це заявив секретар РНБО України Олексій Данілов. Росія планує найближчим часом може влаштувати в Молдові держпереворот. Водночас вона відправила до Туреччини чеченських бойовиків, які згодом можуть опинитися в Кишиневі. Данілов уточнив, що йдеться про чеченське угруповання, яке вбрало участь у війні проти України у перші дні вторгнення в лютому 2022 року.

"Наша розвідка попередила Молдову, що Російська Федерація найближчим часом хоче там створити так званий державний переворот. Вони це все добре усвідомлюють", – розповів секретар РНБО.

Він додав, що Росія прагне, аби у Молдові виникла точка напруги. Це приверне максимальну увагу до цієї країни.

"Більше того, я можу сказати, що деякі із тих покидьків, які були 24-25-26 лютого у складі так званого чеченського угрупування на нашій території, на сьогоднішній день працюють "рятувальниками" в Туреччині. Дуже уважно ми відслідковуємо цю ситуацію, щоб не сталося так, щоб ці "рятувальники" опинилися в Кишиневі. Ми знаємо їхні прізвища, імена та по батькові. У них було особисте завдання з 24-го лютого", – розповів Данілов.

Згодом Майя Санду заявила, що влада підтвердила російську змову щодо дестабілізації країни, про яку президент України Володимир Зеленський повідомив минулого тижня. План передбачав в'їзд до Молдови громадян Росії, Чорногорії, Білорусі та Сербії, щоб спробувати викликати протести з метою зміни законного уряду на контрольований Російською Федерацією.

 

Які заходи вживає Молдова, щоб попередити ймовірний переворот

Наступного дня після того, як президент України уперше повідомив про запланований Росією переворот у Молдові, президентка Санду покликала до себе на закриту нараду усіх депутатів-однопартійців - її партія PAS контролює більше половини мандатів у парламенті. 

Головним питанням для обговорення, утім, стали не російські плани, а зміна уряду Молдови. Ім’я нового прем’єра вже було відоме.

Дорін Речан – колишній очільник МВС Молдови, перший в історії країни цивільний на цій посаді. Речан був одним із топ-перемовників із невизнаним Придністров’ям та є одним із небагатьох представників уряду, який знається на цій тематиці. Зважаючи на те, що у Кишиневі розглядають перехід від "пряника" до "батога" у відносинах з цією підконтрольною РФ територією, це також важливо. Санду та Речан вже заявили, що безпекові питання будуть серед пріоритетів роботи нового уряду.

Втім, перш за все владі Молдови доведеться поставити крапку з планованим російським переворотом. Вже оголошені плани посилити повноваження контррозвідки – до цього Кишинів ставиться цілком серйозно.

Протести проти Санду в Молдові
Протести проти діючого президента вже проходили в Молдові – у жовтні та листопаді 2022. Санду стверджує, за участь платять гроші, що надходять з москви. 

 

Хто в Молдові готовий допомагати росії і за допомогою яких сил

Майя Санду звинуватила у співучасті в підготовці перевороту одну з парламентських партій Молдови – опозиційну популістичну партію "Шор".

"Злочинці розраховують на деякі внутрішні сили, зокрема на злочинні угруповання, такі як партія "Шор", деяких ветеранів, колишніх працівників правоохоронних органів і людей, відомих своїми зв'язками з Плахотнюком", – додала вона.

У партії "Шор" ці звинувачення відразу спростували й одночасно закликали усіх мешканців Молдови... вийти на марш протесту з вимогою скинути з влади Санду та правлячий уряд. Наразі невідомо, звідки виникли дані про участь "шорівців" у можливому заколоті, чи був цей епізод в українських розвідданих та чи не є це проявом внутрішньої політичної боротьби. Але неспростовним є той факт, що партія "Шор", яка має не надто приховане російське фінансування, справді системно працює над дестабілізацією влади в країні.

Немає сумнівів, що державний переворот в Молдові буде підтриманий російськими військами, розташованими в Придністровському регіоні.

Військовий контингент, що присутній там з боку держави-окупанта, має офіційну назву Оперативна група російських військ (ОГРВ). Сама по собі ОГРВ є досить нечисельною: два мотострілецьких батальйони плюс підрозділ управління. Загалом це – від 1500 до 1700 військовослужбовців РФ.

Але специфіка Придністров’я така, що тут більша частина молоді має російський паспорт, тож буквально кожен може претендувати на цю службу. Зважаючи на брак робочих місць у "республіці", для багатьох – це просто робота, із прийнятною зарплатнею. В результаті, чисельність незаконних військових формувань Придністров’я оцінюється у 7-8 тисяч осіб.

Вілково, дельта Дуная
Під загрозою - дельта Дуная, що є територією України: саме тут російські загарбники можуть спробувати пробитися до Молдови (кадр з фільму "Дельта", 2018)

 

Чим дестабілізація Молдови загрожує Україні

Плани Росії розхитати ситуацію в Молдові та влаштувати держпереворот становлять серйозну загрозу для України. Про це каже експерт Центру оборонних стратегій, дипломат Олександр Хара.

"З огляду на те, що зараз відбувається між Україною та Російською Федерацією, Росія хотіла б дестабілізувати ситуацію і на півдні України. Ми знаємо, що насамперед Одеса, Одеський порт є критично важливим для нас, зернова ініціатива реалізується. І, безумовно, їм не дуже хотілося б щось порушувати формально, але створити несприятливі умови для українського експорту зерна", - заявив дипломат.

Він зазначив, що зараз Кремль намагається розхитати ситуацію в Молдові та на Балканах для того, щоб відвернути увагу.

"І те, що наші спецслужби передали нашим молдовським партнерам – правда, такий сценарій абсолютно реальний, подивимося, як відреагують спецслужби Молдови, і я сподіваюся, що там приєднаються і українські, і румунські, і американські спецслужби для того, щоб нівелювати такі погрози. Молдова завжди була у ситуації крихкого балансу, і зараз ми бачимо особливо зі зміною влади, що є нюанси”, - наголосив експерт.

На даний час, на думку експерта, все більш-менш спокійно. Але потенційні загрози існують. Серед них – пробити коридор до Придністров'я через дельту Дуная, що є територією України. 

"Вони не можуть туди переправити якісь потужні сили та засоби, але дестабілізувати ситуацію, спробувати використати там диверсійні дії, вони можуть. І, власне в цьому контексті те, що ми бачили минулого тижня – і бомбардування острова Зміїний, і удари корабельними комплексами – вони дивляться, прощупують слабкі місця нашої оборони для того, щоб спробувати якісь фактично гібридні дії. Вхід у напрямку Дунаю – це дуже серйозна загроза для нас, тому ми маємо допомогти нашим молдовським друзям. Незважаючи на те, що ресурсів у нас самих обмаль, і вони спрямовані насамперед на схід України, але для нас південь критично важливий", - підкреслив Олександр Хара.

Раніше ми повідомляли, що у вівторок, 14 лютого, Молдова тимчасово закрила свій повітряний простір. Зазначається, що небо над Молдовою закривали "для забезпечення безпеки та захисту цивільної авіації".

Причиною такого рішення Кишинева міг бути невідомий розвідувальний дрон, котрий перетнув кордон зі сторони України і невизнаного Придністров’я. Офіційно підтвердження цієї інформації поки немає. І хоча небо Молдови відкрили для польотів раніше запланованого часу, ця інформація викликала занепокоєння. 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube