Розстріл військовослужбовців у Дніпрі: у Раді заговорили про створення ще однієї поліції

Розстріл військовослужбовців у Дніпрі: у Раді заговорили про створення ще однієї поліції

Розстріл військовослужбовців у Дніпрі: у Раді заговорили про створення ще однієї поліції

Після розстрілу військовослужбовців на ПМЗ у Дніпрі, про який докладно писав Інформатор, в Україні знову заговорили про створення військової поліції. Зокрема, тему порушив голова Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності, народний депутат фракції «Слуга народу» Сергій Іонушас. На думку парламентаря, саме військова поліція в майбутньому зможе запобігти подібним інцидентам серед військовослужбовців. 

Інформатор розбирався, як реагують нардепи на створення такого органу в нашій країні та наскільки нова ця ініціатива. 

Кому потрібна військова поліція

У кулуарах Верховної Ради 27 січня вся увага прикута не до порядку денного, а до надзвичайної події у Дніпрі. І поки голова Міністерства внутрішніх справ Денис Монастирський під час прес-конференції співчуває сім'ям загиблих та обіцяє провести якісне розслідування, Сергій Іонушас розповідає журналістам, що профільний Комітет Ради та МВС обговорять питання створення військової поліції. 

«Екстраординарна подія, коли таке відбувається. Потрібно дуже уважно вивчати обставини. Але мене бентежить інше – справді, ми говоримо про військовослужбовця, який має певні навички. Я вважаю, що за фактом скоєного та розслідування, і оперативні дії мають проводити навчені люди. На жаль, у нашій державі немає військової юстиції, військової поліції. Тому, якщо ми говоримо про те, як зараз працювала поліція – це дуже добре, але ми маємо зробити висновки. Денис Анатолійович Монастирський вже ініціював створення спеціальної комісії, яка детально вивчатиме подію», – сказав Іонушас.

І справді у Міністерстві внутрішніх справ вирішили зібрати спецкомісію, яка вивчить усі обставини стрілянини у Дніпрі. Ще раз наголосимо, що у скоєному звинувачується солдат-строковик, тому й розслідування має бути особливим. Ось тільки міністр Монастирський на брифінгу пресі жодного слова не сказав, що на тлі трагічних подій може з'явитися військова поліція. 

Тим часом, Інформатор поцікавився у депутатів, як вони ставляться до створення такого вузькоспеціалізованого правоохоронного органу. Сказати, що ідея отримала бурхливу підтримку серед парламентарів різних політичних сил, не можна. Наприклад, позафракційний Артем Дмитрук, який буквально днями вляпався у скандал, застосувавши фізичну силу в Одеській міській раді, каже, що слідство обов'язково має з'ясувати всі причини розстрілу військових у Дніпрі. 

 

Розстріл військовослужбовців у Дніпрі: у Раді заговорили про створення ще однієї поліції 1

 «Чому молодик взяв зброю та зробив це. Слід провести ретельне внутрішнє розслідування. І громадськість має дізнатися про те, що спричинило того, що сталося насправді. Чи міг цей солдат-строковик використовувати зброю. А загалом, знаєте, я думаю, здійснити таке не так складно, як нам здається. І поза бойовою обстановкою, а у мирній обстановці у своєму колективі, це зробити нескладно. Але найголовніше, що ми повинні дізнатися, це які обставини спричинили те, що він це зробив», – сказав Дмитрук.

Але, незважаючи на те, що позафракційний депутат підтримує ідею внутрішнього розслідування обставин, ідея з військовою поліцією особливого ентузіазму у нього не викликає. 

«Та кількість правоохоронних органів, яка створена у нас в країні, на мою думку, вона трохи надмірна. У нас є і НАБУ, і ДБР, і ще купа всього. Знаєте, на мою думку, тут було б достатньо одного правоохоронного органу. Упевнений, якби цей орган не був корупційним, а працював насправді на благо нашої країни, його було б достатньо, щоб розслідувати всі злочини», – поділився думкою Дмитрук.

Солідарний із колегою з цеху (але не з політичних поглядів) та народний депутат від фракції «Голос» Андрій Осадчук. У Верховній Раді він є першим заступником голови Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності. За фактом Осадчук заступник ініціативного депутата Іонушаса, чию думку він категорично не поділяє. 

«Ну нам потрібно розвивати ті інституції, які у нас є, а не плодити їх. На мою думку, нам потрібно фокусуватися на покращенні роботи того, що в нас наразі є. Я знаю точно, якщо ви робите одночасно 10 справ, ви не зробите жодної. Тому якщо у нас є, наприклад, Національна гвардія, і ми хочемо її розвивати, з нею і треба працювати. Повірте, там величезна кількість проблем. А на добу лише 24 години, у міністрів та заступників лише по 2 руки, у підсумку їхній час та ресурси завжди обмежені, тому я проти таких ініціатив», – підсумував Осадчук.

Водночас народний депутат від фракції «Європейська солідарність» Володимир В'ятрович, який практично завжди через різні причини виступає проти ініціатив «слуг», щодо цієї ідеї висловився досить нейтрально. 

 

Розстріл військовослужбовців у Дніпрі: у Раді заговорили про створення ще однієї поліції 2

«В принципі, мені здається, що ідея щодо якихось спеціальних поліцейських підрозділів, які розслідуватимуть злочини, скоєні військовими чи щодо військових, вона цікава», – зазначив В'ятрович.

Назад у 2015-й… 

Заради справедливості зазначимо, що підтримка ідеї зі створенням військової поліції з боку соратників п'ятого президента України Петра Порошенка досить логічна. Саме однодумці Петра Олексійовича сім років тому вже замислювалися над створенням військової поліції. І справа тоді зайшла далі за розмови в кулуарах. З січня 2015 року у Верховній Раді зареєстровано відповідний законопроект, який й досі навіть не включений до порядку денного. 

 

Розстріл військовослужбовців у Дніпрі: у Раді заговорили про створення ще однієї поліції 3

Ось тільки мета створення військової поліції 7 років тому була трохи іншою — початок російсько-української війни на Донбасі. Але суть законопроекту зводиться до того ж, про що депутати говорять і сьогодні — слідчим Військової поліції, якщо її створять, мали надати повноваження на досудове розслідування військових злочинів. 

До речі, нинішні розмови щодо створення такого спеціалізованого правоохоронного органу — це не перша спроба повернутись до старої теми. Буквально рік тому тодішній міністр оборони України Андрій Таран говорив, що створення такої військової поліції допоможе прискорити розслідування багатьох випадків у зоні проведення операції Об'єднаних сил на Донбасі. Як бачимо, бажання створити спецорган у представників різної влади у різні періоди одне, а завдання для цього органу різняться. Одне, у чому сходяться депутати, наявність військової поліції, навряд чи запобігла б тому, що сталося у Дніпрі. Крім того, народні обранці впевнені, що ініціатива вкотре повисне у повітрі кулуарів Верховної Ради. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут

 

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube