Російські військові обстріляли ЗАЕС: до чого це призвело, - коментар експерта з атомної енергетики

Читать на русском

Місія Міжнародної агенції з атомної енергії вирушила на Запорізьку атомну станцію 31 серпня

Читать на русском
Російські військові обстріляли ЗАЕС: до чого це призвело, - коментар експерта з атомної енергетики

Місія Міжнародної агенції з атомної енергії вирушила на Запорізьку атомну станцію 31 серпня

1 вересня окупанти обстріляли Запорізьку АЕС. Внаслідок цього реактор тимчасово призупинили, він в аварійному стані. Для його відновлення може знадобитися від декількох годин до декількох діб. На дієвість висновків МАГАТЕ не сподіваються - хіба що на повну ізоляцію "росатома". 

Про те, до чого призвели обстріли окупантів, як виправити наслідки та що очікувати від місії МАГАТЕ, розповів експерт з атомної енергетики Людвиг Литвинський. 

Що сталося на ЗАЕС

За нормальних умов експлуатації має працювати основна та резервна лінія живлення. В результаті мінометного обстрілу постраждала резервна, її електрична напруга - 330 кіловольт. Зараз її намагаються відновити. Але працює основна лінія. Шостий блок видає потужність в мережу і одночасно забезпечує власні потреби, втім тиск постійно зростає. 

Живлення на другому блоці втратили, тому запустилися дизель-генератори. Один із параметрів безпечної експлуатації був порушений, тому спрацювала система захисту. П’ятий блок відправили в стан “гарячої зупинки”. 

"На відновлення лінії живлення зазвичай уходить від декількох годин до декількох діб. Але справа в тому, що реактор, якщо відбулася “гаряча зупинка”, він сам по собі виведений на потужність бути не може, оскільки це його технологічна особливість", - сказав Людвиг Литвинський.

За словами фахівця, при роботі реактора в ньому напрацьовуються отруюючі активну зону речовини. І має піти декілька годин для того, щоб ці живучі радіонукліди роззпалися і не заважали відновленню роботи. Все залежить від того, в якому стані відбулася “гаряча зупинка”. 

Чи вплинуть обстріли на висновки МАГАТЕ

Нічого суттєвого спеціаліст від місії не чекає. Єдине, на що сподівається, на повну ізоляцію “Росатома”. Він вважає, що “Росатом” - це злодії, тому їхню діяльність на міжнародному рівні треба заборонити. 

Три завдання, які озвучив пан Гросі, залишаються в силі. Це:

  • перевірка фізичного захисту 
  • перевірка загальної ядерної радіаційної безпеки
  • перевірка дотримання поводження з ядерними матеріалами.


Однак експерт розумів висновки і до цього. І щоб зрозуміти їх, їздити на ЗАЕС необов’язково. Фізичний захист відсутній, вимогии до нього порушили ще 4 березня, оскільки на майданчику знаходяться військові - причому не українські, а російські. Те ж саме стосується питань ядерної безпеки. Людвиг Литвинський впевнений, що вони є кризовими, коли до скроні працівників станції прриставлений автомат. 

Що стосується поводження з ядерним матеріалом, то на його думку, поки що нічого поганого не відбулося. Адже контейнери з відпрацьованим ядерним паливом залишаються у пристанційному сховищі неушкодженими. Свіже ядерне паливо теж не постраждало, але спецкорпус вже зазнав обстрілу. ЗМІ вже показало, що там прострілений дах.

"Спецкорпус і призначений для зберігання свіжого ядерного палива, і для зберігання відходів радіоактивних. тому небезпека постійно зростає, але це те, що постійно робила рф - вона цей тиск підвищує з тим, щоб сприяти тому, щоб з нею почали розмовляти", - каже фахівець.

Раніше ми писали про те, що окупанти готують евакуацію співробітників “росатому” з території ЗАЕС

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.