Російські війська не захопили весь Соледар — Інститут вивчення війни

Українські війська продовжували наступати на лінії Сватове — Кремінна

Російські війська не захопили весь Соледар — Інститут вивчення війни
Фото: Kostiantyn Liberov and Vlada Liberova

Російські війська не захопили весь Соледар, однак ворог все ж прорвався до центру міста й бої тривають. В той час, Кремль вже встиг похизуватися "воєнними здобутками" і пригрозити, що після Соледару — оточить Бахмут. Пригожин пишається дією своїх військ, а путін побоюється залишитися ні з чим. Детальніше — читайте в нашому матеріалі. 

Згідно зі звітом аналітиків з американського Інституту вивчення війни, росіяни атакували всю лінію фронту в Донецькій області та досягли успіхів навколо Соледару, але не захопили населений пункт, хоч в росії вже встигли розповісти зворотне. Так, наприклад, декілька російських джерел стверджували, що сили групи Вагнера просунулися на захід від Соледару. Сам головнокомандувач ПВК — Євген Пригожин спростував ці заяви, зазначивши, що сили його війська досі борються проти узгодженого українського опору. Через динамічний характер міських боїв, зрозуміти та спрогнозувати ситуацію в на фронті нині дуже складно. Але навіть якщо росіяни й взяли Соледар під частковий контроль — легко й швидко оточити ще й Бахмут вони не зможуть.

"Зміна влади"

10 січня російські ЗМІ повідомили, що колишнього командувача Центральним військовим округом і російськими військами на сході Харківської та півночі Донецької областей знову призначили начальником штабу Сухопутних військ росії. Мова йде про генерал-полковника Олександра Лапіна, воєнну тактику якого, військові аналітики з росії, вважають провальною. Оскільки саме йому закидають втрату східної частини Харківської та північну частину Донецької областей у вересні 2022 року. 

"Реакція провоєнного інформаційного простору на невдачі командування Лапіна послужила каталізатором розколу між угрупованням на чолі з лідером Чечні Рамзаном Кадировим і фінансистом Групи Вагнера Євгеном Пригожиним. Непохитна та гостра критика Лапіна з боку Кадирова в той час показала, що  фракція силовиків вважала себе принципово іншою від звичайних російських міноборонівців. подібних до Лапіна", — нагадують в ISW. 

Раніше Лапін командував групою військ "Центр".
Раніше Лапін командував групою військ "Центр".

Аналітики зазначають, що призначення Лапіна начальником генерального штабу армії знову могло б спричинити спад популярності силовиків. Як Пригожин, так і Кадиров мають у своєму розпорядженні здебільшого приватні збройні сили і використовують прибутки, досягнуті цими силами, для політичного просування. Натомість Міноборони Росії, можливо, використовує призначення Лапіна, щоб продемонструвати прихильність здоровій структурі російських сухопутних сил у відповідь на довготривалу критику боєздатність російської армії. 

"Хоча Кремль часом дистанціювався і навіть звинувачував російське МО у військових невдачах в Україні, в росії є свій особистий інтерес у зміцненні громадського сприйняття ефективності міністерства. Російський військовий апарат значною мірою виграє від суспільного сприйняття того, що він є належним чином керованим інструментом воєнного часу", — зазначають аналітики.

Як на призначення Лапіна відреагувала російська військова спільнота

Новина про призначення Лапіна спричинила подальші розколи в і без того фрагментованому провоєнному російському інформаційному просторі. Так, один з тамтешніх військових  експертів Ігор Гіркін заявив, що нова роль Лапіна, мабуть, є "непорозумінням", оскільки російські війська під командуванням вищезазначеного генерал-полковника зазнали великих втрат у Харківській області. Гіркін дійшов висновку, що Лапін є "хамською" спробою Міноборони продемонструвати свою невразливість. Колишній командир російських бойовиків на Донбасі Ігоря Гіркіна настільки зачепило таке рішення Кремля, що він натякнув, що не підтримує дії путіна — що стало найбільшою прямою критикою президента рф на сьогодні. 

Тим часом вагнерівці нагадали, що Лапін також відповідальний за катастрофічну переправу через річку Білогорівка 5 травня 2022 року, а також звинуватила Лапіна у втраті Лимана. А інші військові експерти на новини про Лапіна відповіли більш нейтрально або навіть позитивно, один із яких припустив, що саме завдяки Лапіну на фронті стала відчутна стабілізація.

"Нова роль Лапіна, ймовірно, посилить розрив між силовики  та афілійовані мілблогери та мілблогери, які історично були більш прихильними до Кремля та російського Міноборони. Це рішення, ймовірно, підштовхне російське МО до більшої критики його намірів і можливостей замість того, щоб розв'язати ці проблеми", — підсумували в Інституті. 

Раніше, ми писали, що вагнерівець Пригожин використовує успіхи в Соледарі для зміцнення своєї репутації в політичних колах. Наскільки складна ситуація в Бахмуті та Соледарі — читайте тут.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube