Російські солдати повісили хом’яків у степах Херсонщини і викрали єнота: чи знають в рф, що таке живодерство

Порівнюємо правозахист тварин в Україні та росії

Російські солдати повісили хом’яків у степах Херсонщини і викрали єнота: чи знають в рф, що таке живодерство
Вони створили нелюдські умови для життя в своїй країні і прийшли з цим до нашої

Вкрадений з Херсону єнот і вивезені тварини до Криму - це не всі "здобутки" російської армії. Зоозахисна організація опублікувала світлини підвішених за хвостики червонокнижних хом’яків у степах Херсонщини. Повідомляється, що це справа рук окупантів. Активісти назвали це екоцидом і закликають підписати петицію. А ми тим часом зазирнули в законодавство країни-агресора і дізналися, чи знайомо росіянам поняття "живодерство".

Цей термін вживають в народі, а ось в юридичній площі він трактується як “жорстоке поводження з тваринами”. В російському законодавстві мається на увазі:

  • поводження з тваринами, яке призвело або може призвести до загибелі, каліцтва або іншого ушкодження здоров’ю. В тому числі і катування голодом, спрагою та побиттям
  • порушення вимог утримання тварин, що спричинило шкоду для здоров’я тварини
  • ненадання допомоги тварині, якщо вона перебуває у небезпеці, за наявністю можливостей для цього у її власника. 


За це передбачається покарання – штраф, виправні роботи, арешт або обмеження волі. В першому випадку штраф може досягати  80 тисяч рублів або розміру піврічної зарплатні. Виправні роботи – до 1 року. Арешт – до 6 місяців. Обмеження волі – до 3 років. 

Друга частина цієї статті може посилити покарання. Винуватець сяде за ґрати на термін від 3 до 5 років, якщо злочин відбувся за однією з нижче перерахованих умов:

  • його здійснила група людей – організовано або за попередньою згодою
  • у присутності малолітнього
  • з застосуванням садистських методів
  • з публічною демонстрацією – мається на увазі публікація в Інтернеті або трансляція по ТВ
  • щодо кількох тварин. 


Щоправда, і в цьому випадку обвинувачений може уникнути реального терміну у в’язниці. За вищезгадані злочини можливий штраф (від 100 тисяч до 300 тисяч рублів або сукупна зарплата за 1-2 роки) або виправні роботи (до 5 років). 

Таке покарання діє в росії з 2017 року. До цього максимум, на що очікував винуватець, – півроку арешту

А Федеральний закон про відповідальне поводження з тваринами в росії був прийнятий лише рік по тому, - у 2018. Він прописує вимоги до утримання й експлуатації тварин. 

Навряд чи ми когось здивуємо тим, що росія не може похизуватись справедливістю винесених вироків. Тільки 3% засуджених за жорстоке поводження з тваринами позбавили волі – такі дані в 2019 році опублікувало російське видання в статті про захист прав "хвостатих страждальців". В цьому вони посилаються на департамент Верховного судц. Події, що згодом розгорталися в Якутську, покажуть – егоїзм, недбальство до менших братів і черствість стала системою. 

Пекло для чотирилапих – жити в росії 

Нагадаємо історію, яка сталася під Читою в січні 2022 року, – на семирічну дівчинку напала зграя собак і загризли її. Дитина поверталася додому з музичної школи. В Україні випадок став резонансним після того, як з’ясувалось, хто батько загиблої – військовий який служив у Криму і у 2014 році перейшов на бік росії. Тоді письменниця Оксана Забужко писала, що він брав участь у бойових діях в Сирії, за що отримав нагороду в кремлі. 

Тоді в росЗМІ з’явився репортаж про реакцію односельців цієї родини – вони влаштували мітинг біля адміністрації селища Домна, де розгорталися події. Люди скаржились на агресивних собак, які блукали по вулицях. Чіткої відповіді вони не отримали і самостійно взялися до справи. Іншого виходу, окрім ліквідації тварин, вони не знайшли, причому ставились до цього з захватом. В чатах місцеві поширювали рецепти саморобної отрути, шукали тих, хто зможе застрелити собак, і хвалили тих, хто робив це. Більше того – трупи мертвих тварин з вулиць не прибирали. Це обурило людей, які жили по сусідству (дивно, що тільки це). Вони просили закопувати тіла собак, але їхні благання ігнорували і просили потерпіти. Люди злились не тільки на собак, але й на зоозахисників. 

"Відловом собак має займатись місцева влада", – потенційний аргумент в дискусії про вирішення такої проблеми. В репортажі повідомляється, що за пів року до смерті дівчинки прокуратура Читинського району з’ясувала, що на цей захід було виділено 1,6 млн рублів. На цю суму вдалося відловити лише 145 собак. Цим займалась компанія “П’ять зірок”. В 2020 році зоозахисники заявляли про те, що на подвір'ї цього підприємства знаходили мертвих собак. Перевірка виявила неналежний санітарний стан та відсутність медичних інструментів. Станом на січень 2022 року видання повідомляло про те, що кримінальну справу так і не порушили. 

Тварини в небезпеці по факту проживання в росії
Тварини в небезпеці по факту проживання в росії

Все вказує на те, що єнот стане черговою іграшкою в руках окупантів. Якщо почне виявляти агресію – ще й мішенню для “відновлювачів справедливості”. 

А що у нас?

В 2021 році Верховна Рада прийняла законопроєкт, посилюючий відповідальність за жорстоке поводження з тваринами. На відміну від російського законодавства, він ма більше розгалуженість. Відповідно, покарання відрізняються в залежності від характеру завданої шкоди, умов перебування та утримання чотирилапих. Отримати штраф можна за завдання тварині болю, і необов’язково такого, що призвів до каліцтва – від 200 до 300 неоподаткованих мінімумів (3400 грн – 5100 грн). Якщо злочин скоїла група людей або порушник вже притягувався до відповідальності за аналогічне, розмір штрафу сягає 8500 грн або арешт на термін до 15 діб. У власника тварину конфіскують. 

Якщо жорстоке поводження з тваринами (в тому числі й з безпритульними) призвело до їхнього каліцтва чи загибелі, на порушника чекає позбавлення волі – від 1 до 3 років з конфіскацією тварин. Якщо під час злочину був присутній малолітній, за ґратами порушник проведе від 3 до 5 років. І до 8 років отримують ті, хто:

  • вчинив злочин з особливою жорстокістю
  • поводився таким чином щодо 2 або кількох тварин
  • вчинив злочин повторно
  • за допомогою тварини задовольнив статеві потреби.

До жорстокого поводження дорівнюється пропаганда і заклики до насильства щодо тварин. Відповідно, і покарання буде аналогічне. 

Тим часом петиція про визнання екоциду в Україні від рук окупантів набрала вже понад 14 700 підписів, а потрібно 15 тисяч. В ній організація UAnimals просить Європейський парламент, ООН і парламенти держав-партнерів сприяти припиненню екоциду на території України і запровадити додаткові санкції проти рф. Нагадаємо, росіяни вивезли з Херсона єнота під час того, як втікали зі звільненого міста. Цим в мережі похизувалась російська військова кореспондентка Анна Долгарьова, вважаючи це "доброю новиною". В Міноборони України пообіцяли його знайти. А директор парку левів "Тайган" та зоопарку "Казка", кримський бізнесмен Олег Зубков - повернути назад тварин, яких вивезли з Херсону.  

Раніше президент Зеленський розповідав про звірства, які залишили росіяни на Херсонщині. Також читайте про те, що 10 російських військових на Луганщині згвалтували 12-річну дівчинку

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube