Частину російських дронів і ракет 18 жовтня вдалося збити
Президент України Володимир Зеленський подякував зенітникам за збиття російських ракет і дронів 18 жовтня та відзначив роботу німецької системи IRIS-T.
Про це глава держави сказав у відеозверненні. За його словами, дуже добре показала себе німецька IRIS-T. Він сказав, що це дійсно ефективна система.
"Сьогодні продовжилася битва за нормальне життя для наших людей. Були нові російські атаки проти нашої енергосистеми. Частину російських дронів і ракет вдалося збити", – повідомив президент.
Володимир Зеленський заявив, що Німецька система ППО IRIS-T, яка вже задіяна на південному напрямку України, дуже добре показала себе.
"Знову дякую за це нашим зенітникам, нашим Повітряним силам. Зокрема, дякую 138-й Дніпровській зенітній ракетній бригаді за збиття чотирьох "Калібрів". Є хороші результати і d інших наших захисників неба. Відзначу сьогодні ще Херсонську зенітну ракетну бригаду за збиття російського штурмовика Су-25", – сказав Зеленський.
Він також подякував усім партнерам, які допомагають Україні з протиповітряною та протиракетною обороною.
"Наприклад, дуже добре показала себе німецька IRIS-T. Це справді ефективна система. Працюємо з партнерами, щоб дати ще більше захисnу українському небу", – повідомив глава держави.
Характеристики
Розробка системи протиповітряної оборони IRIS-T завершилася лише у 2014 році, і досі про неї порівняно мало достовірної інформації. Достеменно відомо, що це свого роду конструктор, з компонентів якого замовник може скласти саме те, що потрібно. Тому характеристики дітища німецької компанії Diehl Defence краще розглядати відносно окремих елементів.
Ракета
Ракета IRIS-T має керований вектор тяги, який забезпечує більшу маневреність, внаслідок чого ракета витримує навантаження до 60G. Це означає, що ціль з навантаженнями вдвічі нижче не зможе ухилитися від неї. Для порівняння, винищувач не може маневрувати з перевантаженнями понад 9G.
Інфрачервона головка наводить її на ціль, яка випромінює тепло. Сама ракета нічого не випромінює і не виявляє своєї присутності. А так звана система пам'яті здатна відрізняти теплові пастки від справжніх цілей.
Ракета IRIS-T може пролетіти відстань до цілі у 40 км, але головка самонаведення захопить ціль лише з відстані 20 км.
Радар
Особливість системи IRIS-T (SLM) полягає в тому, що вона працює з різними радарами і може отримувати дані не тільки від того, яким комплектується. Основним сенсором є система CEAFAR GBMMR з 3D-радаром з активними фазованими антеними гратами. Також може застосовуватись німецька TRML-4D (Hensoldt), яка виявляє цілі на відстані до 250 км.
Крім того, система сумісна з норвезькими радарами Giraffe 1X, AMB або 4A від Ericsson/SAAB, а також французьким Ground Master 200 MM/C (Thales). Який саме радар буде в комплектації IRIS-T для України, поки що невідомо. Але в будь-якому випадку всі вони працюють на 360 градусів, що дозволяє одночасно атакувати кілька повітряних цілей за будь-яких погодних умов.
Основні характеристики ППО IRIS-T SLM:
дальність - 40 км;
висота запуску ракети - до 20 км;
8 ракет у пусковій установці;
сумісність з іншими ППО країн НАТО;
вертикальний запуск ракет;
кут огляду радара - 360 градусів.
Хто вже має системи IRIS-T
На сьогодні відомо про виробництво модифікацій середнього та малого радіусу. На відміну від IRIS-T SLM, варіант SLS збиває повітряні цілі на відстані до 25 кілометрів. Єдиним оператором системи малого радіусу є Швеція.
Щодо системи SLM, яку отримає Україна, то Німеччина раніше давала дозвіл на експорт лише до Єгипту, але вони ще не надійшли замовнику. Тобто фактично випробування у бойових умовах новітньої зброї відбуватимуться саме в Україні.
На озброєння німецького Бундесверу системи IRIS-T SLM було формально прийнято у 2017 році, але досі армія не отримала жодного зразка.
Нагадаємо, про передачу системи IRIS-T стало відомо 11 жовтня. Передача відбулася поблизу кордону України з Польщею.