Пропаганда рф вигадала історію з глухонімим водієм таксі Юрієм, на якого подали скаргу у службу підтримки таксі
Російська пропаганда запустила в соцмережах черговий фейк, який стосується мовного скандалу в Україні. В пабліках вигадали історію про те, як жителька Житомира звернулася у службу підтримки зі скаргою на водія таксі, який нібито порушив "мовний закон". Тетяна нібито поскаржилася на те, що таксист не хотів говорити з нею українською мовою, а чоловік виявився глухонімим, про що було вказано в його профілі у додатку служби таксі. Вся історія, яку вже підхопила низка українських ЗМІ, виявилася вигаданою.
Про цю історію пишуть здебільшого у російських телеграм-каналах, де вона з'явилася першочергово. Ось суть претензій жінки, яку вигадали в мережі. Мовляв, українка скористувалась послугою таксі і зробила висновок, що чоловік проявив до неї "хамське ставлення" через відмову спілкуватися українською.
"Ваш водій порушив закон "про мову", тобто відмовлявся спілкуватися зі мною державною мовою. Я вважаю це хамством та злочином", - нібито повідомила на підтримку жінка.
Пасажирка нібито пояснювала, що на її обурення водій також не відреагував, у зв'язку з чим вона вимагала звільнити таксиста та погрожувала передати дані про інцидент у поліцію.
На те, що це фейк, вказують також логічні нестиковки у самій ситуації, що виникла. Здебільшого, глухонімі люди хоч і не чують, але можуть побачити за поведінкою людини, що та до них звертається чи тим паче чимось незадоволена. Є мова жестів, смартфони і інші можливості, щоб вирішити все на місці. Але в те, що водій "показово ігнорував" - не віриться. По-друге, не вказана компанія таксі. Замість цього додані скриншоти з платформи онлайн-оголошень olx.
Далі історія продовжується. Мовляв, у службі підтримки жінці пояснили ситуацію. Окремо їй принесли вибачення за те, що її комунікація з водієм була неможливою.
"Ми шкодуємо, що у вас не склалася комунікація з водієм. Просимо звернути увагу, що при замовленні таксі було вказано, що вас обслужить водій із порушенням слуху. Він не говорить жодною мовою", - нібито йдеться у відповіді служби.
Загалом, всі нестиковки можна перелічити: неясні джерела (відсутність вірогідних або перевірених джерел, які можуть підтвердити інформацію), відсутність доказів (брак конкретних фактів, свідчень або документів, відео тощо, що підтверджують подану історію), можливі мотиви рф для вигадування: (виявлення потенційних мотивів осіб, які розповідають історію, для створення міфів чи фейків). Оцінка цих деталей допомагає визначити, наскільки надійною є історія та чи є основи вважати її вигаданою чи фейковою. Окрім того, ця історія з'явилася у телеграм-каналі "Цифровая армия россии", через який росіяни запускають фейки для розповсюдження у соцмережах.
Станом на вересень минулого року Одещина залишається на першому місці в антирейтингу з недотримання використання державної мови у закладах вищої освіти України. Від початку року по всій Україні було проведено 11 заходів держконтролю щодо ЗВО, з них п'ять - в Одеській області.
Нагадаємо, закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної" визначає, що українська мова є обов'язковою для використання в усіх сферах суспільного життя, включаючи освіту, культуру, ЗМІ, державну службу, ділове спілкування та інші. Закон був прийнятий 25 квітня 2019 року і набув чинності 16 липня 2019 року. Він також передбачає створення спеціального органу з питань захисту української мови.
Нагадаємо, раніше "Інформатор" писав, що у супермаркеті в Одеси жінка, яка симпатизує росії, образила касира, який звернувся до неї українською мовою. УУ столиці ж водій таксі Bolt не захотів спілкуватися із клієнтками українською мовою і висадив їх з авто. Чоловік назвав жінок "хворими людьми" і скасував замовлення.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.