Українські аналітики вважають, що цей морський безпілотник може виконувати подвійне призначення
Нещодавно росіяни похвалилися, що розробили власний морський дрон "Бриз". Надводний безпілотник готується до серійного випуску та навіть обладнаний "аналогом" Starlink. Усе б нічого - але з технологією ворог запізнився щонайменше на три десятки років. Водночас експерти не виключають, що цей морський дрон, хоч і зроблений з фанери та палок, все ж може виконувати подвійне призначення - як цивільне транспортування, що власне і задеклароване окупантами, так і військове - ймовірно його використовуватимуть для атак.
Розібрали характеристики морського дрона "Бриз" аналітики Defense Express. При ретельному дослідженні їх зацікавив не стільки сам дрон, як антена, встановлена на ньому. Мова йде про супутникову навігацію РС-30М, яку окупанти порівнюють ледь не з "аналогом" Starlink. Усе б нічого, тільки ця антена відтворює рівень технологій десь з 90-их років - вона гальмує, повільна та не відтворює зображення швидко.
Розробниками диво-дрона стали російські компанії "Си Проект" і "Безэкипажная логистика". Планується, що дрон надійде у серійне виробництво в Архангельській області.
Defense Express вивчили антенку і розповіли про неї докладніше. З'ясувалося, що за кількома ключовими характеристиками система РС-30М істотно поступається Starlink. Зокрема, вона працює через геостаціонарні супутники, розташовані на орбіті на висоті близько 36 тисяч кілометрів, що спричиняє значну затримку сигналу — до 800 мс — і суттєво обмежує швидкість передачі даних (до кількох мегабітів за секунду). Для порівняння, мережа Starlink використовує низькоорбітальні супутники на висоті приблизно 550 км, що дозволяє досягати затримки всього близько 40 мс і забезпечує швидкість понад 200 Мбіт/с.
"Отож, імовірно, РС-30М не може забезпечити якісну онлайн передачу відео, а велика затримка сигналу створить серйозні перешкоди для керування. Ця проблема відома, адже навіть українські морські дрони нерідко страждають від затримок сигналу Starlink", — зазначають експерти.
До всього, "інноваційна" РС-30М оснащена класичною параболічною антеною з механічним наведенням — тобто з технологією, яка вже у 90-х вважалась архаїчною. Замість сучасних фазованих решіток, як у Starlink, росіяни вирішили піти перевіреним шляхом — назад у минуле.
У Defense Express підколюють, що ще в 1990-х США ставили щось подібне на свої MQ-1 Predator — але навіть ті системи виглядали прогресивніше, ніж нинішній "Бриз". Експерти цілком резонно сумніваються, що ця конструкція хоч якось потягне стабільний зв’язок, особливо для бойових морських дронів. Якщо коротко — щоб ця штука хоча б наближено працювала, треба переробити практично все: від антени до самого дрона.
Новоросійськ у Краснодарському краї РФ у ніч та вранці 6 липня перебував під комбінованою атакою морських дронів та безпілотників. Росіяни скаржаться, що у місті кілька годин лунав сигнал повітряної тривоги, було чути стрілянину, працювала ППО.
Окупанти вже охрестили атаку "бомбічним ранком". Під прицілом дронів перебували кораблі Військово-морського флоту РФ, які втекли сюди з окупованого Криму внаслідок блискавичних ударів ЗСУ.