Росіяни бояться купувати балістичні ракеті в Ірану — FT

Читать на русском

Росіяни бояться що США почне постачати Україні далекобійні ракети ATACMS

Читать на русском
Росіяни бояться купувати балістичні ракеті в Ірану — FT
Тегеран та Москва співпрацю заперечують, Фото: Getty Images

Росіяни бояться що США почне постачати Україні далекобійні ракети ATACMS

В росії закінчуються балістичні ракети, якими вони можуть обстрілювати українські території. Поновлювати запаси країні-терористці допомагає Іран, який за рік повномасштабної війни відправив до рф сотні безпілотників. Однак нині росіяни побоюються купувати далекобійні ракети в Ірану, й на це є свої причини — детальніше читайте в нашому матеріалі. 

Як пише Financial Times із посиланням на західних чиновників, в теперішній ситуації росія не наважується купувати балістику в Ірану, щоб не спровокувати західних союзників України на постачання Києву ракет великої дальності ATACMS з радіусом дії до 300 км. Однак з іншого боку, захід вважає, що Тегеран відкритий для подальшої військової співпраці з Москвою, а джерела видання застерігають, що незабаром Москва може змінити свою позицію через нестачу власних ракет.

 «Росіяни перебувають у запеклому становищі. Їм потрібні ракети», - сказав один із співрозмовників FT.

За даними видання, Іран, який постачає російській армії сотні безпілотників, готовий до подальшої військової співпраці, у тому числі до постачання балістичних ракет. Зокрема, зазначає газета, Москва і Тегеран уже розглядали можливість обміну сучасних російських озброєнь на іранські балістичні ракети, проте переговори зайшли в глухий кут через потенційні наслідки такої угоди для обох сторін. Водночас військові експерти зазначають, що країни Заходу не мають ефективних важелів впливу на Іран, які б дозволили не допустити подібної угоди, оскільки країна і так перебуває під західними санкціями. 

 «Іран - одна з небагатьох країн, готових продавати зброю Росії», - сказав представник міністерства оборони США.

Судячи з частоти контактів між Росією та Іраном на різних рівнях, відносини двох країн виходять за межі військової співпраці. До прикладу, видання стверджує, що до Тегерану приїздив голова "Газпрому" Олексій Міллер та голова центрального банку Ельвіра Набіулліна. За словами джерела, вона обговорюватиме інтеграцію платіжних систем Росії та Ірану. В США та НАТО вже назвали ці відносини  "надзвичайно тривожними".

«Ця ситуація, очевидно, дуже непокоїть усіх нас. Цю тему обговорюють в альянсі. І ми продовжуватимемо надсилати Ірану сигнали про небезпеку підтримки Росії у війні проти України», — пише FT.

Водночас чиновники визнають, що Москва може змінити свою позицію щодо іранських балістичних ракет, оскільки дефіцит її власних високоточних боєприпасів стає гострішим, а внутрішнє виробництво падає.

Іранські ракети

Іран створив найбільший флот балістичних ракет на Близькому Сході саме завдяки російським технологіям, які впровадили ще у 1990-х роках. Попри те, що Іран постійно заперечує співпрацю з Росією, бригадний генерал Мохаммад Реза Гараї Аштіані, міністр оборони Ірану, напередодні заявив, що Ісламська республіка має "право співпрацювати з іншими країнами для зміцнення своєї могутності".

«Офіційних підтверджень, в тому, що Тегеран продав бойові безпілотники Росії для використання у війні з Україною, не було», — підкреслив Аштіані. 

Тим часом у США вважають, що Москва може надавати Ірану сучасні винищувачі та інше передове обладнання в обмін на артилерійські та танкові боєприпаси. 

«Тегеран і Москва розглядали можливість обміну сучасної російської зброї на балістичні ракети, але ці переговори зайшли в глухий кут - частково через потенційні наслідки такої угоди для обох сторін», — додав речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі минулого місяця попередив, що 

Чому Росія боїться ATACMS

Ракети ATACMS мають майже вчетверо більший радіус дії, ніж до прикладу HIMARS, яких нині й так побоюються росіяни. Артилерію, системи ППО, основні бойові танки — це все вже є на озброєнні в Україні, а от запит на ATACMS Вашингтон послідовно відхиляв й на це є кілька причин: 

  1. Передача Києву ракет ATACMS призведе до виснаження американських арсеналів і зменшить готовність США до можливих конфліктів у майбутньому.
  2. У Вашингтоні побоюються, що Україна може використовувати ці ракети для ударів по території Росії, що може призвести до різкої ескалації конфлікту.
  3. У США замало власних запасів такої зброї.

Вихід є. У Польщі, Південній Кореї, Румунії, Греції, Туреччині, Катарі та Бахрейні є ATACMS, які Київ може попросити закупити використовуючи американську фінансову допомогу.

Нагадаємо, у ніч на 6 березня росіяни атакували Дніпропетровську область 4 безпілотникамиЙмовірно, це були "Shahed". Усі вони були збиті українськими силами.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.